Amercom – Stíhači v boji 19 – Letecké souboje: Noční lovci

Vydavatelství Amercom by mělo pokračovat v ediční řadě Stíhači v boji – Letecké souboje a ve středu 9. února 2011 očekávejme pátý díl druhé řady dokumentárního seriálu Dogfights, známého z obrazovek České televize, celkově již 19. DVD s názvem Noční letci za 69,- Kč. Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! 

Díky realistické animaci se ocitneme v prvních hodinách operace Pouštní bouře nad Irákem při střetu F15 s Migy 25 a Migy 29. 

Moderní stíhací letouny jsou schopné vypátrat protivníka i v absolutní tmě. S nepřeberným množstvím stále dokonalejších radiolokátorů a řízených střel kategorie vzduch-vzduch je mezi operacemi ve dne a v noci už jen malý rozdíl. Ale nebylo tomu tak vždy. Průkopníci nočních leteckých soubojů se vznesli k obloze desítky let předtím. Vyzkoušeli v boji nové technologie a taktiku, které jim umožnily ovládnout noční oblohu.

 

Zažijeme noční útok amerického stíhacího letounu VFN-76 při útoku na japonské ostrovy ve válce v Pacifiku, setkáme se s upravenými Hellcaty F6F vybavenými tehdejší novinkou – radiolokátory, s britskými P-61 (Black Widow). Pak se posuneme v čase do bojů na Korejském poloostrově, kde byly v roce 1953 americké bombardéry B-29 v naprosté tmě eskortovány k cíli nočními stíhačkami F3D Skyknight námořní pěchoty. Na konci korejské války byly zbraňové systémy téměř dokonalé. Museli jste se jen ujistit, že máte zaměřený správný cíl, počkat, až ho hlavice raket uzamknou, a vypálit.

 

Schopnost vyhledávat a ničit cíle v noci a za každého počasí se stala běžnou u všech stíhacích letadel. Během války ve Vietnamu se speciální noční stíhačky staly minulostí. Počet specializovaných letadel se neustále zmenšoval. Dnes už dokáže každá stíhačka bojovat stejně dobře v noci jako ve dne.

 

Na závěr tohoto dílu se ocitneme v operaci v březnu 1999, v operaci Allied Force, kdy kombinované síly Severoatlantické aliance NATO udeřily na Srbsko.

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: cca 45 minut 

Původní název: Dogfights 

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky  

Titulky: česky, polsky  

Obraz: barevný PAL 4:3  

Bonus: žádný