BODYART magazín s DVD – Rychlý běžec

O časopisu BODYART magazín jsme psali už v únoru. Tento časopis vychází 1× za čtvrtletí, další číslo vychází 16. dubna 2008 a jako přílohu bude obsahovat film Rychlý běžec. Cena časopisu s DVD je 199,– Kč, samotný časopis bude stát 87,– Kč.

Kanadský snímek Zachariase Kunuka Rychlý běžec je zajímavým důkazem toho, jak se v globalizované společnosti může prosadit dílo, jež je způsobem svého vzniku značně výlučné. Jedná se totiž o první eskymácký celovečerní hraný film. Autoři i herci jsou z devadesáti procent Eskymáci, či – abychom byli politicky korektní – Inuité (kteří jsou známí svým typickým tetováním a používáním piercingů), a také námět je ryze eskymácký. Tvůrci zpracovali tisíciletou domorodou legendu, jež se předává pouze ústně. Jejich dílo je ovšem velmi sdělné a rozhodně překračuje hranice etnografické „rarity“. Děj filmu má podobu tradiční ságy….

Eskymák Tulimak je ve své vesnici považován za outsidera. On sám doufá, že pověst rodu zachrání jeho synové, starší Amaqdžuat a mladší Atanardžuat. Když bratři dospějí, dostanou se do vleklého sporu se synem náčelníka Okim a jeho dvěma sourozenci. Atanardžuat získá za manželku krásnou Atuat, která byla předurčena Okimu… Drama o lásce a nenávisti vznikalo ve velmi obtížných podmínkách s eskymáckými představiteli, z nichž jen někteří měli už hereckou zkušenost. Tvůrci samozřejmě chtějí publiku přiblížit své společenství s jeho rituály, zvyky a magii. Název filmu vypovídá o schopnosti hlavního hrdiny Atanardžuata, jenž ve strhující honičce po krách nahý a bosý prchá před krutými pronásledovateli. Film je věnován autorovi projektu, producentu a scenáristovi Paulu Apaku Angilirqovi, který v roce 1998 zemřel na rakovinu.

Toto DVD se již kdysi objevilo v trafikách jako edice DVD na sobotu.

Originální název: Atanarjuat
Země původu: Kanada
Rok vzniku: 2001
Žánr: Drama

Režie: Zacharias Kunuk
Hrají: Natar Ungalaaq, Sylvia Ivalu, Peter-Henry Arnatsiaq, Lucy Tulugarjuk