Druhý den 41. – MFFKV

Dnes druhým dnem pokračoval mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Pojďme si ve stručnosti shrnout, co přinesl.
  

Besson a Bisset bohužel nepřijedou
Francouzský režisér a producent Luc Besson se omluvil organizátorům MFF Karlovy Vary, že je nucen z neodkladných pracovních důvodů zrušit návštěvu 41. ročníku MFF KV, kde měl uvést snímek Angel-A.
Z pracovních důvodů byla rovněž zrušena návštěva herečky Jacqueline Bisset. Vzhledem ke změně termínů je herečka nucena pracovně odcestovat do USA dříve, než původně zamýšlela.

Pištěk by získal Oscara i jako malíř
V Galerii umění byla včera slavnostně otevřena výstava obrazů Theodora Pištěka, která představuje umělcova díla ze 70. až 90. let. Pištěk vystudoval malířství a malování obrazů se věnoval po celý život, ačkoliv se více proslavil jako kostýmní výtvarník. Během své kariéry navrhl kostýmy k desítkám filmům, jeho největším úspěchem byla práce na filmu Miloše Formana Amadeus, již americká filmová akademie ocenila Oscarem. „Byl by oscarovou osobností i jako malíř,“ řekl na úvod výstavy PhDr. Jan Kříž, pracovník Českého muzea výtvarných umění a malířův přítel. Mecenáška umění, Meda Mládková, připomněla Pištěkovu výstavu v Domě umění v Karlových Varech v roce 1984. „Venku byla policie a každého legitimovala. Americký velvyslanec tehdy nesměl vstoupit. Měli jsme strach.“ Na včerejší vernisáži už americký velvyslanec J. E. William J. Cabaniss nechyběl. Výstava je otevřena vždy od 9.30 od 12.00 a od 13.00 do 19.00.

Slavoj Žižek provedl světovou kinematografií
Slovinský filosof Slavoj Žižek, přezdívaný také „univerzitní rocková hvězda“ nebo „divoch teorií“, se ve filmu Perverzní průvodce filmem snaží na velkých dílech světové kinematografie ukázat, jak nám film umožňuje vizualizovat obsah svého nevědomí, a tak se s ním vyrovnávat. Na výletu „od Chaplina po Matrix“ nás Žižek zavádí do sekvencí z filmů Charlieho Chaplina, bratrů Marxů, Ingmara Bergmana, Alfreda Hitchcocka, Andreje Tarkovského, Davida Lynche, bratrů Wachowských a mnoha dalších, které mu pomáhají rozvíjet proud komentářů, úvah a vtipných postřehů. Film Perverzní průvodce filmem se točil na původních lokacích a s původními rekvizitami citovaných filmů. Díky tomu může Žižek svou osobou, která vstupuje do děje, jednotlivé scény propojovat. Film se promítal dnes ve 12.30 v kině Čas.

Ve filmu je lehčí zabít člověka, než zahrát milostou scénu
Soutěžní film Sherrybaby, který měli účastníci festivalu dnes možnost vidět v 10.30 v Puppu, vypráví příběh dívky Sherry, která se po třech letech vrací z vězení a snaží se obnovit vztah se svou dcerkou Alexis. „Znám mnoho takových Sherrybaby, lidí, kteří se snažili po návratu z vězení zapojit do normálního života. Sherrybaby je koncentrovanou postavou, k níž mě osudy těchto lidí inspirovaly,“ řekla dnes na tiskové konferenci režisérka a scenáristka Laurie Collyer. Partnerem Sherry se ve filmu stane napravený alkoholik, kterého hraje Danny Trejo, známý představitel drsňáků v akčních filmech. „Nebyla to sice moje úplně první milostná scéna, ale byl jsem pěkně nervózní. Přijde mi, že je ve filmu lehčí zabít člověka, než sehrát milostnou scénu. Ta role byla úplně jiná, než na co jsem byl doposud zvyklý,“ vysvětloval Danny Trejo, který má osobní zkušenost s integrací vězně do společnosti. V mládí totiž strávil několik let za mřížemi.

V kinech nečekají jen filmy!
Na vybraných projekcích vítají v kinech diváky přímo tvůrci filmů, nebo speciální hosté. V 15:00 v hlavním festivalovém kině představila svůj film O lásce delegace korejských filmařů v čele s režisérem Kim Ji-Yeonem. Bohatou účast na své projekci plánují tvůrci filmu Kráska v nesnázích – režisér Jan Hřebejk, herci Aňa Geislerová, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer a další uvedou diváky do Velkého sálu v 18:00. Ve 20:30 tamtéž představí svůj film Z úst do úst švédský režisér Björn Runge. V 19:00 se projekce svého snímku Otravný chlap zúčastní norský režisér Jens Lien. Do kina Čas na 15:30 spěchala Anna Bucchetti, režisérka filmu Snění po číslech. Režiséři Asa Blanck a Johan Palmgren uvedou v 18:30 na témže místě film Suplent a v Puppu se na festivalové diváky těší v 19:00 japonský režisér Yukinari Hanawa, který uvede svůj film První láska.

