Amercom – Stíhači v boji 23 – Letecké souboje: Thunderbolt

Vydavatelství Amercom pokračuje v ediční řadě Stíhači v boji – Letecké souboje a ve středu 6. dubna 2011 by měl dorazit devátý díl druhé řady dokumentárního seriálu Dogfights, známého z obrazovek České televize, celkově již 23. DVD s názvem Thunderbolt za 69,- Kč. Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! 

Díky realistické animaci se ocitneme nad evropským válčištěm v kokpitu největší a nejodolnější jednomotorové stíhačky, jakou Spojenci během II. světové války vyráběli.  

P-47 Thunderbolt si nad okupovanou Evropou získal pověst jednoho z neodolnějších stíhacích letounů druhé světové války. V plamenech poslal k zemi téměř čtyři tisíce nepřátelských letadel. Republic P-47 Thunderbolt byl zaveden do výzbroje leteckého sboru armády Spojených států v roce 1942. Letoun byl navržen jako výšková stíhačka určená k ničení nepřátelských bombardérů. Byla to největší a nejvýkonnější jednomotorová jednomístná stíhačka, jakou Spojenci během druhé světové války vyráběli. Byla vybavena jedním z nejznámějších motorů vyráběných za války – Pratt & Whitney R2800 – dvou hvězdicovým osmnácti válcem s výkonem 2000 koní. Motor byl přeplňovaný turbodmychadlem, které zajišťovalo udržení vysokého výkonu i ve velkých výškách. Turbodmychadlo stlačovalo řídký vzduch a vytvářelo motoru pro práci stejné podmínky, jaké měl v malé výšce. Díky tomu si dokázal udržet velký výkon i ve výškách přes deset tisíc metrů. Drak letounu byl postaven kolem mohutného motoru a rozměrných kanálů pro přívod vzduchu k turbodmychadlu, které bylo umístěné v zadní části trupu. Tak získal P-47 své charakteristické linie a impozantní rozměry. Náš dokument vám představí tuto stíhačku v boji, způsob jejího ovládání, její přednosti i slabiny.

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: cca 45 minut 

Původní název: Dogfights 

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky  

Titulky: česky, polsky  

Obraz: barevný PAL 4:3  

Bonus: žádný