Bontonfilm – Hellboy 2: Zlatá armáda

Původně uváděl Bontonfilm jako další chystaný titul v edici Cinema Club v pátek 8. dubna 2011 pokračování zfilmovaném komiksu Hellboy 2: Zlatá armáda za 99,- Kč, ovšem během týdne z webových stránek tenhle titul zmizel. Zachránit svět je pekelná dřina. A čekání také, protože na pulty zamíří s "mírným" zpožděním ve čtvrtek 24. května 2012, ovšem už za 149,- Kč a s novým obalem.

Osud lidstva visí na vlásku. Krutý princ totiž probouzí k životu nezastavitelnou armádu kovových bojovníků a vyhlašuje válku celému lidstvu. Hellboy se spolu se svým týmem paranormálních souputníků musí postavit silám temnoty v zásadní bitvě dobra a zla!

 

O tři Oscary bohatší režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní doruda rozpálený Hellboy, zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou.

Nejproblematičtějšího zaměstnance přísně tajného Úřadu pro paranormální výzkum a obranu tentokrát čeká opravdu náročný úkol. Syn vládce podsvětí, princ Nuada, totiž porušil křehké příměří, které panovalo mezi lidmi a jeho říší, čímž nastartoval příslovečné peklo na Zemi. A má být ještě hůř – Nuada se snaží zkompletovat sbírku artefaktů, jež mu mají pomoci oživit Zlatou armádu, nezničitelná monstra, která za pár minut udělají z lidstva ohrožený druh. Aby toho nebylo málo, Hellboye rozptyluje i lehce italská domácnost, kterou má se svou Liz.

 

Tváří v tvář ohrožení světa musí jít rodina stranou, a tak se zaměstnanci nejtajnějšího ze všech tajných úřadů vypraví do tábora nepřítele, aby zastavili Zlo, ještě než se stačí vyvalit na Zem. Vy se vydáte s nimi, a protože vás povede režisér s nedozírnou výtvarnou fantazií, připravte se, že uvidíte, co jste asi ještě neviděli.

Přestože první Hellboy celosvětově vydělal přes sto miliónů dolarů, del Toro se nespokojil s prostým pokračováním tam, kde jednička skončila. "Samozřejmě jsme měli výhodu v tom, že jsme nemuseli znovu vysvětlovat kdo je kdo a stačilo prostě skočit do děje. O to víc jsme chtěli propracovat samotný příběh," odmítl del Toro hned v počátku tradiční neduh dvojek, které spíš než na novou invenci spoléhají na setrvačnost. Film tak opustil šílené vědce a ještě šílenější nacisty toužící po nesmrtelnosti a otevřel úplně nový, fantastický svět podzemní říše, obydlené kreaturami s velmi originálním designem, jejímuž korunnímu princi se zachtělo vlády nad světem. Mezi nimi všemi ale vyniká titulní hrdina

 

„Hellboy je v podstatě úplně normální chlap, který by se nejradši jenom válel na gauči u telky a chlastal u toho pivo. Shodou náhod ale má schopnosti, které ho nutí se z toho gauče občas zvednout", popisuje svého hrdinu poměrně nehrdinsky jeho představitel Ron Perlman. I druhý Hellboy se natáčel ve střední Evropě, bohužel Prahu vystřídala Budapešť kvůli lepším finančním podmínkám. Navzdory tomu tvořili velkou část štábu čeští profesionálové, s nimiž měl del Toro výbornou zkušenost při natáčení jedničky.

Opět kolem 70 procent: Del Toro obludy miluje a je to vidět, i když děj samotný se jaksi vytrácí.

Zadní strana dosavadního vydání 

Žánr: Akční / Dobrodružný / Fantasy

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: 115 minut

Původní název: Hellboy II: The Golden Army

Světová premiéra: 28. června 2008 – USA, Los Angeles

Kinopremiéra v ČR: 4. září 2008

Režie: Guillermo del Toro

Námět: Mike Mignola (komiks)

Scénář: Guillermo del Toro, Mike Mignola

Produkce: Lawrence Gordon, Lloyd Levin, Mike Mignola, Mike Richardson, John Swallow, Chris Symes

Hudba: Danny Elfman

Kamera: Guillermo Navarro

Střih: Bernat Vilaplana

Kostýmy: Sammy Sheldon

Společnost: Universal Pictures / Dark Horse Entertainment / Internationale Filmproduktion Eagle / Lawrence Gordon Productions / Mid Atlantic Films / Relativity Media

Natáčeno: Budapešť, Maďarsko / Giant’s Causeway, County Antrim, Severní Irsko, Velká Británie / Korda Studios, Etyek, Maďarsko / Londýn, Velká Británie

Hrají: Ron Perlman (Hellboy), Selma Blair (Liz Shermanová), Doug Jones (Abe Sapien / Chamberlain / anděl smrti), John Alexander (Johann Krauss / Bethmoora Goblin), James Dodd (Johann Krauss), Seth MacFarlane (Johannův hlas), Luke Goss (princ Nuada), Anna Walton (princezna Nuala), Jeffrey Tambor (Tom Manning), John Hurt (profesor Trevor ‚Broom‘ Bruttenholm), Brian Steele (Wink / Cronie / Spice Shop Troll / Cathedral Head / Fragglewump), Andrew Hefler (agent Flint), Iván Kamarás (agent Steel), Mike Kelly (agent Marble), Jeremy Zimmerman (licitátor), Santiago Segura (kupující), Roy Dotrice (král Balor), Aidan Cook (dvouhlavý obchodník), Jeanne Mockford (bezdomovkyně), Montse Ribé (mladý Hellboy), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, voice-over polsky

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, polsky, rumunsky

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: režisérův zápisník, komentář režiséra, návštěvy na natáčení – prohlídka zákulisí z natáčení filmu Hellboy 2