Šíp – Návrat do budoucnosti

Deník Šíp v pátek 24. října 2008 sáhne po nesmrtelné sci-fi komedii (či lépe řečeno, po prvním dílu trilogie) Návrat do budoucnosti. K dostání bude za obvyklých 49,- Kč. O tom, jak je těžké být strůjcem vlastního osudu.

Všechno to začíná roku 1985, kdy je sedmnáctiletý Marty McFly (typický americký teenager osmdesátých let) pozván svým přítelem, vynálezcem dr. Emmettem „Docem“ Brownem, aby se účastnil testování jeho nového vynálezu. A tím není nic jiného než stroj času zabudovaný do sportovního vozu DeLorean. Dvojici přepadnou libyjští teroristé, kterým Brown ukradl plutonium potřebné k pohonu svého stroje a tak v nastalé přestřelce místo Browna do budoucnosti odcestuje Marty do minulosti. Ocitne se v roce 1955 a než se stačí vzpamatovat, způsobí nebezpečný časový paradox. Místo jeho nemotorného otce George McFlye totiž pan Baines porazí autem Martyho a tak se jeho budoucí matka Lorraine nezamiluje do George, ale do Martyho. A to je malér.

Pokud se totiž Lorraine nezamiluje do George, Marty se nikdy nenarodí. Proto mladík vyhledá mladší vydání svého přítele doktora Browna a společně s ním se pokusí vyřešit oba Martyho problémy. Jak ho dostat zpátky do budoucnosti a jak dát dohromady George a Lorraine. Ani jedno není jednoduché. Sehnat v roce 1955 čisté plutonium potřebné k pohonu stroje času je nemožné a Martyho snahy obrátit pozornost své budoucí matky na svého budoucího otce neustále maří neurvalý hulvát Biff Tanner, který chce Lorraine pro sebe. Ale to je teprve začátek skvělého dobrodružství plného vtipných momentů, neuvěřitelných dějových kliček, překvapivých point a strhujícího tempa.

Žánr: Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Sci-fi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1985

Délka: 111 minut

Původní název: Back to the Future

Světová premiéra: 3. července 1985

Premiéra v kinech ČR: 20. února 1992

Režie: Robert Zemeckis

Scénář: Robert Zemeckis, Bob Gale

Produkce: Neil Canton, Bob Gale, Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Steven Spielberg

Hudba: Chris Hayes, Johnny Colla, Alan Silvestri

Kamera: Dean Cundey

Společnost: Amblin Entertainment / U-Drive Productions / Universal Pictures

Natáčeno: Kalifornie, USA

Hrají: Michael J. Fox (Marty McFly), Christopher Lloyd (Dr. Emmett Doc Brown), Lea Thompson (Lorraine Bainesová – McFlyová), Crispin Glover (George Douglas McFly), Thomas F. Wilson (Biff Tannen), Claudia Wells (Jennifer Jane Parkerová), Marc McClure (David McFly), Wendie Jo Sperber (Linda McFlyová), George DiCenzo (Sam Baines), Frances Lee McCain (Stella Bainesová), James Tolkan (Strickland), J.J. Cohen (Skinhead), Casey Siemaszko (3-D), Billy Zane (Match), Harry Waters Jr. (Marvin Berry), Donald Fullilove (Goldie Wilson), Lisa Freeman (Babs), Cristen Kauffman (Betty), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky (volitelně s českým zvukem, napevno u anglického zvuku)

Obraz: PAL 16:9

Bonus: žádný