Sony – Záhadné zmizení v Istanbulu

Tipovačku dalšího televizního filmu podle mikroskopického obalu na předchozím titulu Sony jsem po bezúspěšném půldenním snažení vzdal. Až po vydání (a poskytnutí obalu Pavlem M. – díky) ve středu 23. února 2011 se vysvětluje, proč jsem nedokázal nic najít. Český název Záhadné zmizení v Istanbulu totiž s původním názvem She’s Gone příliš společného nemá… V prodeji opět bez dabingu, jen s titulky, za 60,- . Co všechno byste udělali pro záchranu své jediné dcery? Napínavý příběh muže beroucího spravedlnost do svých rukou.

Američan Harry Sands není žádná změkčilá fajnovka. Ke svému postavení se vypracoval vlastní tvrdou prací a osud mu nedal nic zadarmo. Když se ale tento šťastně ženatý otec dvou dětí dozví, že jeho dcera Olivia, která údajně pracuje jako dobročinná pracovnice v Istanbulu, zmizela, vše se zhroutí.

Okamžitě odlétá do Turecka, tam ho ovšem čeká jeden šok za druhým. S hrůzou zjistí, že se Olivia nevěnovala charitě, ale tančila v nočním klubu, a uvědomuje si, že nalézt ji bude možná nadlidský úkol. Zvláště když se ke všem nástrahám, které mu může orientální město připravit, přidají jeho vlastní pochyby, předsudky a stále se zvětšující paranoia.

Na imdb.com kolem 60 procent (rottentomatoes.com ovšem jen 17), csfd.cz eviduje jednu jedinou hvězdičku a jediný komentář: Divák až do konce neví, o čem ten film vůbec je a vlastně ho to ani nezajímá. Zahraniční komentáře jsou opět v maximálním rozkmitu: Brilantní, poutavé, skvělé, plné napětí, jen konec je poněkud náhlý. Podle britského konzulátu se odehrávají v Turecku desítky únosů ročně. Pomalý, průhledný, nudný a hloupý film. Nedokáže zaujmout a osudy postav jsou divákovi vlastně úplně ukradené. A konec je velkým políčkem do tváře všem, kteří se vydrželi celou dobu koukat.

Zadní strana 

Žánr: Drama

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2004

Délka: cca 95 minut (podle imdb.com 120 minut)

Původní název: She’s Gone / Disappeared / obálka uvádí ještě Missing In Istanbul

Světová premiéra: 13. září 2004 – Velká Británie

Režie: Adrian Shergold

Scénář: Simon Tyrrell

Produkce: Ian Gordon, Carmel Maloney, Joshua St. Johnston, Michael Wiggs, Ray Winstone

Hudba: Martin Phipps

Kamera: David Odd

Střih: John Stothart

Kostýmy: Mary-Jane Reyner

Společnost: Granada Television / Size 9 Productions / Windmill TV Productions

Natáčeno: Malta

Hrají: Ray Winstone (Harry Sands), Lindsey Coulson (Joanna Sandsová), Gary Lucy (Michael Sands), Emily Corrie (Manda), Haluk Bilginer (inspektor Yilmaz), David Westhead (Peter Vine), Dimitri Andreas (Metit Fazouk), Mem Ferda (turecký policista), Freddie Annobil-Dodoo (policejní seržant), James Barron (pracovník bezpečnosti), Hulya Bilen (kurdská žena), David Chircop (dítě z ulice), Rebecca Clarke (Olivia Sandsová), Anastasia Griffith (Hooker), Mercedes Grower (tanečnice), Gihan Kallian (kurdský chlapec), Marit Velle Kile (Elena Ekstromová), Sam Mor (turecký policista), Kayvan Novak (Arto Fazouk), Owen Oakeshott (Tom Wilson), Celia Robertson (pracovnice cizineckého úřadu), Tina Tutkova (Tina), Pia Zammit (hotelová recepční), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: 2.0 anglicky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9

Bonus: