FilmX – 8 ½ ženy

FilmX si řadě premiérových disků zařadil do plánu i jednu netradiční reedici: na 23. října 2008 je to film režiséra Greenawaye 8 ½ ženy, který byl již před časem ke koupi v jiné podobě v Levných knihách. Aktuálně bude k mání o třetinu levněji – za 99,- Kč.

 

 

Po smrti své ženy se starý pan Emmenthal, zámožný muž s domem v Ženevě, upíná ke svému synovi Storeymu, majiteli řetězce heren v Kjótu. Navazují spolu zcela nový, otevřený vztah, diskutují především o sexu, ženách, své frustraci z dětství a Felliniho filmech (celý film staví na citacích Felliniho filmu 8 1/2). Nakonec si do domu pana Emmenthala stěhují osm a půl ženy různých povolání a vzezření, aby se tam s nimi oddávali slastem a žili jako velká rodina. Asi po roce soužití se jejich komunita rozpadá. Některé ženy se proti Emmenthalům spolčí a oloupí je o herny v Kjótu, jedna žena umírá, další propadá šílenství a jiná uhání pryč (nahá a na koni), jednu ženu seberou mafiáni, jiné (té, která neustále rodí děti) se chtějí muži sami zbavit a posadí ji na letadlo do města s exoticky znějícím názvem. V závěru starý pán Emmenthal (poté, co se duševně odpoutal od své zesnulé ženy a dokázal milovat všechny) ve slasti umírá. Poslední žena odjíždí se svým milencem a Storey zůstává sám. Celý příběh je provázen zemětřeseními, které Storey přivolává a které mají symbolický význam vnějšího projevu něčeho, co se odehrává uvnitř – protože celý film je ve své podstatě právě o tom, co se odehrává uvnitř.

 

A něco málo z komentářů diváků, kteří již měli tu čest Greenawaye vidět:

„Greenaway už je asi unavený a začal vykrádat sám sebe, a to co bylo v jeho předchozích filmech originální, tady působí samoúčelně, jako např. sáhodlouhé žvanění o sexu a spousta povadlé nahoty."

„Film otevřeně hovoří o frustracích z partnerského soužití, ze smrti, ze společnosti, ze vztahu k rodičům, z vlastní sexuality, ze vztahu k opačnému pohlaví, ze vztahu ke stejnému pohlaví a mnohé další spolu s pochybnostmi, tápáním a úpěnlivou snahou porozumět světu, tvoří myšlenkovou základnu filmu, který se tím až nepříjemně dotýká lidské intimity."

„Absurdní leč pompézní. Šílené a neskutečné. Zvrácené a lascivní. Zvířecí přesto lákající. Zdlouhavé přesto nevyčerpané. Prostě sousto jen pro fajnšmekry."

 

 

ÚDAJE O DVD:

Zvuk: český, anglický (2.0)

Titulky: české

Obraz: 1,78:1 (16:9)

Bonusy: žádné

Délka: 118 minut