Filmhouse/NextEra Films – Rembrandt

 

Při dnešním ranním pohledu na pult v trafice jsem zažil překvapení – že by už opravdu byl konec léta? Pokud se pamatuji, Filmhouse si chtěl dát prázdninovou pauzu. A přitom dnes, 14. srpna 2008 s jejich logem v balíčku ostatních DVD ležel Rembrandt za cenu 49,– Kč. Papírová obálka ale zcela jiná, než na jakou jsme dosud byli zvyklí, slogan Film týdne jsem na první pohled nikde neobjevil. Zato je na obálce logo společnosti NextEra Films. Jde o titul, který byl ke koupi již dříve v prodejnách Levných knih.  

 

 

Po již několika malířských filmech , jako např. tady nebo tady máme možnost si opakovaně připomenout život a dílo významného umělce. 

 

 

Klaus Maria Brandauer, kterého známe především z filmů maďarského režiséra Istvána Szabó, v titulní roli filmu o jednom z největších malířů všech dob dodává své postavě dramatičnost a hloubku.

 

 

 

Rembrandtův život byl sám dramatem a on byl velkým umělcem, který nesnesl kompromis. Malíř holandského baroka zažil největší slávu i utrpení, bohatství i krutou bídu, i osobní tragédie. Šel vždy proti proudu. Svět oslavoval křiklavé barvy a lehké tahy štětcem, ale Rembrandt používal temné nánosy olejových barev.

 

 

 

Zažil šťastné manželství s milovanou krásnou Saskií, avšak zatímco on sám upadal v nemilost, jeho žena zemřela. Jako v malbě, ani v životě se nepodřídil diktátu společnosti, našel si ženu mezi služebnictvem. A pak nastal den, kdy se mocní Amsterdamu rozhodli potrestat muže, kterého doposud tolik milovali. 

 

 

Výjimečné herecké obsazení, kamera, dekorace, osvětlení, kostýmy a Rembrandtovy obrazy dodávají tomuto filmu neuvěřitelnou pravdivost. Toto DVD původně vyšlo ku příležitosti 400. výročí narození Rembrandta van Rijna (1606 – 1669). 

 

 

Žánr: Drama / Životopisný

Země původu: Francie / Německo / Nizozemí

Rok vzniku: 1999

Délka: 100 minut

Světová premiéra: 9. srpna 1999

Premiéra v kinech ČR: 30. března 2000

Původní název: Rembrandt

Režie: Charles Matton

Scénář: Charles Matton, Sylvie Mattonová

Produkce: Humbert Balsan

Hudba: Nicolas Matton

Kamera: Pierre Dupouey

Společnost: Argus Film Produktie, Canal+, Centre National de la Cinématographie, CoBo Fonds, Cofimage 10, Eurimages, Filmstiftung Nordrhein-Westfalen, France 2 Cinéma, La Sofica Gimages 2, Nederlands Fonds voor de Film, Ognon Pictures, Pain Unlimited GmbH Filmproduktion, Procirep, Televisie Radio Omroep Stichting, Zentropa Entertainments

Natáčeno: Francie / Nizozemí / Bottrop a Ossendorf, Německo  

Hrají: Klaus Maria Brandauer (Rembrandt van Rijn), Romane Bohringer (Hendrickje Stoffelsová), Jean Rochefort (Nicolaes Tulp), Johanna ter Steege (Saskia Uylenburghová), Jean-Philippe Écoffey (Jan VI.), Caroline van Houten (Geertje Direxová), Richard Bohringer (kazatel), Franck de La Personne (Hendrick Uylenburgh), Jacques Spiesser (Joost Van den Vondel), Caroline Sihol (Maria Tesselschade), Nicholas Palliser (Constantin Huygens), François Delaive (Govaert Flinck), Léonard Matton (Titus Van Rijn), Jean O’Cottrell (Rembrandtova notářka), Aymeric Demarigny (Carel Fabritius), Jules Matton (Titus Van Rijn v 6 letech), Christian Chevreuse (Harmen Becker), Jacques Szoulevich (odhadce), Olivier Brocheriou (Marten Soolmans), Guillaume Beaufort (mladý básník), Björn Jung (Samon Van Hoogstraten), a další  

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:  

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky, anglicky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: Galerie Rembrandta van Rijna (52 vybraných obrazů)  

 

Dostupné galerie