Vapet vás baví – Vrátný od Maxima

Budeme mít možnost si zavzpomínat na staré časy francouzských komedií, které jsme někteří sledovali ještě na černobílých televizích. Vapet ve čtvrtek 8. října 2009 v ediční řadě Vás baví sáhl do historie a za 48,- Kč bude ke koupi Vrátný od Maxima.

Julien Mercier žije se svou rodinou spořádaným životem v honosném venkovském zámku. Přesto už více než osmnáct let vede velmi neobvyklý dvojí život. Své rodině totiž tvrdí, že je majitelem úspěšné továrny na zeleninové konzervy, ale ve skutečnosti pracuje jako vrátný v proslulé pařížské restauraci U Maxima.

 

 

Pro pořádek je však nutno upřesnit, že Julien není jen tak obyčejný vrátný. Ve své červené livreji je ve skutečnosti duší celého podniku a také jeho šedou eminencí. Je předvídavý, laskavý, úslužný a nesmírně schopný, dokonale ovládá slabosti svých zákazníků a je mistrným zprostředkovatelem milostných dobrodružství bohatých a významných hostů s krásnými dívkami.

 

Všechno šlo hladce a jediné potíže měl se svou milenkou Totoche, která je jednou z dívek od Maxima. Své zákazníky si chce totiž vybírat sama a tím mu občas komplikuje "práci". Jinak šel jeho život bez komplikací, a to až do chvíle, kdy jeho manželka Germaine slíbila bratrovi, že se Julien postará o neprůbojného synovce Octava a najde mu nějaké místo ve svém podniku. Julienovi tak nezbývá než mladíka do svého tajemství zasvětit. Další potíže mu působí jeho poněkud potřeštěná dcera Genevieve, která se bláznivě zamilovala do nějakého markýze a chce se za každou cenu vdávat. Navíc se na něj obrátí Germaine s nápadem koupit pozemek sousedící s jejich sídlem. Julien musí rychle vymyslet, kde sehnat tolik peněz.

 

 

Příležitostí je jistý velvyslanec, kterému za stejnou sumu nabídne příjemný víkend s Totoche. Jenže dívka odmítne. Chce dát přednost markýzi Alexandrovi du Velin, který ji v opilosti nabídl manželství. Julianovým domluvám, že markýz je na mizině a chce se pro peníze oženit s bohatou nevěstou, uvěří jen velmi neochotně. A to netuší, že bohatá nevěsta, kterou si markýz vybral, je jeho dcera Genevieve. Když zjistí, jak se věci mají, pochopí, že ho markýz nesmí vidět, jinak bude vše prozrazeno. Jenže během námluv se na zámku objevují i další lidé, kteří by Juliena mohli prozradit a už není kam se schovat. Hrozící skandál pomalu ale jistě vybublává ven, kdo uteče, vyhraje.

 

 

Jenže jak už to tak v podobných situacích bývá, v ten nejméně vhodný okamžik se všichni – Julien, Octavan, Germaine,Totoche, Genevieve i Alexander – sejdou na tom nejméně vhodném místě. V restauraci U Maxima.

 

Nejsem sám, kdo má příjemné vzpomínky:

 

Velice promyšlená veselohra, která ani po letech neztratila na svěžesti. Typicky francouzská, plná zvratů, nečekaných či nechtěných návštěv, excelentních herců a krásných hereček.

Žánr: Komedie

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1976

Délka: 85 minut

Původní název: Le Chasseur de chez Maxim’s

Světová premiéra: 15. prosince 1976 – Francie

Režie: Claude Vital

Námět: Yves Mirande, Gustave Quinson (divadelní hra)

Scénář: Jean Halain, Claude Vital

Produkce: Alain Poire

Hudba: Paul Misraki

Kamera: Maurice Fellous

Společnost: Gaumont

Hrají: Michel Galabru (Julien), Jean Lefebvre (kanovník), Marie-Hélène Breillat (Totoche), Daniel Ceccaldi (Du Velin), Francis Perrin (Octave), Alfred Adam (vedoucí restaurace U Maxima), Claude Gensac (Germaine), Sabine Azéma (Geneviève), Jean-Pierre Darras (ministr), Dominique Davray (teta), Robert Dalban (Honoré), Gabriel Jabbour (velvyslanec), Jean Luisi (Firmin), Anna Gaël (Lulu), Gérard Jugnot (hrabě), Michel Bardinet (Binval), Rachel Cathoud (Cri-Cri), Nicole Desailly (Lucette), Gérard Emery (baron), Lucien Frégis (vrátný U Maxima), Pierre Gallon (druhý vedoucí hotelu), Gérard Hernandez (Hernandez), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: žádný