Blesk – Noc na Karlštejně

Blesk nám ve čtvrtek 24. dubna 2008 umožní nostalgicky zavzpomínat na Noc na Karlštejně za 44,- Kč, již dříve oznámený, očekávaný a nakonec v edičním plánu odsunutý filmový muzikál o císaři Karlu IV. a Elišce Pomořanské, která jako první žena porušila manželův zákaz a vstoupila v mužském přestrojení na Karlštejn.

Muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického z roku 1884. Přestože vznikla dávno, dodnes se tato půvabná hříčka o císaři Karlu IV. a Elišce Pomořanské, která jako první žena porušila manželův zákaz a vstoupila v mužském přestrojení na Karlštejn, těší velké oblibě diváků všech generací. Režisér Podskalský se pokusil zpřítomnit starou látku formou muzikálu, veselohře ale ponechal její historizující kolorit a dialogům půvabné archaismy.

Císař Karel IV. se nedávno oženil s mladou Eliškou Pomořanskou. Té se po manželovi stýská a tak když zjistí, že Karel za pár dní přijede na Karlštejn, rozhodne se tam jet také. Jenže dostat se na Karlštejn není vůbec jednoduché, protože Karel IV. zakázal, aby na hradě přebývala jakákoliv žena. Na Karlštejně se objeví nejen Karel IV., ale též dva hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán. Stejný nápad jako císařovna má i Alena, neteř purkrabího na Karlštejně. Vsadila se totiž se svým otcem, že pokud stráví noc na Karlštejně, bude se moc vdát ze pana Peška, který dělá na Karlštejně královského šenka.

Přítomnost dvou žen na Karlštejně neunikne pozornosti hostů, z čehož vznikne spoustu omylů a zmatků.

Zatímco Alena přivádí k šílenství svého snoubence Peška, moudrý arcibiskup Arnošt z Pardubic pomáhá přestrojené královně proniknout ke králi a také ji chrání před slídivými pohledy.

Podskalského verze není prvním pokusem lyrickou komedii zfilmovat. Poprvé ji natočil, ještě jako němý film, v roce 1919 Olaf Larus, podruhé se k ní vrátil režisér František Filip a v polovině šedesátých let natočil její televizní verzi. Podskalského film je však nejen předloze nejvěrnější, ale také nejúspěšnější.

Žánr: Muzikál / Komedie / Romantický

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1973

Délka: 87 minut

Premiéra v kinech ČR: 1. července 1974

Režie: Zdeněk Podskalský

Asistent režie: Josef Ryzec

Pomocná režie: Jan Mimra

Námět: Jaroslav Vrchlický

Scénář: Zdeněk Podskalský

Dramaturgie: Milena Honzíková, Věra Kalábová, Ludvík Toman

Produkce: Josef Ouzký

Hudba: Karel Svoboda

Texty: Jiří Štaidl

Kamera: Jaroslav Kučera

Druhá kamera: Oldřich Hubáček

Střih: Zdeněk Stehlík

Zvuk: Miloslav Hůlka

Kostýmy: Irena Greifová, Božena Světlá

Masky: Rudolf Buneš

Architekt: Boris Moravec

Choreografie: Josef Koníček

Odborný poradce: Dobroslava Menclová, Jana Budíková, Ivan Chrz, František Macháček

Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Miloše Brože

Natáčeno: Karlštejn a okolí, Křivoklát

Hrají: Vlastimil Brodský (Karel IV.), Jana Brejchová (Eliška Pomořanská), Karel Höger (Arnošt z Pardubic), Jaroslav Marvan (purkrabí), Miloš Kopecký (vévoda Štěpán), Waldemar Matuška (král Petr), Slávka Budínová (Ofka), Daniela Kolářová (Alena, neteř purkrabího), Jaromír Hanzlík (Pešek), Pavel Bartoň (zbrojnoš), Josef Bláha (zbrojnoš), Vítězslav Černý, Karel Effa (zbrojnoš), Pavlína Filipovská (těhotná), Karel Hála (zbrojnoš), Eugen Jegorov (zbrojnoš), Josef Laufer (zbrojnoš), Jan Libíček (kuchař), Viktor Maurer (zbrojnoš), Viktor Sodoma (zbrojnoš), Petr Spálený (zbrojnoš), Zdeněk Srstka (zbrojnoš), Karel Štědrý (zbrojnoš), Václav Štekl, Jaroslav Tomsa, Oldřich Velen, Stella Zázvorková, Jiří Lír, Milan Neděla, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: anglicky, česky

Obraz: barevný 4:3

Bonus: Biografie, Fotografie, Písně, Rozhovory (Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Karel Hála, Karel Svoboda), DVD-ROM – wallpapery, šetřič obrazovky, partneři DVD