Steven Soderbergh

Steven Soderbergh se narodil 14 února roku 1963 v Atlantě (Georgia, USA), avšak již ve svých sedmi letech se jeho otec, vysokokoškolský profesor, a s ním celá rodina, stěhovali za prací do Louisiany. Filmem se začal zabývat již ve svých 13 letech, nejdříve začal točit krátké filmy a psát scénáře. Během středoškolských studií natáčel filmy s 16mm kamerou. Krátce pracoval jako střihač, příležitostně natáčel reklamní snímky. Dostal příležitost režírovat dokumentární film z koncertního turné skupiny Yes a na základě jeho kvalit natočil jejich celovečerní koncertní film 9012 Live (1986), vysílaný britskou satelitní stanicí MTV. Tento film si vysloužil nominaci na Grammy v kategorii dlouhometrážní hudební video.

Zobrazit článek

Rainer Werner Fassbinder

Rainer Werner Fassbinder (31. května 1945, Bad Wörishofen, Německo   – 10. června 1982, Mnichov, Německo) byl německý režisér, scénárista a herec a také přední představitel New German Cinema (Neuer Deutsche Film), tedy nové vlny německé kinematografie. Byl proslulý především svojí provokativností, kterou můžeme spatřit prakticky ve všech jeho filmech a také až neuvěřitelnou pílí. Za pouhých třináct let tvůrčí dráhy stihl natočit přes čtyřicet celovečerních, umělecky hodnotných filmů se závažnou společenskou výpovědí, což v historii poválečné evropské kinematografie nemá obdoby. Ve stejném časovém rozmezí také napsal jedenáct divadelních her.

Zobrazit článek

Randal Kleiser

Film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John zná snad každý. U nás možná o něco méně známý je film Modrá laguna (snad proto že nešel oficiálně v kinech a líbí se hlavně příslušnicím ženského pohlaví). Oba tyto známé filmy natočil Randal Kleiser. Jako člen hlavní poroty letošního ročníku MFF dětských filmů ve Zlíně přijede dnes do České republiky.

Zobrazit článek

Akleksandr G. Ivanov

Sovětský režisér a dramaturg Aleksandr Gavrilovič Ivanov (Александр Гаврилович Иванов) se narodil 31. července 1898 ve vesničce Davidov, dnes Borovický okres Novgorodské oblasti. V letech 1909 – 1916 studoval obchodní školu v Petrohradě.

Zobrazit článek

Anthony Minghella

Dnes 18.3.2008 ohlásil filmový agent Judy Daish skon anglického režiséra Anthonyho Minghelly, který zemřel ve věku 54 let na mozkovou mrtvici, jenž následovala po operaci krku. Režisér zemřel v londýnské Charing Cross Hospital.

Zobrazit článek

Hermine Huntgeburth

Vysloví-li se jméno německé režisérky Hermine Huntgeburth, většina filmových fanoušků si je spojí s filmem Bílá Masajka. Tento film ji vynesl v širší známost, i když s režií začínala již počátkem osmdesátých let minulého století.

Zobrazit článek

Zemřel režisér Jiří Sequens

Tvůrce seriálu Třicet případů majora Zemana a Hříšní lidé města pražského zemřel dnes dopoledne po dlouhé nemoci ve věku 85 let v pražské střešovické nemocnici. Byl zde dlouhodobě hospitalizován kvůli vážným zdravotním komplikacím s nohou. Tu mu museli loni amputovat, život mu to však nezachránilo. Úmrtí potvrdil jeho kolega Zdeněk Zelenka. „Volala mi jeho paní, že podlehl dlouho trvající chorobě,“ uvedl.

Zobrazit článek

Claude Chabrol

  Francouzský režiér a herec Claude Chabrol se narodil v Pažíži dne 24. června 1930, jeden z režisérů, kteří stáli u zrodu francouzské Nové vlny. Jeho synové Matthieu Chabrol (nar. 21.12.1956) a Thomas Chabrol (nar. 24.4.1963) jsou herci.

Zobrazit článek

István Szabó

István Szabó, maďarský filmový scénárista, režisér a občasný herec, začínal jako rozhlasový reportér. Narodil se 18. února 1938 v Budapešti a zanedlouho oslaví 70. narozeniny. Vystudoval režii na prestižní maďarské Akademii Art of Theatre and Film (obor režie) a za svůj diplomový film Klavír na nábřeží (Koncert) získal v roce 1963 ocenění v Cannes. Zde byl oceněn i jeho krátký film o mladých lidech Te (Ty).

Zobrazit článek