Amercom – Stíhači v boji 27 – Letecké souboje: Kanonové sestřely ve Vietnamu

Vydavatelství Amercom v ediční řadě Stíhači v boji – Letecké souboje ve středu 1. června 2011 plánuje třináctý díl druhé řady dokumentárního seriálu Dogfights, známého z obrazovek České televize, celkově již 27. DVD s názvem Kanonové sestřely ve Vietnamu za 69,- Kč. Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! 

Díky realistické animaci se ocitneme nad vietnamským bojištěm v soubojích Skyraideru A-1 a Phantomu F4 s Migy 17 a 21 ve výjimečných, ale slavných kanónových soubojích, kdy rozhodovala obratnost a bojovné srdce. 

V době, kdy všichni očekávali, že se souboje stanou doménou řízených střel s dlouhým doletem, piloti Skyraiderů A1 ve Vietnamu prokazovali, že obyčejný kanon může zásadním způsobem změnit průběh souboje. Přesto se kolem roku 1965 všem zdálo, že nástup nových dokonalejších zbraňových systémů udělá z manévrových soubojů historickou záležitost.

 

Letecká výzbroj procházela postupným vývojem už od první světové války. V té době byly dvouplošníky vyzbrojené jedním nebo dvěma kulomety na přídi. Za druhé světové války byly zbraně montované do trupu i do křídel. Některé země, jako Velká Británie, preferovaly osm kulometů malé ráže, Spojené státy většinou používaly šest nebo osm těžkých kulometů ráže 12,7 mm, Němci a Japonci kombinaci kulometů a kanonů. Všichni s jediným cílem – zvýšit hmotnost sekundové dávky, aby zničila nepřátelskou stíhačku nebo bombardér.

 

Modernější letouny měly robustnější konstrukci a brzy se ukázalo, že ani těžké kulomety nejsou dostatečně účinné. Do výzbroje přišly výkonnější zbraně s ráží přes 20 milimetrů, označované jako kanony. V polovině padesátých let ale začala být potřeba kanonů zpochybněna nástupem nových zbraní. Některé stíhačky už nesly radar a řízené střely. Mnozí stratégové nabyli přesvědčení, že je tedy možné se kanonu vzdát. 

 

Nadzvukový F-4 Phantom vyráběný od roku 1960 se stal rychle standardním stíhacím letounem amerického námořnictva i leteckých sil, a bez kanónu. Byl vyzbrojen pouze dvěma typy řízených střel. AIM-7 Sparrow s poloaktivní radiolokační hlavicí a středním dosahem a AIM-9 Sidewinder s pasivní infrahlavicí a krátkým dosahem.  

 

Když se letecká válka nad Vietnamem rozhořela naplno, Phantomy byly často zataženy do manévrových soubojů s jednoduššími, ale obratnějšími MiGy 17. Na krátkou vzdálenost byly řízené střely neúčinné. Pro manévrové souboje by potřebovaly Phantomy kanón. Po měsících debat se velení letectva, v květnu 1967, rozhodlo přidat do výzbroje Phantomů i kanon. Byl nejvyšší čas. 

Zadní strana 

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: cca 45 minut 

Původní název: Dogfights 

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky  

Titulky: česky, polsky  

Obraz: barevný PAL 4:3  

Bonus: žádný