MFF KV 2006 vs MS 2006
Začátek léta není bohužel exkluzivně rezervován pro karlovarský filmový festival – letos koliduje s fotbalovým mistrovstvím světa, což je zavilý soupeř. Návštěvníci festivalu nepostávají jen před kinosály, doufajíce, že na ně zbude nějaké volné sedadlo, ale shromažďují se také před hospodami, ve kterých mají šanci shlédnout některý z fotbalových zápasů. Vzhledem k tomu, že málokterý karlovarský podnik má velké plátno, mnozí možná sní o tom, že se dočkají dne, kdy se na fotbal budou moci podívat v jednom z festivalových kin. Přednost fotbalu před filmy totiž podle dává až 20% festivalových návštěvníků, mužů i žen! Jejich jedinou útěchou mohou být projekce finské fotbalové komedie FC Venus.

Andrucha Waddington na festival bohužel nepřijede.
Vrací se s brazilským fotbalovým týmem do Brazílie.
Na 41. MFF Karlovy Vary je uváděn snímek Dům v písčinách brazilského režiséra Andruchy Waddingtona. Režisér měl snímek osobně přijet uvést z Německa, kde natáčí dokument o účasti brazilského týmu na fotbalovém mistrovství světa. V sobotu večer však skončilo utkání Brazílie – Francie 0:1. Vzápětí přišla od režiséra omluva.

Východ? Západ? Na východ od Západu!
Letos se již podruhé schází porotci, aby vybrali nejlepší film promítaný v sekci Na východ od Západu. Sekce, loni povýšená mezi soutěžní, má tento rok na programu 17 filmů z východní a střední Evropy, českým zástupcem je snímek Indián a sestřička Dana Wlodarczyka v hlavní roli s charismatickou Denisou Demeterovou. Pětičlenné porotě předsedá Gulnara Abikejeva z Kazachstánu, ředitelka MFF Eurasia, kunsthistorička a filmová teoretička, která s karlovarským festivalem spolupracovala v roce 1999 jako konzultantka přehlídky kazašské kinematografie. Jejími kolegy jsou Bulhar Stefan Kitanov, ředitel sofijského MFF, producent a distributor, Českou republiku zastupuje Michaela Pavlátová, autorka animovaných filmů a režisérka hraného filmu Nevěrné hry. Ray Privett je programovým ředitelem nezávislého kina Pioneer Theater v New Yorku, ve kterém letos na jaře uvedl přehlídku filmů ze střední a východní Evropy a pátou členkou je Swetlana Sikora, umělecká ředitelka a spoluzakladatelka festivalu goEast ve Wiesbadenu. Filmy ze sekce Na východ od Západu se promítají v Divadle KV a v Lázních III.

Čaj nejen pro koncesionáře
Kdy se člověku poštěstí, že by ho zval hlavní mediální sponzor na čaj? Festivaloví diváci mají tu výsadu každý den, kdy je Česká televize hostí Čajem o ČTvrté. V předpolí Velkého sálu Thermálu se nalézá Meeting point ČT, kde se pravidelně v 16:00 schází moderátor Jakub Železný se svými hosty a festivalovými diváky. Dnes se prvotřídním zeleným čajem osvěží dokumentaristka Helena Třeštíková a v dalších dnech by si měli přijít popovídat Tomáš Vorel se synem, Jiří Strach, herec Ivan Trojan nebo režisér Dan Wlodarczyk.

Jak Krásce sluší Thermal
V básni Roberta Gravese prchá kráska v nesnázích za andělem, její manžel je ďábel a její život může tedy být rájem i peklem. Tou kráskou je také Aňa Geislerová v novém filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích, který byl zařazen do letošní hlavní soutěže. Aňa hraje mladou matku dvou dětí Marcelu, jejíž manžel se živí úpravami kradených aut, a která má konfliktní vztahy snad se všemi svými příbuznými. V takové beznadějné životní situaci se nečekaně setkává s možným zachráncem – postarším, kultivovaným, zajištěným mužem. Rozvine se mezi nimi pygmalionovský vztah, ale idylka netrvá dlouho – Marcelu stále přitahuje její manžel, který mezitím skončil ve vězení, a ona lavíruje mezi dvěma muži a dvěma světy.

Jan Hřebejk o svém novém filmu řekl: „Už dlouho jsem chtěl natočit film, který by měl stejný příběh jako báseň Roberta Gravese Kráska v nesnázích. Příběh holky v těžké životní situaci.“ Do soutěže letošního ročníku MFF KV ho přihlásil ze dvou důvodu – proto, že je úplně čerstvý, dokončený v červnu, a také proto, že si myslí, „že by premiéra ve velkém sálu hotelu Thermal Krásce slušela“. O tom, jak to tedy Krásce ve Velkém sále sluší, se můžete přesvědčit dnes od 18 hodin. Společnost vám budou dělat kromě Ani Geislerové také Jana Brejchová, Emília Vašáryová, Josef Abrhám, Roman Luknár a hudba Radůzy a Glena Hansarda z irských The Frames.