Země pohádek 2007/07 – Mach a Šebestová na prázdninách

  Časopis Země Pohádek vychází nejenom ve školním roce, ale i přes prázdniny. Ostatně, kdy jindy mají děti tolik času na své oblíbené pohádkové hrdiny jako právě ve dnech volna. I když letošní tropická vedra lákají spíše k vodě a do přírody, určitě se najde nějaký ten deštivý den, kdy přijde vhod právě tento časopis s nabídkou zajímavého čtení pro děti a tentokrát s DVD přílohou Mach a Šebestová na prázdninách. Cena jako vždy: 199,– Kč.

Mach a Šebestová jsou postavičky našim dětem blízké, neboť se dá říci, že jsou to vlastně jedni z nich. Sympatické je, že to nejsou žádní vykonstruovaní pseudohrdinové typu Barbie a Ken. Jsou to normální školáci, kteří mají své záliby i problémy, a příhody, které prožívají, se podobají těm běžným situacím ve škole či na výletě. I když je pravda, že díky kouzelnému sluchátku zažívají i velice neobyčejná dobrodružství, ale od toho je to pohádka, aby se v ní dělo i něco fantastického. Vcelku ale lze říci, že je to jeden z těch povedených seriálů, které mají rádi nejen děti, ale i mnozí dospělí. Šebestová a Mach pronikli dokonce i do hraného filmu, i když (jak jsme již psali v jiném článku), to nebyla infiltrace právě nejpovedenější. Těmto dvěma postavičkám, jak je nakreslil malíř Adolf Born, zkrátka nejlépe sedí prostředí animovaného kresleného krátkého filmu, s jedinečným komenářem Petra Nárožného.
O tom, že Mach a Šebestová jsou žáci 3.B, kteří kdysi dostali kouzelné sluchátko, ví v Čechách a na Moravě snad každé malé dítě. Mach a Šebestová s tím sluchátkem prožili nejednu dobrodružnou příhodu. A protože je sluchátko stále na světě a Mach se Šebestovou už prošli třetí třídou a těší se na prázdniny, je jen správné, když se za nimi v novém animovaném seriálu podíváme. Hned na začátku je tu problém. Šebestová se těší k babičce a k dědečkovi a Mach má odjet s rodiči do Bibione. Protože ale mají kouzelné sluchátko, vše se nakonec vyřeší a Mach, s Šebestovou, se psem Jonatánem a pochopitelně i s kouzelným sluchátkem prožijí ty nejkrásnější prázdniny ve Slámové Lhotě. Co všechno se při tom přihodí? S pomocí kouzelného sluchátka udělají Mach se Šebestovou z dědečka Tarzana, pomohou malíři, panu Kolouškovi stát se žákem slavného Leonarda da Vinci, potrestají chamtivou paní Tláskalovou, zaviní zmizení hodného chlapce Lukáše Tůmy a splní dokonce životní sen staré paní Janderové. Odehraje se při tom plno zvláštních a pozoruhodných událostí. Slámová Lhota se přestěhuje do Afriky a pak se hned u ní rozleje opravdové moře. Mach se Šebestovou jsou také pokládáni za anglický královský pár a při jednom dobrém skutku jim dokonce přestane fungovat kouzelné sluchátko.
Zkrátka a dobře, tyhle prázdniny jsou plné veselých a zvláštních příběhů, které nikoho nezarmoutí. Seriál Mach a Šebestová na prázdninách, který navazuje na prvních třináct příběhů o kouzelném sluchátku, opět napsal Miloš Macourek a jeho výtvarnou podobu vytvořil Adolf Born. Třetího z trojice tvůrců, zesnulého animátora a režiséra Jaroslava Doubravu, nahradila jeho dlouholetá spolupracovnice – animátorka a režisérka Cilka Dvořáková. Seriál vyrobila Česká televize v koprodukci se Studiem Bratři v triku, Krátkého filmu Praha.
Seznam kapitol:
01. Jak Mach a Šebestová jeli na prázdniny.
02. Jak Jonatán chytil blechu.
03. Jak Mach a Šebestová udělali z dědečka Tarzana.
04. Jak Mach a Šebestová prožili deštivé odpoledne.
05. Jak Mach a Šebestová udělali z malíře Kolouška žáka Leonarda da Vinci.
06. Jak Mach a Šebestová poslali lístek paní Kadrnožkové.
07. Jak Mach a Šebestová potrestali paní Tláskalovou.
08. Jak Mach a Šebestová zavinili zmizení Lukáše Tůmy.
09. Jak Mach a Šebestová splnili životní sen paní Janderové.
10. Jak Šebestovi přijeli za dcerou na víkend.
11. Jak Mach a Šebestová navštívili cirkus.
12. Jak se stal Jonatán hrdinou dne
13. Jak se Mach a Šebestová vrátili z prázdnin.

Režie:
Cilka Dvořáková
Námět: Miloš Macourek
Výtvarník: Adolf Born
Vypravěč: Petr Nárožný
Rok vzniku: 1999
Země původu: Česká republika
Žánr: animované pohádky
Zvuk: Dolby Digital český 2.0
Titulky: české
Obraz: 4:3, barevný, PAL

Regiony: All

Formát disku: DVD9
Délka: 105 minut
Bonusy: Upoutávka k filmu MACH, ŠEBESTOVÁ A KOUZELNÉ SLUCHÁTKO.
Vydavatel: Centrum českého videa, Bontonfilm, a.s.,
Distribuce: Země pohádek, a.s.
© Česká Televize a Krátký film Praha a.s., 1999

V samotném časopise si přečtete:
Anketa: Jaké znáte léčivé bylinky? A které z nich máte nejraději?
Jak Mach a Šebestová zavinili zmizení Lukáše Tůmy.
Jede, jede mašina.
Veverka: Novinky z lesa
Emilovy úkoly
Hledej jména zvířat
Spinosaurus
Malá čarodějnice
Emilovy omyly
Ferda Mravenec
Chytrému napověz…
Malované čtení: O bouřce
Kája a Filip: Vodník
První den prázdnin
TV Típky
Ema a Mína
Cena časopisu i s DVD je 199,– Kč.