Řitka Video – Prapory žádají palbu – 4. disk

Z kvarteta disků s velkofilmem scénáristy Osvobození o bitvě o Dněpr a osvobození Kyjeva z katalogu společnosti Řitka Video zbývá ten poslední, podívejme se tedy na DVD Prapory žádají palbu 4.

Naposledy si zopakujme neměnný oficiální text:

Podle románu Jurije Bondareva, který je coby scenárista podepsán například pod válečnými velkofilmy Osvobození nebo Hořící sníh, vzniklo čtyřdílné drama mapující heroickou bitvu o Dněpr a následné osvobození Kyjeva od fašistů.

Září 1943. Regiment plukovníka Guljajeva je přiřazen k silám postupujícím před řeku Dněpr. Dva prapory mají proniknout nepříteli do zad a připojit se k bitvě. Veškerou munici, kterou měli mít k dispozici, však zlikvidovali nacisté leteckým útokem, a tak se ocitají na území ovládaném nepřítelem téměř s holýma rukama. Navíc netuší, že velitelství mezitím celou akci zrušilo, a nikdo jejich misi nepodpoří. Vojáci se však rozhodnou bojovat až do hořkého konce. Ze dvou praporů přežije pouze pět mužů…

 

Mno, slovo velkofilm nějak není na místě, pořád to na mě dělá dojem, že jde spíš o televizní seriál s přece jen omezeným rozpočtem. A proč je část černobílá, na to jsem za celé čtyři disky nepřišel…

Minulý díl končil okamžikem, kdy kapitán Jermakov zbývá jako poslední při ústupu ze ztracených a zdecimovaných pozic. Poslední díl začíná okamžikem, kdy stojí na břehu řeky a s „nejasným" úmyslem rozepíná pouzdro své pistole, když se z houštin na břehu vynoří dalších pět vojáků – vše, co ze dvou praporů zbylo.

 

Jermakov se dokáže dostat ke svému nadřízenému, který se mu marně snaží vysvětlit, co a proč se stalo. Odveze ho k veliteli divize, aby podal hlášení. Jenže místo hlášení kapitán divizního velitele nepřímo obviní ze smrti spousty nevinných.

 

 

Velitel divize to nemůže rozdýchat, vyprovodí zpátky na frontu svou ženu, která za ním sotva přijela, a nakonec se rozhodne k tomu, že nechá kapitána zavřít a hodlá ho postavit před vojenský soud.

 

Jenže to už přichází čas plánované ofenzivy. Zpočátku se vše vyvíjí docela dobře, ale nezkušené sovětské jednotky se nechají překvapit silnou německou obranou a zůstanou ležet před obrannou linií. Velitel divize si v tu chvíli vzpomene na výtky politruka, že mezi podřízenými není oblíben, že ho považují za někoho, kdo jen slepě trvá na vykonání rozkazů a prodělá hrdinný přerod. Popadne samopal, vběhne do linie, osobním příkladem strhne jednotku a proniknou do města.

 

Při útoku je raněn, stačí ale ještě nadiktovat seznam vyznamenání, do něhož připojí i mrtvé velitele ze zaniklých praporů a nakonec i zatčeného kapitána Jermakova. A pak ještě vyslechne zajatého německého důstojníka, který mu sdělí, že díky útoku praporů Němci čekali útok z opačného směru. Smrt nebyla marná!

 

A jakýmsi epilogem je závěrečné setkání propuštěného a vyznamenaného Jermakova se zdravotní sestrou Šurou. Zatímco v hollywoodských happy-endech si dvojice běží naproti zalitá slunečními paprsky na mořské pláži, tihle dva odcházejí k obzoru po pontonovém mostě, doprovázeni výbuch dělostřeleckých granátů.

 

Řekl bych, že jednou vidět stačí. Označení velkofilm hodně přehání. V jednom záběru se formují kolony aut, plné vojáků, stovky tanků hřmí krajinou, nebe je plné dvoumotorových středních bombardérů a člověk uvažuje, ze kterého staršího filmu ty záběry pocházejí. Vzápětí je záběr na dobývané město, kde z několika míst stoupá dým, ale technika veškerá žádná. Další záběr na předměstí, kde výbuchy trhají dřevěná obytná stavení – a nikde nikdo, ani živáčka, ani mrtváčka, natož snad pneumatika, nebo vrtule…

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1985

Délka: 66 minut (1:05:40)

