Řitka Video – Průsmyk smrti – 1. DVD

Jeden sovětský válečný seriál jsem konečně dokoukal a mám na stole z katalogu společnosti Řitka Video další. Tedy, abych byl přesnější, tenhle už je ruský. A nezabývá se dobou velké vlastenecké války, nýbrž rusko-čečenským konfliktem. Překvapivě se při sledování ukázalo, že je námětem vlastně velmi podobný… Průsmyk smrti – 1. DVD, akční válečný seriál ve stylu 9. roty v drsném autentickém zpracování.

Opět nejprve oficiální informace:

Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít.

Průsmyk smrti 

Ke zpracování DVD lze mít snad jedinou připomínku – o onom kritickém místě se v seriálu mluví jako o Bouřlivé bráně (titulky ale udávají název onoho místa v souladu se jménem seriálu Průsmyk smrti).

Chabib v akci 

Děj začíná poměrně zostra – oslavy Nového roku, stánky, spousty lidí, zimní radovánky. Na místo přijíždí skupinka s Dědou Mrázem, která kohosi hledá. Tou „vyvolenou" je žena s malými dětmi, které oznámí, že jí nesou dárky od sponzorů. Jenže těmi dárky je několik kulek do čel dětí a její prasklá hlava o zeď kuchyně. Akce se trochu zvrtne, objeví se milice. Následující scény s tím, co se právě stalo v Norsku, získávají nepříjemný nádech. Na obou stranách samopaly, střelba kosí kohokoli, kdo je mezi, vzduchem létají třísky, střepy i maso. Podaří se uniknout jedinému muži. Tomu, který byl v masce Dědy Mráze. Chabibovi.

Šikana od samého začátku 

Střih. Na nádraží postává skupina čerstvých branců, s nimiž se loučí rodinní příslušníci. Už ve vlaku začíná šikana, následuje výcvik a první bojové přidělení. Postupné seznamování s hlavními postavami je prokládáno řadou flashbacků, kdy se seznamujeme s jejich většinou pohnutou minulostí.

Foto do památníku

Před odesláním do akce 

Po příjezdu na místo určení začíná být jasné, že tu něco smrdí. Nezkušení nováčci jsou přiděleni k jednotce motostřelců, válečných veteránů, další ostřílený oddíl patří ke Specnaz. Jednotky zaujmou určená stanoviště, ale občas dochází i ke konfliktům mezi nimi. Pořád je to ale „zábava", sluníčko svítí, orli krouží na modré obloze, takže zjevení Šacha, muže z druhé strany, plného pomsty, působí jako zjevení. Jeho řeči o chystaném útoku působí jako z jiného světa. Velitel Specnaz, který je s ním v dlouhodobém kontaktu, spolu s ním vyrazí na „lov". Kořistí má být Chabib, který vede svou skupinu na bojovou linii. Podaří se ho sice zajmout, ale někdo z jeho vlastních ho ze zálohy zastřelí, aby nepromluvil. Při následném ústupu začíná být jasné, že okolní lesy nejsou tak prázdné, jak se zdálo.

Průzkum

Žena z lidu, informátorka Čečenců

Na obranné linii 

A začíná přituhovat. Nováčci šaškují na svých stanovištích před foťákem, do té doby, doku jejich mozek neleží před nimi. Začínají první útoky. Žádné jen jako, krev stříká až do kamery. Odhad – proti Rusům stojí minimálně tisícovka čečenských povstalců, kteří mají své informátory i v srdci ruského štábu…

V týlu nepřítele

Hledání nepřítele

Po útoku odstřelovače

Bude hůř

Realita 

A konečně se odhalí kámen úrazu – velitelství čeká v oblasti ještě větší údernou sílu, kterou je potřeba vylákat, aby mohla být zničena najednou. Nováčci jsou jen pouhou předhozenou kostí pro vzteklého psa, proto jim po průzkumu ze vzduchu, který odhalí počty a pozice nepřítele, velitelství tvrdí, že mají zůstat na svých pozicích, že nic nehrozí, protože nepřítele se nepodařilo objevit.

Rozhodnutí vyšších míst

Odhalení práskače

Solidní překvapení – nic moc jsem nečekal a poměrně hodně dostal. A asi nejsem sám, na csfd.cz 80 procent. Slušný obraz, uvěřitelný scénář, nezvyklá míra brutality, výborná kamera. Kavkaz všude kolem, hra světla a stínu v lese, neustálé prolínačky do minulosti hrdinů vůbec nevadí. Vůbec jsem při sledování neuvažoval nad tím, že jde zřejmě o protičečenskou propagandu.

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2006

Délka: 48 + 50 minut (51:57 + 48:08)

Původní název: Грозовые ворота / Grozovye vorota

Režie: Andrej Maljukov

Námět: Alexandr Tamonikov

Scénář: Anatolij Usov, Alexandr Buravskij

Produkce: Alexandr Prosjanov, Oleg Bazilov, Anatolij Maximov, Konstantin Ernst, A. Kučinskij, K, Evginěnko, D. Nelidov, M. Zosimenko

