Šíp – Pan Tau

V úterý 11. prosince 2007 vychází v deníku Šíp jako příloha novin na DVD další film určený pro dětského diváka. I když právě tento díl je určen nejen pro děti, protože pojednává i takových tématech, jakými jsou ageismus nebo alkoholismus. Jedná se o film o pohádkovém panu Tau nebo spíš o jeho hereckém představiteli (ne skutečném, ale fiktivním) nazvaný Pan Tau. Cena je opět 40,- Kč.

Poslední setkání s kouzelným panem Tau v příběhu, který je určen nejen dětem. Jeho hrdinou je herec Rudolf Karásek, který byl před patnácti lety slavným představitelem dětmi milovaného pana Tau. Dnes už jen vzpomíná na zašlou slávu a hledá útěchu v alkoholu. Jednoho dne se ovšem v jeho vilce, kde žije se svou dcerou Hankou a jejími dvěma syny, objeví barrandovský zaměstnanec a předá mu scénář na nový film o Panu Tau.

Už při zkouškách některých scén se však ukáže, že Karásek na obtížnou roli nestačí. Režisér se začne poohlížet po náhradě nebo po dublovi. Asistentka Alena mu přivede pana Nováka, který jako by panu Tau z oka vypadl. Ten bravurně zvládne všechny náročné scény. Karásek začíná žárlit na dvojníkovy úspěchy i na jeho oblibu u dětí, které ve filmu hrají. Na klidu mu nepřidají ani náhodně vyslechnuté a nepříliš lichotivé režisérovy poznámky na svou adresu. Po řadě zmatků a dokonce záměn Karáska a Nováka se štáb přesune do Tater, aby tu natočil exteriérové scény. Tady se herec rozzlobí a prohlásí, že žádného dvojníka nepotřebuje, a když si dubl narazí koleno při autonehodě, sám zahraje náročnou scénu v hořícím letadle. Znovu získá ztracené sebevědomí a dokonce získá v divadle roli Cyrana. Natáčení končí a pana Nováka najednou nikdo nemůže najít. Prostě zmizel. Teprve závěrečný záběr potvrdí, že tajemný pan Novák byl skutečný pan Tau, a tak se realita filmu opět vrací k pohádkovosti.

Žánr: Rodinný / Komedie

Země původu: Československo, Spolková republika Německo

Rok vzniku: 1988

Režie: Jindřich Polák

Druhá režie: Aleš Dospiva

Asistent režie: Jaroslav Hykl

Námět: Ota Hofman, Jindřich Polák

Scénář: Ota Hofman, Jindřich Polák

Dramaturgie: Kristián Suda

Produkce: Jan Šuster, Martina Krýslová, Jan Peterka, Jan Hadrbolec

Kamera: Emil Sirotek

Druhá kamera: Jiří Ondráček

Asistent kamery: František Kučera

Hudba: Manfred Schoof, Jiří Malásek, Jiří Bažant, Vlastimil Hála

Střih: Dalibor Lipský

Zvuk: Karel Jaroš

Kostýmy: Šárka Hejnová

Masky: Blanka Haltufová

Choreografie: Pavel Šmok

Architekt: Zbyněk Hloch

Hrají: Otto Šimánek (Karásek / Novák), Dana Vávrová (Hanka), Ute Christensen (Alena), Viktor Preiss (pyrotechnik zvaný Ohnivák / inženýr Landa), Vladimír Kratina (Dufek), Jakub Drocár (Martínek), Michal Soukup (Jirka), Karel Soukup (Honzík), Tereza Chudobová (Katka), Jiří Kodet (Šíma), Petr Pospíchal (Peták), Ludmila Roubíková (sousedka), Božena Fixová (babka), Dagmar Patrasová (tanečnice), Milan Hein (herec Martin Kubát), Žaneta Fuchsová (herečka v divadle), Karel Roden (Pavel), Jan Kraus (filmař), Leoš Suchařípa (herec), Zdeněk Ornest, Angelo Michajlov (filmař 49), Karel Šebesta, Pavel Vangeli, Jan Vlasák, Jan Vondráček (muž v restauraci), Jan Porš (kluk), Adolf Kohuth (obsluha kiosku), Ladislav Gerendáš (fotograf), Petr Skarke (výpravčí), Libuše Štědrá (filmařka), Daniel Dítě (filmař), Evžen Jegorov (filmař), Jiří Kvasnička (číšník), Václav Kotva (divák), a další