Blesk – Hra

V pátek 12. června 2009 za 49,- Kč deník Blesk nabídne film Hra. Dárek pro milionáře, který se nečekaně změnil v boj o život s nepolapitelným nepřítelem. Jsi připraven hrát?

Sanfranciský nvestiční bankéř a multimilionář Nicholas Van Orten žije ve velkém luxusním domě osamělým životem. Tak osamělým, že i narozeniny obvykle slaví sám. Může si dovolit cokoli, o nic však nemá zájem. Ani o svého bratra Conrada, který před lety odešel a teď se náhle vrátil, aby mu popřál k osmačtyřicátým narozeninám (věku, v němž jeho otec spáchal sebevraždu). A předal mu dárek, poukázku na Hru společnosti Consumer Recreation Services. O smyslu hry mu však odmítne cokoli prozradit. Bankéř se při pracovním jednání náhodou ocitne v sídle CRS, kde s nechutí projde řadou náročných fyzických i psychických testů, ani tady se však o hře samotné nic nedozví. Sotva však podepíše smlouvu, začíná se roztáčet zpočátku nenápadné soukolí, které hrozí rozdrtit jeho kariéru, bohatství, postavení, svobodu a nakonec i život.

Jako první se objeví před jeho domem pohozená figurína, která mu připomene otcovu sebevraždu a vzápětí na něj promluví z televize známý komentátor, který ho uvítá do hry, další den má v restauraci spor se servírkou Christinou, která ho poleje. Dívka dostane okamžitě výpověď a když za ní Nicholas vyběhne z hotelu, ocitne se ve víru podivných a znepokojujících náhod. Když se druhý den vydá do hotelu, kde byla nalezena jeho kreditní karta, tvrdí mu recepční, že se tam včera ubytoval. Ve svém pokoji pak objeví na stole dávku kokainu a kompromitující fotografie, na nichž je s neznámou ženou. Vzápětí se v jeho domě objeví zoufalý Conrad. Tvrdí, že se společnosti nedokáže zbavit a je proti své vůli nucen ve Hře pokračovat.

Když ho hra málem připraví o život v taxíku, který se zřítí do vody, požádá o zásah policii. Společně s ní vtrhne do sídla CRS, tady však zjistí, že firma zmizela. Podaří se mu najít Christinu, a když jsou napadeni zabijáky, pracujícími pro CRS, podaří se jim uniknout a ukrýt se na Nicholasově chatě v horách. Dívka tvrdí, že firma, pro kterou pracuje, se specializuje na okrádání bohatých zákazníků, a protože už se dostala ke všem jeho kontům, nepotřebuje ho a nejspíš se ho zbaví. Příliš pozdě si Nicholas všimne, že mu dívka namíchala do čaje nějakou omamnou látku. Probere se v hrobce zapadlého hřbitova kdesi v Mexiku. Bez peněz, bez dokladů, jen ve špinavém obleku. Nicholas se však nehodlá jen tak vzdát a rozhodne vybojovat si svůj život zpátky.

Dva roky před tímto filmem natočil režisér David Fincher divácky velmi úspěšný film „Sedm“. Nyní se vrací s příběhem, který vás přilepí na sedadlo a do posledního momentu příběhu vás nechá v absolutním napětí. A když už si myslíte, že jste přišli věci na kloub, vzápětí se vaše teorie rozpadá na kousky.

A opět vypůjčky z diváckých komentářů:

Nekouká se na to příjemně, ale filmařina je to mistrovská. David Fincher tyhle druhy filmů umí a měl by v tom pokračovat.

Žánr: Thriller / Mysteriozní / Akční

Země původu: USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 123 minut

Původní název: The Game

Světová premiéra: 12. října 1997 – Kanada, USA

Premiéra v kinech ČR: 5.března 1998

Režie: Sean Penn, David Fincher

Scénář: John D. Brancato, Michael Ferris

Produkce: John D. Brancato, Ceán Chaffin, Michael Ferris, Steve Golin, Jonathan Mostow

Hudba: Howard Shore

Kamera: Harris Savides

Společnost: Polygram Filmed Entertainment / Propaganda Films / A&B Producoes, Lda.

Natáčeno: USA

Hrají: Michael Douglas (Nicholas Van Orton), Deborah Kara Unger (Christine), Sean Penn (Conrad Van Orton), James Rebhorn (Jim Feingold), Carroll Baker (Ilsa), Peter Donat (Samuel Sutherland), Anna Katerina (Elizabeth), Armin Mueller-Stahl (Anson Baer), Charles Martinet (Nicholasův otec), Scott Hunter McGuire (mladý Nicholas), Florentine Mocanu (Nicholasova matka), Elizabeth Dennehy (Maria), Caroline Barclay (Maggie), a další

Údaje o původním vydání DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky

Titulky: česky, anglicky, maďarsky, rumunsky, slovinsky, turecky

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: Film o filmu s komentářem, Záběry z místa natáčení s komentářem, Storyboardy, Tvorba výtvarné podoby, Alternativní konec, Originální trailer s komentářem, Krátká upoutávka + digitálně upravené zkušební záběry s komentářem