Hudba: Ivan Burljajev

Kamera: Vladimir Sporyškov, Olga Livinskaja

Střih: Dmitrij Slobcov

Kostýmy: N. Sardarova

Zvuk: Michail Nikolajev

Zvláštní efekty: Timofej Goloborodko

Výprava: Vladimir Dušin, Alexandr Žirnov

Společnost: Vertikal / Pervyj kanal

Hrají: Michail Porečenkov (major Valerij Jegorov), Vjačeslav Razbegajev (Murad Šach), Anatolij Pašinin (velitel motostřelecké roty Alexandr Vladimirovič Doronin), Andrej Krasko (plukovník Galkin), Ivan Židkov (střelec vojín Konstantin Větrov), Jevgenij Potapenko (kulometčík vojín Nikolaj Gorškov), Michail Jefremov (kapitán Laněvskij), Daniil Strachov (Pankratov), Marina Mogilevskaja (matka Kosti Větrova), Viktorija Tolstoganova (Valja, manželka Jegorova), Anastasia Cvetajeva (Káťa), Andrej Zibrov (podplukovník Gavrilov), Boris Ščerbakov (generál Terek), Jekatěrina Klimova (Alina), Jelizaveta Bojarskaja (Alexandra), Rajsa Rjazanova (domovnice), Alexandr Loje (kulometčík seržant Goldin), Alexej Ševčenkov (Petrakov), Sachat Dursunov (praporčík Mamedov), Vladimir Epickoposjan (Chabib), Anatolij Guščin (poručík Kokora), Alexandr Fisenko (kapitán Golikov), Jurij Curilo, Vladimir Turčinskij, Nikita Zverev, Said Dašuk-Nigmatulin (praporčík), a další

V českém znění (2010): Bohdan Tůma, Michal Jagelka, Jan Škvor, Michal Holán, Marek Libert, Jiří Plachý, Jolana Smyčková, René Slováčková, Marek Holý, Jiří Köller, Petr Nezkusil, Jindřich Žampa, Vojtěch Hájek, Tomáš Juřička, Marina Bačkovská, Daniel Valtr, Michal Kraus, Tomáš Tintěra, a další

Сюжет фильма: Рота старшего лейтенанта Александра Доронина, в которой служат молодые солдаты – "мажор" Константин Ветров и деревенский парень Николай Горшков, командирована в Чечню. Командир полка полковник Галкин поручает Доронину оборону перевала «Грозовые ворота». К роте Доронина прикомандировывают группу спецназа ГРУ под командованием майора Егорова, у которого несколько лет назад от рук террористов погибли его жена и сын. Вскоре по прибытии на перевал, Егоров знакомит Доронина со своим доверенным лицом Шахом, бывшим чеченским боевиком. У Шаха имеется достоверная информация, что к перевалу стягиваются крупные силы боевиков. Они готовятся нанести роте сокрушительный удар.

В ожесточённом бою погибает практически вся рота, в живых остались лишь 23 бойца, их спасает подоспевший десант. Боевики уничтожаются артиллерийским огнём, вызванным командиром «на себя». Выжившие получают ордена Мужества, Горшков получает звание Героя России.

Жанр: военный фильм / драма

Страна: Россия

Год: 2006

Длительность: 208 мин.

Премьера: 1 января 2006

Режиссёр: Андрей Малюков

Автор сценария: Александр Буравский, Александр Тамоников, Анатолий Усов

Продюсер: Константин Эрнст, Анатолий Максимов, Александр Просянов, Олег Базилов

Композитор: Иван Бурляев

Оператор: Владимир Спорышков, Ольга Ливинская

Монтаж: Дмитрий Слобцов

Художник: Владимир Душин, Александр Жирнов

Кинокомпания: "Первый канал" / киностудия "Вертикаль"

В главных ролях: Михаил Пореченков (Валерий Егоров, майор, командир группы ГРУ ГШ МО РФ), Вячеслав Разбегаев (Мурад «Шах», бывший генерал ЧРИ, друг Егорова), Анатолий Пашинин (Александр Владимирович Доронин, старший лейтенант, командир сводной мотострелковой роты), Андрей Краско (полковник Галкин), Иван Жидков (рядовой Константин Ветров, стрелок), Евгений Потапенко (рядовой Николай Горшков, пулеметчик), Михаил Ефремов (капитан Ланевский, командир взвода БМД), Даниил Страхов (старший лейтенант Панкратов, комвзвода), Марина Могилевская (мама Кости Ветрова), Виктория Толстоганова (Валя, жена майора Егорова), Анастасия Цветаева (Катя), Андрей Зибров (подполковник Гаврилов, начальник штаба), Борис Щербаков (генерал Терек), Екатерина Климова (Алина), Елизавета Боярская (Саша), Раиса Рязанова (хозяйка квартиры), Алексей Шевченков (Петраков, боец разведгруппы ГРУ), Александр Лойе (сержант Гольдин, пулеметчик), Сахат Дурсунов (старший прапорщик Мамедов), Владимир Епископосян (араб Хабиб), Анатолий Гущин (лейтенант Кокора), Александр Фисенко (капитан Голиков), Юрий Цурило, Никита Емшанов(Коркин), Максим Зыков (Смагин), Никита Зверев, Александр Давыдов, Екатерина Крупенина (жена Шаха), Марат Гацалов, Владимир Богданов (Смирнов), Саид Дашук-Нигматулин (прапорщик), Алексей Солончев (связной), Андрей Барило, Сергей Фролов (розовощекий дядька), Денис Чуприна, Сергей Лактюнькин, Сергей Юркин, Дмитрий Медведев (Холичев), Алексей Алексеев, Денис Яковлев (лейтенант Бобров), Марина Яковлева (Рая), Игорь Ливанов, Владимир Турчинский, Дмитрий Ефремов, Виталий Гогунский, Федор Смирнов, Карэн Бадалов (араб), Илья Бледный (Лузгин), Анна Дюкова (Люда), Магомет Казиахмедов (Руслан), Батраз Годзоев, Михаил Неганов, Игорь Петров, Олег Цветанович, Вячеслав Шихалеев, Наталья Иванова-Фенкина (медсестра), Анастасия Дюкова, Александр Анисимов (Шуйкин)

Menu DVD

Výběr dílu

Údaje o DVD:

Kapitoly 1. části

Kapitoly 2. části 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL 4:3 (1,66:1)

Bonus: další DVD (trailery)

Bonus