Filmexport Home Video – Ďáblova past

Filmexport Home Video v pátek 6. května 2011 vydává baladický film Ďáblova past v digipacku za 99,- Kč. Ve střetu náboženského a přírodovědeckého názoru se prostý mlynář Spálený ukázal moudřejším, než bohatý regent a fanatický kněz.

Děj balady se odehrává v 1. polovině 18. století v Moravském krasu. O krásné krajině kolovaly podivné zvěsti, ve kterých se objevoval ďábel.

Mlynářská nekatolická rodina Spálených odedávna zkoumala tajemství přírody, které vždy dokázala využít ku prospěchu svému i vesnického lidu. To se však nezamlouvalo regentovi a biskupovi, a tak spojili síly, aby nepohodlného mlynáře zničili…

Svobodný mlynář Spálený je trnem v oku regenta Valečského. Regentovi se nelíbí, že si lidé mlynáře váží pro jeho moudrost, dobrotu a znalost přírody. Proto regent se zlobou reaguje na mlynářovo varování před stavbou nové stodoly v místě, kde se říká "Na propadlém". Svému hostu biskupovi Dittrichštejnovi dokonce vypráví, že mlynář a jeho rod jsou podezíráni z čarodějnictví. Kdysi švédští vojáci zapálili mlýn, ale mlynářův děd s celou rodinou jako zázrakem smrti unikli. Biskup pošle regentovi na pomoc fanatického kněze, zřejmě významného církevního hodnostáře. Kněz se také domnívá, že mlynář škodí věci církve. Proto prohledá mlýn, hovoří s mlynářem i jeho synem Janem a snaží se je usvědčit. Využívá ke svým cílům i myslivce Filipa, který usiluje o Janovu dívku Martinu, dvorskou děvečku. Knězova nenávist vzroste ještě víc, když se v době sucha mlynářovi podaří najít pramen vody a při tancovačce se propadne nová regentova stodola. Po tomto neštěstí mlynář zmizí. Kněz se pokusí proti němu poštvat vesničany, ale nepodaří se mu to. Rozjede se proto s regentem a Filipem do mlýna. Zde Jan najde otcův dopis, v němž mu ukazuje cestu do podzemí. Brzy na to vkročí do podzemí i kněz s regentem a Filipem a pustí se chodbou, před níž otec Jana varoval. Všichni tři zahynou. Jan a Martina jsou svobodní.

Režisér se ve svém druhém celovečerním hraném filmu poprvé projevil tak, jak bylo pro jeho pozdější tvorbu příznačné: neobyčejně silnou výtvarnou imaginaci, vytříbenou vizualitu a hudebnost vyjádřeni i schopnost lyrické reflexe podřídil zákonitostem filozoficky podloženého filmového dramatu.

Hodnocení 85 procent: Úžasná atmosféra, vynikající herecké výkony, dokonalá kamera.

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1961

Délka: 86 minut

Premiéra v kinech: 20. dubna 1962

Režie: František Vláčil

Pomocná režie: Jaroslav Beránek

Asistent režie: Zdena Pavlátová, Milan Kadlec

Námět: Alfred Technik (román Mlýn na ponorné řece)

Scénář: František A. Dvořák, Miloš V. Kratochvíl, František Vláčil

Produkce: Věra Kadlecová, Karel Škorpík, Václav Havlík, Miloslav Dousek

Hudba: Zdeněk Liška

Kamera: Rudolf Milič

Druhá kamera: Miroslav Sinkule

Asistent kamery: Rudolf Milič ml.

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: František Fabián

Kostýmy: Theodor Pištěk ml., František Mádl

Masky: Vladimír Černý, František Čížek, Heda Aksamitová

Architekt: Karel Škvor

Odborný poradce: Václav Mencl prof. PhDr. ing. arch.

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Novotný – Kubala

Hrají: Vítězslav Vejražka (mlynář Spálený), Miroslav Macháček (kaplan Probus), Čestmír Řanda (regent Valečský z Valče), Vlastimil Hašek (myslivec Filip), Vít Olmer (Jan, Spáleného syn), Karla Chadimová (děvečka Martina), František Kovářík (pastýř ovcí), Bedřich Karen (biskup Dittrichštejn), Josef Hlinomaz (dráb na poli), Zdeněk Kutil (mladší pacholek / myslivec v retrosp), Jaroslav Moučka (Jakub), Ladislav Kazda (mlynář v retrospektivě), Dagmar Kofroňová (mlynářova žena v retrospektivě), Zlatomír Vacek (farář v retrospektivě), Richard Záhorský (kostelník), Viktor Očásek (písař), Jiří Vršťala (velitel rejtarů), František Nechyba (šafář), Jiřina Bílá (robotnice), Jiří Bělohoubek (dráb), Novotný Antonín (2) (starší pacholek), Monika Indingerová (Katka), Pavla Polášková (Bětka), Milan Kindl (mladý šafář), Bakalářová (Andulka), Holohlavská (Lidka), J. Skružný (bubeník) Spol: Oldřich Okáč, Jitka Šulcová, Růžena Nováková

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: černobílý PAL DVD9 4:3

Bonus: slovo historika (české titulky pro neslyšící), fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace, soudobá dokumentace na DVD-ROM, rozhovory