PB Publishing – Zelig

Vydavatelství PB Publishing v pondělí 14. března 2010 pokračuje ve dvacetidílné kolekci filmů Woodyho Allena a s podporou (nejen) Respektu vychází za 149,- Kč komedie Zelig. V historii dvacátého století byl všude a nikde.

Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleónství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí.

Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince.

Zadní strana 

Leonard Zelig je nenápadný člověk, který pokud už se dá s někým do řeči, chce být bez výjimky oblíbený a přistupuje na cokoli. Ovšem Zeligovy schopnosti nekončí u elastické charakterové a názorové přizpůsobivosti okolí. Dokáže se totiž měnit tak nějak „esenciálně", včetně barvy kůže, oblečení, profese i jazyka. Jde o lidského chameleona! Allen nicméně ve snímku situovaném do dvacátých a třicátých let dvacátého století nevypráví Zeligův příběh běžnými způsoby, ale natočil autenticky působící dokument o nikdy neexistujícím člověku, ve kterém využije prostředky a postupy filmařů přispívajících do dobových filmových týdeníků.

Společně s kameramanem Gordonem Willisem vytvořili celé desetiletí před Forrestem Gumpem snímek konstruující úchvatnou alternativní historii, v níž každý detail zapadá do celkového obrazu. Tvůrci se drželi dobového filmového materiálu i norem kompozice a svícení, trikově dostali Zeliga do archivních záběrů a dokonce obohatili obraz tehdejší kultury o nový šlágr i tanec. Současně jde o vtipný, a zároveň precizní portrét lidské osobnosti, který důmyslně varuje před nebezpečím tkvícím ve snaze přizpůsobit se všemu a každému.

Pro tento žánr se ujal pojem „mockumentary", „mock documentary" – jde o něco takového, jako důkazy o životě největšího Čecha JdC nebo filmová díla Petra Zelenky Mňága – Happy End či Rok ďábla.

Jako obvykle kolem 80 procent.

Žánr: Komedie / Fantasy

Země původu: USA

Rok vzniku: 1983

Délka: 79 minut

Původní název: Zelig

Světová premiéra: 15. července 1983 – USA

Režie: Woody Allen

Scénář: Woody Allen

Produkce: Robert Greenhut, Charles H. Joffe, Michael Peyser, Jack Rollins

Hudba: Dick Hyman

Kamera: Gordon Willis

Střih: Susan E. Morse

Kostýmy: Santo Loquasto

Společnost: Orion Pictures Corporation

Natáčeno: Alpine, New Jersey, USA / Englewood, New Jersey, USA / Jersey City, New Jersey, USA / Paramus, New Jersey, USA / Saddle River, New Jersey, USA / Union City, New Jersey, USA / Weehawken, New Jersey, USA

Hrají: Woody Allen (Leonard Zelig), Mia Farrow (Dr. Eudora Nesbitt Fletcherová), Patrick Horgan (hlas vypravěče), John Buckwalter (Dr. Sindell), Marvin Chatinover (lékař – diagnostika žláz), Stanley Swerdlow (doktor – mexická strava), Paul Nevens (Dr. Birsky), Howard Erskine (doktor – kožní), George Hamlin (doktor – experimentální léky), Ralph Bell (další doktor), Richard Whiting (další doktor), Will Hussong (další doktor), Robert Iglesia (muž v holičství), Eli Resnick (muž v parku), Edward McPhillips (Skot), Gale Hansen (vysokoškolák), Michael Jeter (vysokoškolák), Peter McRobbie (pracovník ozvučení shromáždění), Sol Lomita (Martin Geist), Mary Louise Wilson (sestra Ruth), Alice Beardsley (telefonní operátorka), Paula Trueman (žena na telefonu), Ed Lane (muž na telefonu), Marianne Tatum (herečka), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky

Titulky: česky, maďarsky, rumunsky

Obraz: barevný/černobílý 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: