Aha! – Smrt krásných srnců

V pondělí 28. dubna 2008 vychází v pondělním Aha! DVD s československým filmem Smrt krásných srnců. Cena 41,- Kč. (Toto DVD již jako příbal vyšlo několikrát, nejprve v edici Lidových novin Světový film a poté v časopisu Vlasta.

Režisér Kachyňa musel mnohé domýšlet, zejména při líčení života rodiny Popperových před válkou. Zachycuje tu eskapády tatínka Lea, který působí jako agent firmy Electrolux, a zároveň nádherné chvilky strávené na břehu Berounky v chalupě převozníka Proška. Tatínkovo fanfarónství se pod tlakem doby mění, ale jeho vitalita se plně projeví v době okupace, kdy téměř před očima němců vyloví svůj bývalý rybník a s nasazením života obstará srnčí maso, aby jeho děti měly šanci přežít koncentrační tábor.

Spisovatel Ota Pavel nenapodobitelným způsobem popsal život své smíšené židovsko-české rodiny v předválečných a válečných letech. Karel Kachyňa se těchto překrásných povídek chopil a ve vlastním scénáři ke svému snímku je pospojoval v souvislé dějové pásmo. Výsledkem je působivý film, v němž se prolínají události úsměvné i vážné. Ota Pavel vtělil své dětství do postavy malého kluka přezdívaného Prdelka. V prosluněném kraji poblíž Berounky ho tatínek a „strejda“ Prošek učí rybařit, chlapec se také dozvídá ledacos důležitého o životě. Pak přijdou tragické chvíle okupace a rodina má náhle starostí až nad hlavu…

Ota Pavel (Popper), český prozaik a novinář, žil v letech 1930 až 1973. Otec Leo byl Žid, matka Herma byla Češka. Ota byl až do konce 60. let znám jen jako vynikající sportovní reportér. Avšak dvě povídkové autobiograficky laděné knihy z počátku 70. let (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby) ho rázem vyzvedly mezi významné současné prozaiky. V únoru 1964 na zimních olympijských hrách v Innsbrucku onemocněl těžkou duševní chorobou. Další díla: Dukla mezi mrakodrapy (1964); Plná bedna šampaňského (1967); Pohár od Pánaboha (1971); Syn celerového krále (1972); Pohádka o Raškovi (1974). Původně byly vydány pouze dva svazky: Smrt krásných srnců (autorovy vzpomínky na dětství) a Jak jsem potkal ryby (autorův vlastní život, hlavně o rybách). Třetí svazek, Zlatí úhoři, vyšel poprvé roku 1991 v necenzurované podobě, je rozdělen do tří částí a obsahuje většinu povídek z obou dvou předešlých svazků.

smrt_krasnych_srncu_north_back

Žánr: komedie

Délka: 86 minut

Rok vzniku: 1986

Země původu: Československo

Délka: 91 minut

Režie: Karel Kachyňa

Druhá režie: Zeno Dostál, Petr Makovička

Námět: Ota Pavel (povídky)

Scénář: Karel Kachyňa

Dramaturgie: Vladimír Bor

Produkce: Oldřich Mach, Tomáš Baloun, Luboš Kozák

Hudba: Luboš Fišer

Kamera: Vladimír Smutný

Druhá kamera: Jiří Pechar

Střih: Jiří Brožek

Zvuk: Pavel Jelínek, Ivo Špalj

Kostýmy: Irena Greifová

Masky: František Čížek

Architekt: Karel Lier

Choreografie: Marián Urban

Hrají: Gabriela Wilhelmová, Marta Vančurová, Jana Synková, Jana Paulová, Alena Mihulová, Blanka Lormanová, Zuzana Geislerová, Ivan Vyskočil II., Oldřich Vlach, Ladislav Trojan, Alois Švehlík, Jiří Strach, Roman Skamene, Milan Riehs, Jan Přeučil, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Krampol, Rudolf Hrušínský, Karel Heřmánek, Zdeněk Dítě, Stanislav Zindulka, Lubor Tokoš, Miloslav Štibich, Stanislav Tříska

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: anglicky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný