Aha! – Kameňák 3

Tak už to budeme mít konečně za sebou! V středečním Aha! třetí středu v září (19. září 2007) vyjde DVD s filmem Kameňák 3 od „režiséra“ Zdeňka Trošky. Cena 38,- Kč. Reedice bude v neděli 17. srpna 2008.

A jsme znovu v Kameňákově. Den tu začíná jako vždycky. V ložnici Pepy a Vilmy. Jen výhled z balkonu je té neděle pro Pepu překvapivý. Policejní náčelník k nemalému údivu zjišťuje, že se do sousedství nastěhovala početná cikánská rodina a tak Vilma s Julčou musí neprodleně nastoupit na hodiny karate a bojových cviků. Jenže lekce s Oldou opravdu nejsou o sebeobraně. Za lordem a lejdy přijíždí z Anglie jejich syn Willy, který je otřesen milostným zklamáním se zahradníkem, a babka Nováková opustila tento svět, takže děda Novák je teď náhle bez kontroly. Kropáčkové sice vyschl modrý pramen, ale energie má stále na rozdávání, a lékařka Helena odjela s tělocvikářem na svatební cestu na Kypr. Jinak je vše téměř při starém. Leo Khon, nejbohatší muž Kameňákova, vlastní mj. i fotbalový klub. Mužstvo tvoří přátelé a známí, včetně hospodských štamgastů. Má to ale háček, hrají pod psa a dokáží prohrát i s nejslabším týmem Balvanů z Kameniček. Khonova tchýně odmítne přihlížet takovému plýtvání „rodinných“ peněz a ve chvíli, kdy sama vyhraje ve sportce závratnou částku, se vsadí se zetěm, že ona, která o fotbalu neví zhola nic, postaví do týdne jedenáctku, která rozdrtí jeho i ty darmožrouty. Aby ne, když ti kluci cikánští se s fotbalovým míčem snad narodili. V sázce je mnohem víc a každé mužstvo má za vítězství slíbenu prémii. Khonovi hráči bojují dokonce o přízeň Dolly Buster. Takové utkání Kameňákov nezažil a ještě dlouho na něj bude vzpomínat.

Postavit film na samých anekdotách může při jednom dílu vypadat jako zajímavý nápad, při druhém jako náhražka nedostávajícího se kvalitního scénáře, ale vycedit z hospodských fórů (které navíc zná celý národ z nesčetněkrát reprízované Zlaté mříže) ještě i třetí celovečerní film je úkol hodný dělníka zábavy, jakým Troška bezesporu je. Záměrně nepoužívám slovo režisér, protože na produktu typu Kameňák není co režírovat. To, co jiný estrádní bavič Novotný už tisíckrát přemlel ve svém mlýnku na humor v televizi Nova, dokázal šikovný natáčeč filmů Troška zrecyklovat a slepit dohromady, aby se tím zapláclo několik přestávek mezi reklamami na Nově. Že má ale někdo potřebu tuto jednoúčelovou lisovat na DVD, to popravdě řečeno moc nechápu.

Co člověka jen trochu zamrzí je fakt, že ve filmu hrají i persony typu Jana Skopečka či Lubomíra Lipského. Je třeba ale uvědomit, že důchodci to dnes v době ekonomické reformy nemají jednoduché a jakékoliv finanční přilepšení k důchodu přijde vhod.

Žánr: Komedie pro otrlé
Země původu: Česká republika
Rok vzniku: 2005
Délka: 101 minut
Režie: Zdeněk Troška
Hrají: Václav Vydra, Jana Paulová, Marek Vašut, Josef Laufer I, Lubomír Lipský, Jan Skopeček, Hana Čížková, Jana Andresíková, Marcel Vašinka, Richard Genzer, Monika Absolonová, Josef Carda, Václav Glazar, Dolly Buster, Eva Tauchenová, Jaroslava Tichá.