FilmX – 8 žen

V padesátých letech, v době, kdy se právě všichni chystají slavit vánoce, ve velkém buržoazním domě, osaměle stojícím na zasněženém venkově, se právě začíná drama. Pán domu byl nalezen zavražděný. Viníka nebo spíše vinici je třeba hledat mezi osmi ženami, které se pohybovaly v jeho blízkosti. To je stručný nástin děje filmu 8 žen. Vychází zítra 29. května 2008 v edici FilmX za 99,- Kč.

Osm žen. Všechny jsou podezřelé. Každá má motiv. Každá má tajemství.

Příběh, jak vystřižený z Agathy Christie, se odehrává v padesátých letech o vánocích v osamělém panském sídle, kde je, obklopen samými ženami, zavražděn pán domu. Jeden zavražděný, osm žen a každá se zdá dychtivější než druhé dobrat se pravdy… Jenomže jedna z nich to musela být. Ale která?

Podezřelých je 8: jeho úchvatná žena (Catherine Deneuve), citlivá setra (Fanny Ardant), švagrová – přísná stará panna (Isabelle Huppert), oddaná hospodyně, tchýně, jedna ze dvou rozkošných dcer nebo nová komorná (Emmanuelle Béart). A tak se začíná náročné vyšetřování, komplikované proplétáním se vzájemných vztahů, starých sporů, zrad a odhalení… Komické situace se střídají s odhalováním temných rodinných tajemství. Postupně se vyjevuje nejen vzájemná řevnivost, dávné křivdy a pokrytectví, ale také mnohá tajemství, která by si tyto ženy nejrůznějších věkových kategorií a společenského postavení za normálních okolností nikdy před sebou neřekly.

Všech 8 hereček získalo společně za výkon v tomto filmu nejvyšší herecké ocenění na Berlinale 2002 – Stříbrného medvěda. Režisér François Ozon se nechal inspirovat stejnojmennou oblíbenou divadelní hrou Roberta Thomase a vytvořil přitom zcela originální film – detektivku s písněmi aneb komediální muzikál, jehož ústředním.

Zadní strana

Žánr: komedie / krimi / muzikál / mysteriozní

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 2002

Originální název: 8 femmes

Délka: 103 minut

Světová premiéra: 8. ledna 2002 – Francie

Kinopremiéra v ČR: 14. listopadu 2002

Režie: François Ozon

Scénář: François Ozon, Robert Thomas, Marina de Van

Produkce: Stépane Célérier, Olivier Delbosc, Marc Missonnier

Hudba: Krishna Levy

Kamera: Jeanne Lapoirie

Střih: Laurence Bawedin

Kostýmy: Pascaline Chavanne

Společnost: BIM / Canal+ / Centre National de la Cinématographie / Fidélité Productions / France 2 Cinéma / Gimages 5 / Local Films / Mars Distribution

Hrají: Danielle Darrieux (Mamy), Catherine Deneuve (Gaby), Isabelle Huppert (Augustine), Emmanuelle Béart (Louise), Fanny Ardant (Pierrette), Virginie Ledoyen (Suzon), Ludivine Sagnier (Catherine), Firmine Richard (madam Chanel), Dominique Lamure (Marcel, manžel)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: české, slovenské

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonusy: TV klipy, promo, Interview, Z premiéry