Bontonfilm – Piráti na vlnách

Výhled na delší dobu na stránkách vydavatele sice chybí, ale hustota stoupá. Hned dva tituly v jeden den, a navíc opětovně zavedená inzerce v Blesku. V ediční řady Cinema Club společnost Bontonfilm nabídne ve středu 23. února 2011 komedii Piráti na vlnách za 99,- Kč. Vyplouváme. Vysíláme. A vy si trhněte! 25 miliónů posluchačů – více než polovina britské populace – poslouchalo pirátské rádio, vysílající z lodě plující po moři a hrající rock a pop 24 hodin denně.

Geniální komedie, v níž zazní některé z nejlepších nahrávek pop music…  

Po Lásce nebeské přichází Plavba nebeská. Jeden z nejúspěšnějších a nejzábavnějších scenáristů současnosti Richard Curtis umístil svou režijní druhotinu na moře a obsadil do ní ty nejlepší britské komiky současnosti a ty nejlepší hudební kousky z šedesátých let minulého století. Vznikla rebelantsky drzá komedie o skupince excentrických dýdžejů, s nimiž by každý rád prožil aspoň kousek života.

 

 

Pokud jde o rockovou muziku, byla šedesátá léta zlatou érou. Regulemi sešněrovaný rozhlasový trh ve Velké Británii to ale okázale ignoroval, a tak mohli tamní posluchači svou oblíbenou muziku poslouchat jen dvě hodiny týdně na vlnách veřejnoprávní BBC. Pak se však objevilo Radio Rock, které tuhle nebezpečnou hudbu šířilo 24 hodin denně a přísná nařízení obcházelo jednoduchým trikem – vysíláním z lodi plující Severním moře těsně za hranicemi britských teritoriálních vod, což byla výjimka, na kterou byli i vynalézaví zákonodárci krátcí.

 

 

Posádku nejzábavnějšího plavidla v dějinách poznáváme společně s teenagerem Carlem, kterého po vyhození ze školy poslala svérázná matka na převýchovu k jeho kmotrovi Quentinovi, jenž pirátskému rádiu šéfuje. Osmnáctiletého Carla na palubě  čeká spousta legrace, ale i drsná životní lekce, vedená těmi nejlepšími pedagogy – americkým hudebním fanatikem přezdívaným The Count, krutě zábavným moderátorem Davem, playboyem na plný úvazek Gavinem a dalšími rozhlasáky, kteří jsou všechno, jen ne normální.

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD 

Miluje je celá Británie s výjimkou ministra zodpovědného za rozhlasové vysílání. Ten je schopen čehokoliv, jen aby tyhle kacíře umlčel. Rocková lavina se ale zastavit nedá.

"Příslušníci naší generace mají stejnou zkušenost. Po nocích jsme pod polštářem poslouchali úžasnou muziku, která se jinde slyšet nedala, a z obýváku na nás řvali rodiče, ať ten kravál vypneme. Kvůli určitému puncu ilegality jsme do ní byli možná o to víc zažraní," vzpomíná Curtis, který se na tenhle pubescentní prožitek rozhodl navléct příběh, který stojí a padá s otázkou: "Co všechno se může přihodit na lodi plné bláznů, kteří jsou na ní dobrovolně uvěznění 24 hodin denně?" Odpovědí je smršť zábavných scén, kterým dávají šťávu neuvěřitelná ega jejich protagonistů.

 

Obrazovka z DVD 

 

Obrazovka z DVD 

 

Zatímco Láska nebeská byla především pro nenaprativelné romantiky, tenhle film je pro všechny, kdo mají rádi muziku, trochu nebezpečí, vítr ve vlasech a špetičku nezávazného sexu.

Cca 75 až 80 procent: Zábavné a stylové. Rock’n’rollový dýchánek s hereckou elitou.

Zadní strana dosavadního vydání 

Zadní strana 

Žánr: Komedie / Drama / Hudební / Romantický

Země původu: Velká Británie / Německo / USA / Francie

Rok vzniku: 2009

Délka: 129 minut (2:09:37)

Původní název: The Boat That Rocked

Světová premiéra: 1. dubna 2009 – Velká Británie

Kinopremiéra v ČR: 30. července 2009

Režie: Richard Curtis

Scénář: Richard Curtis

Produkce: Hilary Bevan Jones, Tim Bevan, Liza Chasin, Richard Curtis, Eric Fellner, Emma Freud, Debra Hayward, Ronaldo Vasconcellos

Hudba: Hans Zimmer

Kamera: Danny Cohen

Střih: Emma E. Hickox

Kostýmy: Joanna Johnston

Společnost: Universal Pictures / Studio Canal / Working Title Films / Medienproduktion Prometheus Filmgesellschaft / Portobello Studios / Tightrope Pictures

Natáčeno: Gambardella’s Cafe, Blackheath Standard, Londýn, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / National Gallery, Trafalgar Square, St James’s, Londýn, Velká Británie / Osprey Quay, Isle of Portland, Portland, Dorset, Velká Británie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / Portland Bill, Dorset, Velká Británie / Portland, Dorset, Velká Británie / Roupell Street, Waterloo, Londýn, Velká Británie / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Squerryes Court, Kent, Velká Británie / The Beach, Brighton, East Sussex, Velká Británie

Hrají: Michael Hadley (pan Roberts), Charlie Rowe (James), Lucy Fleming (paní Robertsová), Philip Seymour Hoffman (Hrabě), Tom Sturridge (mladý Carl), Ian Mercer (lodivod), Bill Nighy (Quentin), Will Adamsdale (novinář John), Tom Brooke (tlustý Kevin), Rhys Darby (Angus Nutsford), Nick Frost (doktor Dave), Katherine Parkinson (Felicity), Chris O’Dowd (jednoduchý Simon), Ike Hamilton (Harold), Stephen Moore (předseda vlády), Kenneth Branagh (Sir Alistair Dormandy), Michael Thomas (Sandford), Bohdan Poraj (Fredericks), Sinead Matthews (slečna C), Tom Wisdom (půlnoční Mark), Gemma Arterton (Desiree), Jack Davenport (Dominic Twatt), Ralph Brown (Bob Silver), Rhys Ifans (Gavin Canavagh), Talulah Riley (Marianne), Olegar Fedoro (kapitán Rock Boat), Duncan Foster (Švéd), January Jones (Eleonore), Emma Thompson (Charlotte), Amanda Fairbank-Hynes (Jemima Dormandyová), Francesca Longrigg (paní Dormandyová), Poppy Delvingne (modelka), Sarah Forster (modelka), Ocean Moon (modelka), Tuuli Shipster (modelka), David Sterna (kapitán Marianne), Olivia Llewellyn (Margaret), Willain Ilkley (velící důstojník), Edward Hancock (policista), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD: (opět vivisekce oproti plnému vydání)

Výběr kapitol 1. část

Výběr kapitol 2. část 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky (chybí voice-over polsky)  

Titulky: česky (chybí anglicky, řecky, polsky) – a pokud jsem schopen posoudit, české titulky jsou natvrdo s anglickým zvukem  

 

Nastavení zvuku 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný (chybí 11 vypečených a legračních vynechaných scén; 38 minut nového, dosud neuvedeného materiálu; Audiokomentář: Richard Curtis, producentka Hilary Bevan Jones a herci Nick Frost a Chris O’Dowd)