Codi – Sovětská letecká moc

Člověk asi nesmí moc přemýšlet. Ve čtvrtek 9. června 2011 posílá Codi na pulty další díl edice Druhá světová válka, za 69,- Kč bude v prodeji DVD Sovětská letecká moc, obsahující podle obalu především dokumenty o strojích MiG-27, MiG-29, Mi-24, An-124 Ruslan… Navíc se dokument podle menu jmenuje Sovětská vzdušná síla. Úvodní slovo na DVD ale upozorňuje, že jde o propagandistický materiál z roku 1988 a tudíž ne vše v jeho obsahuje je pravdivé a nelze všemu věřit…  

Ihned po vzniku Sovětského svazu začala nová, bolševická vláda budovat na troskách carského letectva letecké síly. Rusko sice přišlo o některé význačné konstruktéry, kteří uprchli před bolševiky, jako byl například Igor Sikorskij, objevila se ale nová, v budoucnu velmi slavná jména, jako například Tupolev, Polikarpov, Grigorjevič a začaly vznikat nové typy letadel.

Obrazovka z DVD 

Když Německo napadlo v červnu 1941 Sovětský svaz, bylo sovětské letectvo nejmohutnější na světě, i když většina jeho strojů nebyla konstrukčně a parametry na úrovni doby a s moderními německými stroji se nemohla srovnat. Přes obrovské ztráty na počátku války se letecký průmysl rychle vzpamatoval a začal Rudou armádu zásobovat čím dále kvalitnějšími stroji. Letouny jako Tupolev Tu-2, Iljušin Il-2, Lavočkin La-5 a 7 či Jakovlev Jak-9 se staly legendami.

Obrazovka z DVD 

Po druhé světové válce byly jak na vývoj a konstrukci nových letounů, tak i na budování leteckých sil věnovány obrovské prostředky, protože vedoucí představitelé SSSR si uvědomovali, že vzdušná převaha je základní podmínkou úspěchu v jakémkoliv válečném konfliktu. A tak se na nebi v Koreji objevily, k velkému překvapení amerických pilotů a důstojníků letectva, skvělé proudové stíhačky MIG-15, nad Vietnamem potom MIG-17 a MIG-21. Velká pozornost byla ovšem věnována i ostatním druhům letounů, ať to byly bombardéry (Tupolev Tu-16, Tu-22, Tu-95, Jakovlev Jak-28) dopravní letouny (Antonovy řady 20, Iljušin Il-76, Antonov An-124) či vrtulníky konstrukčních kanceláří Mil a Kamov. Sovětské ozbrojené síly byly první armádou na světě, která začala budovat vzdušně-výsadkové síly. Přední místo ve strategii, taktice i vybavení si uchovaly po celou dobu existence Sovětského svazu.

Obrazovka z DVD 

V šedesátých letech se Sovětský svaz začal pokoušet o vybudování námořních leteckých sil nezávislých na pozemních základnách a postavil své první nosiče vrtulníků letadel.

Na konci roku 1979 začala vleklá sovětská invaze do Afghánistánu, trvající deset let, aniž by bylo dosaženo jediného z vytknutých cílů. I v tomto konfliktu hrálo sovětské letectvo a vrtulníky a letouny armády velkou roli. Ale tento konflikt vyčerpal sovětské zdroje a nakonec se stal jednou z příčin pádu komunistického režimu v SSSR.

Nynější letecké síly Ruské federace navázaly na tradici Sovětské armády a věnují technickému i organizačnímu rozvoji letectva velkou pozornost. 

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Původní název: Soviet Air Power

Délka: 61 minut (1:00:21)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3  

Bonus: z nabídky Codi