Faktótum – edice Film X

Americký spisovatel a básník Charles Bukowski je přiřazován ke generaci beat generation, což bylo způsobeno jeho stylem psaného projevu (autobiografické povídky a prózy plné vulgarismu). Když jsem ho poprvé četl někdy na začátku 90.let díky vydavatelství PRAGMA, byl jsem uchvácen. Hlavní postava Chinaskiho byla z mého pohledu okouzlující, zajímal ji jenom sex, alkohol, dostihy a občas i psaní, vše bylo psáno tak jednoduše, žádné okolky s používáním slov (i sprostých).

 

 První film inspirovaný Chinaskim Štamgast (Barfly) z roku 1987 jsem bohužel neviděl, v hlavní roli Mickey Rourke a Faye Dunaway, o to víc jsem se těšil na další stejnojemnné filmové zpracování podle jeho knihy Faktótum, které od 31.1.2008 bude k dostání v edici Film X za cenu 99,– Kč. Nevím, jaký budou mít názor diváci bez znalosti knižní podoby, ale já jsem si film při sledování na velkém plátně kina po celou dobu užíval.

Na závěr malý dovětek pro čtenáře – máte-li rádi Ch.Bukowského, zkuste si sehnat knihy Johna Fanteho, který byl jeho první inspirací. Trochu jiné, ale také velice zajímavé čtení. Jeho dílo také neušlo filmařům, na základě jeho románu byl natočen stejnojemnný fim Zeptej se prachu (2006) s Collinem Farrellem a Salmou Hayekovou v hlavních rolích.

Faktótum
(Factotum)

Žánr: komedie, drama
Země původu: USA, Norsko, Francie, Německo
Rok vzniku: 2005
Délka: 94 min.

Jazyk: česky, anglicky
Titulky: české
Obraz: barevný, 16:9

Režie: Bent Hamer
Hrají: Matt Dillon, Lili Taylor, Marisa Tomei, Jim Brockhohn, Chris Carlson, Joseph Courtemanche, Fisher Stevens, Didier Flamand, Adrienne Shelly

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski (Matt Dillon) je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném „volném stylu“, se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. Film byl uveden na MFF v Karlových Varech.

Jako bonus vychází na DVD vystřižené scény a filmová upoutávka.