Aha! – 13. revír

Od majora Z. daleko, k prodavačce na druhé straně pultu taky daleko, tak zatím nedělní Aha! zkouší další starší český titul. 29. června 2008 je to 13. revír za 44,- Kč, detektivní film podle románu E. Fikera Zinková cesta.

Hlavní postavou je policejní inspektor Čadek, který dostane za úkol sledovat právě propuštěného kasaře Kočku. Domnívá se, že si Kočka půjde vyzvednout do úkrytu poslední lup, který se policii nepodařilo najít, a bude se chtít pomstít kasaři Kartovi, jehož vinou se ocitl za mřížemi. Jeho milenka, barová tanečnice Frona, se mezitím v nemocnici zamilovala do doktora Chrudimského a rozhodla se začít nový život. Přesto však odmítá inspektoru Čadkovi pomoci s pátráním po Kočkovi a Kartovi, kteří záhadně zmizeli poté, co byl zavražděn podomní čínský obchodník Wang-li. Ten byl sice v zinkové rakvi odeslán do vlasti, jak přikazuje jeho víra, zanedlouho je však na periferii objeveno tělo zavražděného Číňana. A když je vzápětí postřelen doktor Chrudimský, rozhodne se Fróna promluvit a prozradí Čadkovi úkryt v hospodě u matky Klouzandy, kde se ukrývá Wang-liho žena, milenka kasaře Karty.

Nic však není tak, jak se na první pohled zdá. Nakonec už není jasné ani to, kdo byl zabit a kdo vlastně leží v rakvi.

Natočení tohoto filmu začal připravovat režisér J. A. Holman již v roce 1944, na sklonku protektorátu. Tehdy však gestapo odhalilo ilegální skupinu, jíž byl členem. Holmanovi se podařilo uprchnout na Slovensko a film po něm převzal Martin Frič. Aby mohl být film natočen, musel režisér naoko angažovat Lídu Baarovou do role Frony, kterou měla ve skutečnosti hrát Dana Medřická.

Vytvořila tu lehkomyslnou barovou tanečnici, která se marně pokouší změnit způsob svého dosavadního života, provokujíc uvážlivého policejního inspektora, jenž vyšetřuje vraždu kasaře.

Film byl dokončen až po válce a do kin byl uveden počátkem roku 1946. Ač byl film úspěšný, shodla se kritika na tom, že to je především zásluha Jaroslava Marvana v hlavní roli policejního inspektora Čadka. Jeho role prostého, ale chytrého revírního inspektora byla označována jako krásně lidská a přirozená. Šlo o jednu z prvních detektivek (a asi určitě první poválečnou). Nezvyklý je i způsob natočení. Martin Frič miloval filmy noir, jejichž prvky do „Třináctého revíru“ zakomponoval. Osamělý detektiv, těšící se nepřízně nadřízených, osudová kráska s pochmurnou a nejasnou minulostí, spousty drobných figurek, kontrastní černobílá kamera a další atributy tohoto žánru.

Žánr: Krimi
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1946
Délka: 94 min.
Premiéra v kinech ČR: 8. března 1946
Režie: Martin Frič
Scénář: Eduard Fiker, Karel Steklý
Produkce: Jan Sinnreich, Václav Dražil
Hudba: Julius Kalaš
Kamera: Jan Stallich
Společnost: Československá filmová společnost – výroba dlouhých filmů, výrobní skupina Z. M. Reimanna
Hrají: Jaroslav Marvan (policejní inspektor Čadek), Dana Medřická (Frona), Miloš Nedbal (komisař dr. Barák), Ella Nollová (matka Klouzanda), Vilém Pfeiffer (Dr. Chrudimský), Nora Cífková (jeho snoubenka), Blanka Waleská (vdova Wang-Li), Vladimír Hlavatý (číšník Jindra), Jan W. Speerger (kasař Kočka), Ladislav H. Struna (Karta), Vladimír Řepa (detektiv Dramboch), Otto Rubík (detektiv Pobožný), Jaroslav Šára (Wang-li), Vladimír Leraus (docent patologie), Anna Gabrielová (prostitutka), Ludmila Svobodová (prostituka), Marie Nademlejnská (prostitutka Marion), Marcela Sedláčková (prostitutka), Marie Hrdličková (prostitutka), Vítězslav Boček (tajný), Bolek Prchal (taxikář), Antonín Jirsa (vrátný továrny), Pavel Pásek (detektiv), Václav Trégl (malíř v krčmě), Otto Motyčka (laborant na klinice), Josef Kemr, Růžena Opravilová, a další

Údaje o DVD:
Zvuk: česky 2.0
Délka: 95 minut
Obraz: barevný, 4:3, PAL
Titulky:
Typ disku: DVD5
Region: ALL