Zlatý fond na DVD 1 – Anděl na horách

Na novinových stáncích se v květnu roku 2005 objevilo první vydání edice „Zlatý fond české kinematografie“ jehož vydavatelem byl (a dodnes je) společnost Filmexport Home Video. Pojďme se trochu vrátit do minulosti a připomenout si postupně historii této edice. Obsahem prvního čísla bylo DVD s filmem „Anděl na horách“. Za necelých 200,– Kč (přesná cena je 199,– Kč) se tak do prodeje začala dostávat klasika českého filmu. Součástí byl vždy nejen originální obal k DVD, ale i filmový plakát, ukázky článků o filmu z dobového tisku a série fotografií.

Zajímavé na tom všem bylo, že titul byl jinak v normální nabídce Filmexportu za 479,– Kč. Přitom kromě kromě ceny se oba disky jinak nelišily. Naopak, v levnější příbalové variantě získal zákazník ještě něco navíc v podobě plakátu a doplňujících článků.

Ukázalo se tedy, že konečně někdo pochopil, že filmy z éry socialismu, miliónkrát přehrávané v televizích soukromých i veřejnoprávních, nejsou v masovějším měřítku za cenu blížící se pětistovce příliš prodejné. Na tom nic nemění fakt skvělé herecké obsazení ani případné další kvality filmů. Kromě pár nadšenců si je koupil málokdo. Snížením ceny na polovinu se okruh potencionálních zájemců rozšířil a řada lidí usoudila, že za ty peníze mít originální disk ve své videotéce se už hodí. A i když milovníků starších českých filmů je asi menšina ve srovnání s masami konzumentů nejnovějších produktů z Hollywoodu, přesto jich je nezanedbatelné množství a právě tato skupina zatím přicházela ve videopůjčovnách poněkdu zkrátka.
Edice Zlatý fond za dva roky svého působení prokázala svoji životaschopnost a ekonomickou rentabilnost (doufejme, že tomu bude tak i do budoucna).

Pokračování osudů Gustava Anděla, tentokráte při zimním pobytu v Tatranské Lomnici, kam ovšem nesměřuje pouze za zaslouženým odpočinkem, ale především za účelem prověrky snoubenky svého syna, která se shodou okolností rekreuje na stejném místě. Přes veškeré zmatky, nedorozumění a nepříjemnosti je Andělova pátrací akce nakonec korunována úspěchem a vše se v dobré obrátí.
Revizor pražských elektrických drah Gustav Anděl si už vyzkoušel, že na odborářské rekreaci se to dá celkem vydržet, a tak se ani příliš nebránil, když znovu dostal poukaz. Tentokrát se vypravil do zasněžených Vysokých Tater, dovolená ale neprobíhá nijak idylicky. Setkal se tam totiž s Věrou, která je podle všeho snoubenkou jeho syna, a dívčino chování ho značně pohoršuje. Pan Anděl je zkrátka morous v letech, pro neformální zvyklosti nové doby nemá příliš mnoho pochopení. Mladá generace se však jen tak lehce nedá.
Film dnes může mladším divákům spíše než komedii připomínat sci-fi, protože aby zaměstnavatel rozdával svým zaměstnancům zájezdy a umožňoval jim pravidelnou rekreaci ducha i těla, to už dnes zní neuvěřitelně. Také mnohé další věci ve filmu vypadají fantasticky. Například scéna, kdy si Anděl odloží kožich na sáňkařské dráze, a nikdo mu ho neukradne. Nebo jak ředitel zotavovny sám osobně nosí rekreantovi s vymknutou nohou večeři až do postele. Zkrátka, byla to úplně jiná doba. Doba, která pro nás, kteří jsme ji nezažili, je až místy nepochopitelná. A právě dobou padesátých let, ve které byl film natočen, je poznamenán.
Ne však natolik, abychom nemohli obdivovat herecké umění Jaroslava Marvana, Josefa Kemra nebo Stelly Zázvorkové, a bavit se jejich osobitým humorem. Ve srovnání s jinými budovatelskými filmy z doby reálněsocialistického schematismu se je Anděl na horách skutečně ideologicky poznamenán relativně málo. A bylo mu to v době jeho vzniku také patřičně vytýkáno. Je to paradox, ale jetomu skutečně tak, že to co je dnes filmu vytýkáno, tedy přílišné agitátorství, bylo v padesátých naopak považováno za nedostatečné a málo zdůrazněné, alespoň tak je to vidět v dobových kritikách.
Zajímavou část tvoří bonusy, kde bohužel nenajdeme žádné rozhovory s herci. Ovšem je třeba si uvědomit, že prakticky všichni jsou dnes již bohužel zesnulí, naposledy to byla právě herečka Stela Zázvorková, která odešla přesně týden před vydáním tohoto DVD, jak jsme o tom tenkrát informovali i na našich stránkách.
Je zde rozhovor s filmovým historikem Dr. Taussigem, v němž se dozvíme mnoho zajímavostí, například o tom, že Jaroslav Marvan si skutečně při natáčení na sáňkách zlomil nohu a část filmování absolvoval s nohou v sádře.
Ke kladům filmu patří i to, že krásné tatranské scenérie jsou zachyceny na barevný matreiál skutečně uměleckým způsobem a tyto části filmu by tak mohly plnit roli propagačních materiálů v cestovní kanceláři Čedok.
I když za krále českých komiků je považován Vlasta Burian, a jeho zaměstnanec Jaroslav Marvan mu v době působení v jeho divadle dělal vlastně jen nahrávače, později kdy Burian byl persekuován stoupala Marvanaova popularita prudce vzhůru, a dokonce zastínila tu Burianovu. A právě dvojice filmů „Dovolená s Andělem“ a „Anděl na horách“ na tom měla lví podíl.
Disk obsahuje:
Interaktivní menu; Přímá volba scén; Slovo historika; Fotografie; Biografie a filmografie; Soudobá dokumentace
Audio Dolby Digital 2.0: česky
Titulky: anglické, české pro neslyšící
Obrazový formát: 4:3, PAL
Anglický název: Angel in the Mountains
Režie: Bořivoj Zeman
Hrají: Jaroslav Marvan, Rudolf Deyl ml., Josef Kemr, Stela Zázvorková, Milena Dvorská, Vlasta Fabiánová, František Filipovský, Jaroslav Mareš, Theodor Pištěk, Helena Loubalová, E. Urbanová, J. rozsíval, M. Sedláčková a další.

Námět a scénář:
Josef Neuberg, František Vlček
Hudba: Dalibor C. Vačkář
Hraje: Filmový symfonický orchestr, řídí Milivoj Uzelac
Kamera: Jan Roth
Asistent architekta: Olin Bosák
Zvuk: Milan Novotný
Střih: Josef Dobřichovský
Architekt: Karel Lier
Tento DVD byl vydán ve spolupráci s Národním filmovým archivem.