Hans Matheson

Hans Matheson se narodil v obytném přívěsu dne 7. srpna 1975 na Lewisově ostrově ve skotském Stronoway. Nedlouho po té, co malý Hansík spatřil světlo světa se jeho rodina přesunula do nového bydliště v Canterbury v anglickém hrabství Kent. Přesto však Hans se mnohokrát vracel do Skotska navštěvovat své prarodiče. Za jeho dětství ho rodiče (Iain a Sheena Mathesonovi) často vodili i s mladším bráškou na různé hudební koncerty, zejména folkové hudby.
  

Tato praxe se na něm podepsala a v jeho mozku se proto zejména taktéž vlivem genů zdárně vyvinuly buňky na hudbu. Vždyť i jeho otec Ado je rovněž hudebník a dědeček zpíval a skládal hudbu, přičemž pořádal umělecké zájezdy napříč celým Skotskem. I Hansův pradědeček se zabýval hudbou, a to převážně keltskou. Hans Matheson sice zdědil hudební buňky, ale ne jejich bezstarostnost a radost ze života. Byl velice tiché a introvertní dítě nešťastné ve škole. Když jeho matka navrhla, aby školu opustil, s radostí to přijal a nastoupil na dramatickou školu Avondale Hall v Claphamu. Byl velice nadaný, proto ho jeho učitelé doporučili k učinkování v televizní show Christmas. Díky té dostal roli ve hře Mojo, která se hrála v divadle Royal Court a následně ve filmovém zpracování této hry.

Následovalo učinkování v televizních show Bramwell, Wycliffe a Family Money a následně ve filmech Stekka Does Tricks, Still Crazy (Pořád naplno) a Bodywork. Jeho první možnost prosadit se na mezinárodní scéně přišla s rolí Mariuse v televizním zpracování románu Victora Huga BÍDNÍCI. Dále exceloval v evropských filmech CANONE INVERSO, DINA a jako Mordred v minisérii MLHY AVALONU.

Jeho další velice významnou rolí, díky které se mu začaly hrnout nabídky od filmových tvůrců byl zasněný doktor s duší básníka Jurij Živago ve dvojdílném filmu DOKTOR ŽIVAGO, kde Hans velice dobře uplatnil svůj nevinný kukuč.

Po této roli si dal dvouroční pauzu, při které odmítal hrnoucí se nabídky na hraní ve velkofilmech a věnoval se učinkování v menších a bezvýznamnějších filmech a také v různých televizních show. Zato se ale po své herecké pauze vrátil ve velkém stylu a to jako císař Nero ve stejnojmenném filmu. V branži historických filmů se mu natolik zalíbilo, že přijal nabídku hrát v televizním seriálu THE VIRGIN QUEEN roli Roberta Devereauxe. Po sladké jistotě historických filmů se opět vrhnul do neznáma filmů moderních a to v thrilleru "Světlo ve tmě po boku hollywoodské hvězdy Demi Moore. V součastné době dokončil natáčení filmu Bathory, ve kterém ztvární osudového muže hlavní hrdinky Alžběty, a ve kterém se objeví po boku světových herců jako Franco Nero, Karel Roden a hraje v něm mnoho dalších známých českých herců.

Hans Matheson však není pouze hercem. Odmalička byl veden k hudbě, proto velice dobře hraje na kytaru, klavír, housle a harmoniku a píše i písně. Ty občas uplatní i ve filmech. V anglicky mluvícíh zemích je hodně hraná píseň „Live for Today“ z již zmiňovaného filmu Still Crazy nebo „Chained To Loving You“ z Moja. Se svým otcem v roce 2003 dokonce vydali společné album s názvem „Out of the Islands“. Jeho písně však u nás bohužel nejsou zrovna známé, tak doufejme, že svoje příznivce brzy překvapí dalším novým filmem…

Filmografie:

2007 – Bathory
2006 – Světlo ve tmě
2004 – Comfortably Numb (TV)
2004 – Imperium: Nerone
2002 – Dina (I Am Dina)
2002 – Doktor Živago (Doctor Zhivago)
2002 – Mrtvá hlídka (Deathwatch)
2001 – Mlhy Avalonu (The Mists of Avalon)
2000 – Canone inverso – making love
1999 – Tube Tales
1999 – Bodywork
1998 – Still Crazy
1998 – Les Misérables
1997 – Mojo
1997 – Venice Report (TV)
1997 – Family Money
1996 – Bramwell II
1996 – Stella Does Tricks
1996 – Future Lasts a Long Time