Vapet vás baví – Chytrák a dva společníci

 

Čtvrteční Vapet se 22. května 2008 vrátí opět do obvyklejších vod starších nenáročných komedií a za 42,- Kč nabídne western Chytrák a dva společníci. Člověk by tvrdil, že filmů s touhle dvojicí i jejich sólo výkony se u nás promítalo hodně, přesto se stále objevují „neznámé“ tituly. Takže tentokrát je řada na „osamoceném“ Terence Hillovi, kterému ale v tomto filmu sekunduje hvězdná sestava. 

 

 

Na konci roku 1800 v Arizoně. Podvodník a rychlokreslíř(?) Joe Thanks přicestuje do prašného městečka, když vypadne z dostavníku, ve kterém usnul. Po veřejné přestřelce s karetním hráčem se setká se starým přítelem míšencem Billem, který doprovází naivku Lucy. Joe zjistí, že důstojník americké kavalerie major Cabot, který nenávidí Indiány, chce ukrást 300 000 dolarů z transportu, který převáží právě na pomoc Indiánům. Joe se chce peněz zmocnit sám, vyšle tedy Billa v přestrojení. Když je ale Bill spolu s Lucy uvězněn, nezbývá, než se pokusit o jejich záchranu. Komplikovaný plán je plný maskování, zvratů a honiček, ale zdá se, že Joe vždycky ví, co dělá. 

 

Tolik chabý překlad ze zahraničních informací, a ještě něco informací z domácích zdrojů: 

 

Génius, dva pomocníci a kuře – polozapomenutá relikvie italských westernů, často mylně považovaná za pokračování legendárního snímku „Mé jméno je Nikdo“. Po filmu „Podivné dědictví“ asi nejlepší Hillův samostatný počin. O hudbu se postaral Ennio Morricone a produkci si vzal na starost Sergio Leone. A vzhledem k tomu, že skvěle vypointovaná úvodní scéna vůbec nekoresponduje s pojetím zbytku filmu, je dost možné, že minimálně tuhle část režíroval sám Mistr. Ačkoliv neznámý, má toho film hodně co nabídnout: nejen skvělého Klause Kinskiho, velkorysou výpravu, výborné akční scény nebo nečekané zvraty, ale hlavně příjemný a nevtíravý, lehce ironický humor (skoro) od začátku do konce. 

 

A oficiální text:

 

Joe Dík je pistolník, podvodník a tak trochu i kouzelník, zkrátka od všeho něco. Je známý svými geniálními plány jak kohokoliv napálit. Teď zrovna mu jde o 300 000 dolarů, které by moc rád získal pro sebe a své dva společníky. V hlavě už se mu rodí nápad, jak se peněz zmocnit.  

 

Ještě pár zajímavostí: 

 

1) Část hotového filmového materiálu byla kýmsi odcizena a už nebyla nikdy nalezena. Damiani byl tedy nucen použít řadu nepovedených záběrů, což vysvětluje nestálou kvalitu obrazu a občas dobře viditelné střihačské nůžky. 

 

2) I když byl snímek v době svého vzniku v některých zemích prezentován jako pokračování předchozího westernu Terence Hilla, „Mé jméno je Nikdo“, nijak na něj nenavazuje. O sequel nejde už jen z toho důvodu, že Hillova postava tu jméno má, Joe Thanks. 

 

3) Ve scéně, kde major Cabot ukazuje Lucy její pokoj, si můžete všimnout, že u stěny se mezi americkými vlajkami z nějakého důvodu povaluje i vlajka Východního Německa (???)… 

 

Žánr: Komedie / Western

Země původu: Itálie / Franice / Německo

Rok vzniku: 1975

Délka: 118 minut

Světová premiéra: 16. prosince 1975 – Západní Německo

Režie: Sergio Leone, Damiano Damiani

Scénář: Damiano Damiani, Ernesto Gastaldi, Fulvio Morsella

Produkce: Claudio Mancini, Fulvio Morsella, Sergio Leone

Hudba: Ennio Morricone

Kamera: Giuseppe Ruzzolini

Společnost: AMLF / Rafran Cinematografica / Rialto Film Preben-Philipsen

Natáčeno: Monument Valley, Utah, USA

Hrají: Terence Hill (Joe Thanks), Miou-Miou (Lucy), Robert Charlebois (Bill Lokomotiva), Patrick McGoohan (major Cabot), Raimund Harmstorf (seržant Milton), Piero Vida (Jacky Roll), Rik Battaglia (Kapitán), Mario Valgoi (Thomas Trader), Mario Brega (kočí), Friedrich von Ledebur (Don Felipe, kněz), Jean Martin (plukovník Pembroke), Klaus Kinski (Doc Foster), Clara Colosimo (kuplířka), Ferdinando Cerulli (její manžel), Benito Stefanelli (Mortimer), Renato Baldini (šerif), Roy Bosier (Jeremy), Gérard Boucaron (vesnický blázen), Miriam Mahler (dcera plukovníka Pembroka), a další 

 

Údaje o DVD: 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný