Čtvrteční Blesk – Cesta peklem

 

Blesk ve čtvrtek 22. ledna 2009 sáhne do domácí tvorby pro titul Cesta peklem za 49,- Kč. Český akční film o filmových kaskadérech, odvážných kouscích, osobních tragédiích a také chuti bojovat a žít. Úspěšný projektant Petr Kvapil má neobvyklého koníčka – rád riskuje při natáčení nebezpečných scén. Patří k sehrané a zkušené skupině kaskadérů, která je vyhledávána i náročnými zahraničními filmaři. Nešťastná náhoda změní v okamžiku celý Petrův život…  

 

Mnohanásobný mistr republiky v judu a úspěšný filmový kaskadér Petr Jákl využil jako autor námětu a spoluautor scénáře své bohaté zkušenosti v dramatickém akční snímku, věnovaném náročné práci kaskadérů. Sám také představuje hlavního hrdinu.

Hlavním hrdinou dramatického příběhu ze života filmových kaskadérů je Petr Kvapil, zkušený kaskadér, který patří mezi ty nejlepší. Se svými kolegy Pepinem, Zdeňkem a dalšími plní náročná a nebezpečná přání našich i zahraničních režisérů. Chvíle volna pak tráví s manželkou Helenou a především se svým malým synkem Kubíkem, o kterého se s láskou stará a který tak s nadšením sleduje některé Petrovy odvážné kousky před kamerou. V době, kdy mezi kaskadéry přichází nová posila, sebevědomý karatista Eda, dostávají muži lákavou nabídku k práci na americký válečný velkofilm, který se u nás bude natáčet. Petr, přestože v "civilu" pracuje jako šéf projekční kanceláře, nabídku přijme. Hned během natáčení první scény však dojde k neštěstí, když je při scéně v minovém poli v obličeji popálen kaskadér Pepino a krátce poté zasáhne těžká rána osudu samotného Petra, když během autonehody zahyne jeho malý syn Kubík. Petrovi se zhroutí svět. Vyčte manželce vinu na synově smrti a odejde z domu. Popere se v hospodě, přenechá svou roli kolegovi Zdeňkovi a sám se chce pustit do riskantního, smrtelně nebezpečného kousku. Před skokem ho v poslední chvíli zastaví kolegové. Petr skončí v nemocnici a odmítá komunikovat s okolím. Pokouší se mu pomoci sympatická psycholožka. Marně žádá o pomoc Petrovu manželku, která je sama na pokraji sil a nakonec se obrátí na Šimona a kaskadéry a požádá je, aby jí pomohli vrátit Petrovi chuť žít.

Film natočil zkušený režisér Martin Hollý jako "splátku" za to, že ve svých filmech často kaskadéry používal. Podstatnou část děje tvoří kaskadérské výkony (hlavně při natáčení amerického válečného filmu a ve finále při scénách v hořící továrně). Důležitou roli hrají vzájemné vztahy mezi kaskadéry, pozadí filmového natáčení i zachycení pečlivých příprav na jednotlivé záběry i scény. Snímek dokazuje, že tato profese je jistě romantická, ale především nebezpečná a nesmírně náročná. Scénář, na němž se podílel další zkušený filmař, Václav Nývlt, je však až překvapivě jednorozměrný, příliš těží ze zavedených stereotypů a schémat.

Než se pustím do citace komentářů, za sebe přidám názor, že kdykoliv jsme se pustili do parodie, ať už na kovbojku, na Supermana, na detektivku, na Verna, vždycky to byl úspěch. Ale když naši filmaři (obzvláště v poslední době) něco mysleli smrtelně vážně, nějak se prostě nevyvedlo. Není to ani Hooper, ani Povolání: Kaskadér:

Jeden z pokusů o český akční film. Tentokrát z prostředí kaskadérů. Hrozná nuda. Problém je v tom, že i scénář psal kaskadér. Snímek ale působí mnooohem menším pocitem blivna u diváka, když se srovnává třeba s Nahotou na prodej

"Řekněte mi, co mám dělat a já to udělám, ale nechtějte po mě, abych něco vymyslel." Tahle věta šéfa kaskadérů vystihuje problém jak tohoto filmu, tak českého akčního filmu jako takového a vlastně českého filmu vůbec.

Žánr: Thriller / Akční

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 1995

Délka: 85 minut

Premiéra v kinech ČR: 25. května 1995

Režie: Martin Hollý

Scénář: Petr Jákl st., Václav Nývlt

Produkce: Jaroslav Bouček, Petr Jákl st., Jana Novosadová, Jaroslav Vich

Hudba: Elia David Cmíral, Jiří Sternwald

Kamera: Ivan Šlapeta

Společnost: J.B.J. Film s.r.o. / Kabel Plus / KF a.s. / Dostihové závodiště Praha-Chuchle

Trikové snímky: Pyro Pro Film / AB Barrandov Flash Special Effects

Hrají: Petr Jákl st. (Petr), Radoslav Brzobohatý (Šimon), Pavel Nový (Zdeněk), Martin Dejdar (Pepíno), Veronika Jeníková (Helena), Ondřej Vetchý (Eda), Marta Vančurová (doktorka), Martin Dolejší (Kubík), Jan Schmid (pyrotechnik), Ivana Velichová (Marta), Stanislav Zindulka (režisér u šachty), František Řehák (režisér u požáru), Rudolf Pellar (americký režisér), Zdeněk Troška (francouzský režisér), Talina Sheriffová (tlumočnice), Pavel Zedníček (taxikář), Jaromír Dulava (fotoreportér), Josef Šebek (doktor), Zdeněk Srstka, Roman Skamene, Karel Smyczek, Oldřich Navrátil, Ivan Šlapeta, a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: