Bontonfilm – Statečné srdce

Pokud o konkurenčním historickém titulu toho příliš zjistit nejde, pak Bontonfilm do Oscarové edice II zařadil snímek poněkud „profláknutější", v úterý 1. února 2011 vychází DVD Statečné srdce za 99,- Kč. Film je inspirovaný skutečnou historickou postavou Williama Wallace, který se v 13. století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I. Ztratil vše, co miloval, ale nikdy nepřestal bojovat za svobodu.

Skvostný, citem nabitý, historický snímek naplněný vášní, zradou a odvahou. Mel Gibson natočil a sám hraje v této báji o brutálním boji za nezávislost Skotska ve 13. století. Cesta za pomstou se rychle obrací ve vášnivý boj za svobodu země.

 

Jmenoval se William Wallace a stal jedním z největších skotských hrdinů. Jeho příběh začíná v roce 1280, kdy jeho otec a mladší bratr padli v boji proti anglické nadvládě. Vychován byl strýcem Argylem, zkušeným bojovníkem a moudrým mužem, který Williama učil nejen bojovat a vládnout mečem, ale také cizí jazyky, psaní a spoustu dalších užitečných věcí.

Obrazovka z DVD 

William ale nechce bojovat, chce žít v klidu se svou milovanou Murron, chovat ovce a mít kupu dětí. Ani jedno z toho se mu však nesplní. Krátce poté, co je kněz potajmu oddá v lese, aby se Murron vyhnula králově nařízenému právu první noci, je přepadena anglickými vojáky, kteří se ji pokusí znásilnit. A když se brání, arogantní anglický šlechtic ji pro výstrahu ostatním podřízne.

Obrazovka z DVD 

Williamova odplata je tvrdá a nelítostná. S pomocí přátel pobije vojáky a pak anglického šlechtice také podřízne. Ještě téhož dne se k Williamovi přidají další muži a stále další přicházejí. Celé Skotsko povstává a William se stává noční můrou Angličanů. Dobývá a vypaluje jednu anglickou tvrz za druhou, nezná slitování a nebere zajatce.

Obrazovka z DVD 

Francouzská princezna Isabela, žijící s princem Eduardem v politickém manželství bez lásky, je dojata zjištěním, že Wallace bojuje za svobodu ve jménu své dívky. Roku 1297 strhne William na svou stranu váhající skotskou šlechtu a zvítězí v bitvě u Stirlingu, když lstí porazí do té doby nezničitelnou těžkou jízdu.

Obrazovka z DVD 

Smrtící rána však přijde ze zcela nečekané strany, ze strany skotské šlechty, která se nechá uplatit anglickým králem. William Wallace je zradou vlastního vojska zajat královskými vojsky a popraven…

Přes 80 procent: Historické drama jak má být. Spousta hrdinství, nenávisti, lásky, odvahy, krve a historických nepřesností.

Zadní strana dosavadního vydání 

Žánr: Drama / Akční / Historický / Životopisný / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 171 minut (2:50:24)

Původní název: Braveheart

Světová premiéra: 18. května 1995 – USA (Seattle International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 31. srpna 1995

Režie: Mel Gibson

Scénář: Randall Wallace

Produkce: Bruce Davey, Mel Gibson, Alan Ladd Jr., Dean Lopata, Stephen McEveety, Elisabeth Robinson

Hudba: James Horner

Kamera: John Toll

Střih: Steven Rosenblum

Kostýmy: Charles Knode

Společnost: Icon Entertainment International Productions / The Ladd Company / B. H. Finance C. V.

Natáčeno: Skotsko, Velká Británie / Irsko

Hrají: James Robinson (mladý William Wallace), Sean Lawlor (Malcolm Wallace), Sandy Nelson (John Wallace), James Cosmo (Campbell), Sean McGinley (MacClannough), Alan Tall (starší Stewart), Andrew Weir (mladý Hamish), Gerda Stevenson (matka MacClannoughová), Ralph Riach (kněz), Mhairi Calvey (mladá Murron), Brian Cox (Argyle Wallace), Patrick McGoohan (král Edward I), Peter Hanly (princ Edward), Sophie Marceau (princezna Isabelle), Stephen Billington (Phillip), Barry McGovern (královský rádce), Angus Macfadyen (Robert Bruce), John Kavanagh (Craig), Alun Armstrong (Mornay), Mel Gibson (William Wallace), Catherine McCormack (Murron MacClannoughová), Brendan Gleeson (Hamish Campbell), Tommy Flanagan (Morrison), Julie Austin (paní Morrisonová), Alex Norton (nevěstin otec), Joanne Bett (bezzubá), Rupert Vansittart (Lord Bottoms), Michael Byrne (Smythe), Robert Paterson (kněz), Malcolm Tierney (smírčí soudce), William Scott-Masson (kaprál), Dean Lopata (Madbaker), Tam White (MacGregor), Donal Gibson (Stewart), Jeanne Marine (Nicolette), Martin Dunne (Lord Dolecroft), a další

Lokalizace disku

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 5.1 polsky, 2.0 turecky

Titulky: česky, anglicky, polsky, turecky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: upoutávky na začátku DVD