Původní název: Батальоны просят огня / Batalyony prosyat ognya

Režie: Alexandr Bogoljubov, Vladimir Čebotarjov

Námět: Jurij Vasiljevič Bondarev

Scénář: Alexandr Bogoljubov, Jurij Bondarev

Hudba: Andrej Petrov

Kamera: Elizbar Karavajev, Roman Veseler

Střih: Jelena Jevgenija Andrejeva

Společnost: Gosteleradio / Mosfilm

Hrají: Alexandr Zbrujev (velitel baterie kapitán Boris Jermakov), Oleg Jefremov (velitel pluku plukovník Vasili Guljajev), Alexandr Galibin (velitel baterie nadporučík Serjoža Kondratěv), Vadim Spiridonov (velitel divize plukovník Vladimir Iverzev), Igor Skljar (pobočník Guljajeva staršina Žora Viťkovskij), Nikolaj Karačencov (poručík Nikolaj Orlov), Jelena Popova (zdravotnice Šura), Vladimir Kašpur (velitel praporu major Bulbanjuk), Vjačeslav Baranov (poručík Jerošin), Borislav Brondukov (staršina Cygičko), Alexandr Feklistov (seržant Jeljutin), Alexandr Abramov (vojín Skljar), Vadim Andrejev (vojín Děrevjanko), Vladimir Skljarov (vojín Bobkov), Jevgenij Pašin (vojín Luzančikov), Alexandr Pankratov-Čornij (major), Jurij Dubrovin (velitel železniční stanice major Perov), Gennadij Frolov (plukovník Jevgenij Alexejev), Viktor Čebotarjev (major Denisov), Michail Mokejev (poručík Katkov), Larisa Bobenka (správcová), a další

V českém znění (2010): Martin Zahálka, Kristýna Jelínková, Stanislav Lehký, Jan Musil, Josef Pejchal, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner, Marcel Rošecký, Pavel Novotný, Alexej Postler, Viktor Dvořák, Tomáš Novotný, Ivo Kubečka, Aleš Cimala, Jan Kleník, Marcela Bártová, Petr Dohnal, a další

Сюжет фильма: Важный этап Великой Отечественной войны, форсирование советскими войсками Днепра в ходе летне-осенней кампании 1943 года.

Два батальона 85-го стрелкового полка должны форсировать Днепр, создать плацдарм в районе Новомихайловка, для последующего развития наступления дивизии (так была поставлена боевая задача). На самом деле батальоны должны приковать к себе немецкие подразделения, а основные силы дивизии развить наступление в другом месте. Для поддержки батальонов дивизия выделила артиллерийские части. Таков был план. Однако перед наступлением дивизия осталась без боеприпасов: по вине руководства тыла эшелоны не разгрузили за короткую летнюю ночь и немцы разбомбили их. Командование меняет план наступления, оставляя батальоны без огневой поддержки, чем обрекает их на верную гибель. Такова суровая правда войны: лень и халатность одних оплачивается кровью других.

 

Жанр: военный фильм

Страна: СССР

Год: 1985

Длительность: 280 мин.

Премьера: 18 февраля 1985

Режиссёр: Владимир Чеботарев, Александр Боголюбов

Автор сценария: Юрий Бондарев, Александр Боголюбов

Композитор: Андрей Петров

Оператор: Элизбар Караваев, Роман Веселер

Монтаж: Евгения Андреева

Художники-постановщики: Николай Саушин, Анатолий Бурдо

Текст песен: Михаил Матусовский

Исполнение песен: Николай Караченцов

Звукорежиссёр: Марк Бронштейн

Военный консультант: Кириллов Анатолий Иванович, генерал-лейтенант т/в

Кинокомпания: Мосфильм

В главных ролях: Александр Збруев (командир батареи капитан Борис Ермаков), Олег Ефремов (командир полка полковник Василий Матвеевич Гуляев), Александр Галибин (командир батареи старший лейтенант Сергей Кондратьев), Вадим Спиридонов (командир дивизии полковник Владимир Петрович Иверзев), Игорь Скляр (ординарец Гуляева старшина Жора Витьковский), Николай Караченцов (старший лейтенант Николай Орлов), Елена Попова (медсестра- санинструктор Шура), Владимир Кашпур (командир батальона майор Бульбанюк), Вячеслав Баранов (лейтенант Ерошин), Борислав Брондуков (старшина Цыгичко), Александр Феклистов (сержант Елютин), Александр Абрамов (рядовой Скляр), Вадим Андреев (рядовой Деревянко), Владимир Скляров (рядовой Бобков), Евгений Пашин (рядовой Лузанчиков), Александр Панкратов-Чёрный (майор-интендант), Юрий Дубровин (начальник железнодорожной станции майор Перов), Геннадий Фролов (полковник Евгений Семенович Алексеев), Виктор Чеботарев (майор Денисов), Михаил Мокеев (лейтенант Катков), Лариса Бобенко (хозяйка хаты), М. Геворкян, К. Крикорян, Ярослав Барышев, Олег Буданков, Игорь Черницкий, Юрий Мысенков, Алексей Колесник, Иван Матвеев, Николай Волков, Игорь Верник, Георгий Дворников, Геннадий Корольков, Николай Сектименко, Сергей Волкош, Николай Мельников, Василий Корзун, Юрий Мартынов, Владимир Ферапонтов, Сергей Иванов, Виктор Уральский, Владимир Костюк, Галина Долгозвяга, Рафик Сабиров, Василий Устюжанин, Александр Мовчан, Евгений Буренков (генерал-лейтенант), Людмила Стоянова (жена полковника Иверзева), Виктор Степаненко, Галина Демчук (селянка с тяжелой поклажей), Андрей Кудрешов, Александр Белина, Владимир Талашко, Василий Фушич, Анатолий Юрченко, Ярослав Барышев, Борис Болдыревский, Мисак Геворкян (Ананян), Николай Волков мл., А. Иконников, Виктор Мирошниченко, Николай Маковский, В. Сверба

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: další DVD