Blesk – Kulový blesk

Deník Blesk se nyní pro změnu bude chvíli věnovat vydávání českých filmů. První z nich bude komedie Kulový blesk , který vyjde příští úterý 21. srpna 2007. Cena 49,- Kč s novinami. A samozřejmě v pátečním Blesk magazínu najdete originální obal DVD! Začíná největší akce v dějinach stěhování, dvanáctisměna kulový blesk!

Komedie o dvanáctinásobné směně bytů, kterou její organizátor, advokát Radosta, právem nazval Akce kulový blesk. Připravit, zorganizovat a provést výměnu dvanácti bytů je dílo hodné mistra. Tím ovšem dr. Radosta, jehož excelentně ztvárnil Rudolf Hrušínský, také je. Náhlé těžkosti a komplikace řeší s grácií za pochodu a pro jistotu, aby se v den D všechno povedlo, provede malou generální zkoušku, která odhalí mnohé. Objeví se rovněž drobné problémy, způsobené např. svatbou objednanou na nevhodný termín nebo váháním některých účastníků akce. Zmatek, jenž málem zhatí celou operaci, vyvolá noční cvičení, vyhlášené opilým psychologem Knotkem.

Komedie Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka patří k těm nejlepším, které v české kinematografii vznikly (a škoda, že již dlouho se na žádné nové nepodíleli).

Film je sice označen jako komedie (a tou také je), ale film je současně ze života. Kdo někdy měnil byt (a nemuselo jít ani právě o dvanáctisměnu), ví o čem mluvím. Bytové poměry v socialistickém Československu byly neutěšené. Bytů bylo málo, na nové se přidělovaly podle pořadníků, a čekalo se na ně i celá destiletí. Výměna bytu tak byla jevem, se kterým se za svůj život setkávala velká část obyvatelstva.

Při takové organizačně náročné akci může dojít k řadě nepředvídaných a nepředvídatelných událostí, čehož si určitě velice dobře byli vědomi scénáristé, duo Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák a Zdenek Podskalský. Některé situace ve filmu jsou groteskní a místy až bizardní, jiné jsou naopak psány životem a působí dojmem, že je snad musel scénáristům vyprávět bývalý stěhovák, který je skutečně prožil. Společně pak byly skloubeny do celku, který z filmu Kulový blesk činí jedno z nejlepších dílek sedmdesátých let minulého století.

Ve filmu z roku 1978, který režíroval Ladislav Smoljak společně se Zdeňkem Podskalským, se objeví i mnozí další známí čeští herci té doby – Josef Abrhám, Daniela Kolářová, samotní Smoljak-Svěrák a další.

Film obsahuje velké množství tzv. hlášek, které doslova zlidověly. Například Promiňte panstvo – nemá někdo chuť na dobrou brazilskou kávu? nebo Fazekaši! To není jako sebrat peřiny a děti a jít! Osobně si myslím, že filmy jako je tento, případně jim podobné, jako například Na samotě u lesa nebo Nejistá sezóna či Vrchní prchni budou jednou cenným sociologickým svědectvím o době, ve které vznikaly. Každopádně však poskytují dokonalou relaxaci a patří k tomu typu filmů, které můžu vidět znovu a znovu a vždy se k nim budu rád vracet.

V tomto filmu hraje také herečka světového formátu, které zasvěcenci neřeknou jinak než Půdička. Je to Milada Ježková, která ztvárnila mnoho rolí v českých filmech, ale snad nejznámnější je role sousedky která chce vyměnit byt ve filmu Kulový blesk. Právě z tohoto filmu jsou známé repliky: „No to je ale pěkná půdička, tohle jsem nečekala, takovouhle pěknou půdičku. Čistá, ta se vám povedla, ta půdička, pane Knotek, tady se mi to bude věšet!“ Odtud právě ta její přezdívka…

Tuto herečku znáte například z filmů Vesničko má, středisková režiséra Jiřího Menzela, kde hrála roli bodré vesničanky. Dále hrála například ve filmu Lásky jedné plavovlásky.

Za zmínku stojí také vynikající hudba skladatele Zdeňka Lukáše, který není zdaleka jen skladatelem filmové hudby – jeho tvorba je neobyčejně rozsáhlá, zahrnuje přes 350 opusových skladeb a bezpočet úprav lidových písní a tanců. Dalo by se říci, že filmová hudba tvoří v jeho tvorbě jen okrajovou záležitost. Tím spíš si zaslouží pozornost.

Film má formát obrazu 1,33:1 (4:3) a zvuk jde volit mezi českým Dolby Digital 2.0, nebo Dolby Digital 5.1. Také lze pustit si české titulky. Kvalita obrazu i zvuku se dá označit za průměrnou a stejné platí o zvuku, i když podstatné velké vady naštěstí nenajdeme.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1978

Délka: 82 minut

Kinopremiéra v ČR: 1. srpna 1979

Režie: Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský

Pomocná režie: Zdena Lukášová

Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský, Zdeněk Svěrák

Dramaturgie: Václav Šašek

Produkce: Karel Kochman, Petr Prejda, Věra Lukášová

Hudba: Zdeněk Lukáš

Kamera: Ivan Šlapeta

Druhá kamera: Richard Valenta

Střih: Jiří Brožek

Zvuk: Jiří Lenoch

Kostýmy: Jitka Polednová

Masky: Rudolf Buneš

Zvuk: Jiří Lenoch

Výroba: ČSSR, Filmové studio Barrandov, 1978

Hrají: Rudolf Hrušínský (Dr. Radosta), Josef Abrhám (Knotek), Daniela Kolářová (Knotková), Bedřich Prokoš (Flieger), Zita Kabátová (Opatrná), Milada Ježková (Jechová), Ladislav Smoljak (Ing. Severín), Zdeněk Svěrák (MUDr. Ječný), Karolina Slunéčková (Kadlecová), Jaroslav Vozáb (Drahota), Zora Božinová (Drahotová), Marie Málková (Severinová), Věra Kalendová (Máňa), Petr Brukner (Pivoňka), Vlasta Žehrová (Pivoňková), Karel Bělohorský (Klabouch), Rudolf Vodrážka (Kadlec), Emilie Zichová, Rudolf Pechan, Vít Olmer (houslista bez houslí), Pavel Vondruška (oddávající úředník), Tibor Kiss (Fazekaš), Marie Kissová (Fazekašová), David Smoljak (Kadlec, ml.), Dana Vávrová (Knotková, ml.), Daniel Beran (Knotek, ml.), Josef Střecha, Zdeněk Srstka (stěhovák), Vít Pešina, Karel Kalaš (Bílek), Jan Cmíral (stěhovák)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3

Bonus: biografie (Rudolf Hrušínský, Josef Abrhám, Daniela Kolářová, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Zdeněk Podskalský), fotogalerie, rozhovory (Daniela Kolářová, Zdeněk Svěrák), Ladislav Smoljak)