Amercom – Stíhači v boji 26 – Letecké souboje: Letci z Tuskeqee

Vydavatelství Amercom se pomalu v ediční řadě Stíhači v boji – Letecké souboje blíží ke konci a ve středu 18. května 2011 by měl dorazit dvanáctý díl druhé řady dokumentárního seriálu Dogfights, známého z obrazovek České televize, celkově již 26. DVD s názvem Letci z Tuskeqee za 69,- Kč. Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! 

Díky realistické animaci se ocitneme nad evropským válčištěm, mj. při útoku na německé letiště v Pardubicích, v kokpitu spolu s černošskými piloty, kteří byli po dlouhou dobu považováni v americké armádě za druhořadé. 

Stíhací skupina "Tuskegee Airman" bojující proti německé Luftwaffe se nerodila lehce. Vojáci černé pleti byli ministerstvem války považováni za podřadné, neschopné zvládnout složité moderní zbraně a byli odsouzeni k plnění pomocných úloh. Pilotování stíhacího letounu v jejich případě nepřicházelo vůbec v úvahu.

 

Prezident Roosevelt pod tlakem černošského tisku, Národní asociace pro rozvoj barevného obyvatelstva a dokonce i své vlastní manželky nařídil v roce 1939 otevření kurzu pro černošské studenty, kteří se chtěli stát civilními piloty. V prosinci 1940 uvolnilo ministerstvo války jeden milion dolarů na vybudování vhodné výcvikové základny v Tuskegee v Alabamě. Program s cílem vycvičit z černochů stíhací piloty označovali jen za "pokus".

 

Okamžitě se ale začali hlásit zájemci – hrdí sami na sebe a nadšení, že budou prospěšní. Přestože armáda nevěřila v jejich schopnosti, výcvikový program nijak neupravila. Absolventi zvládli úspěšně všechny činnosti a bojové postupy jako bílí frekventanti. Druhá světová válka umožnila černošským vojákům dostat se do vysoce kvalifikovaných bojových jednotek, odvést prvotřídní práci a ukázat většinové populaci, že rasová segregace je hloupost. V dubnu 1943 dostala první letecká jednotka složená výhradně z afroamerického personálu – 99. peruť – rozkaz k přesunu na středomořské bojiště. V červnu 1944 se k ní připojily další tři černošské perutě a společně vytvořily 332. stíhací skupinu známou jako – letci z Tuskegee. 

Zadní strana 

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: cca 45 minut 

Původní název: Dogfights 

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky  

Titulky: česky, polsky  

Obraz: barevný PAL 4:3  

Bonus: žádný