Amercom – Velké bitvy historie (44. díl) – Guam 1941 a 1944

Dalších čtrnáct dní v háji a Amercom jako další díl série Velké bitvy historie pro český trh plánuje ve čtvrtek 29. září 2011 ve fólii společně zatavené DVD a knihu s pořadovým číslem 44 a názvem Guam 1941 a 1944 za obvyklých 99,90 Kč.

V původní polské sérii Wielkie Bitwy II Wojny Światowej šlo o číslo 32 s podtitulem Ztráta a dobytí.

Jedná se o sérii knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie (u nás smíchané dvě v Polsku samostatně vycházející řady), která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Ztracené důkazy - Guam 

Ostrov Guam byl prvním spojeneckým územím, které Japonsko získalo v počáteční fázi války v Pacifiku. 10. prosince 1941 přistálo 5000 japonských vojáků na pruhu země, který hájilo asi 500 amerických vojáků a místních – výsledek střetnutí byl od počátku může jasný.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

21. července 1944 se Američané vrátili na ostrov. Na Guamu provedly výsadek dvě skupiny vojáků v rozestupu přibližně 11 km. Náročnější než boje o Guam a Saipan se ukázaly jen bitvy o Iwo-Jimu a Okinawu.

Autor knihy, Gordon Rottman, podrobně popisuje těžké, 26 dnů trvající boje o tento ostrov v Pacifiku.

A můžeme doplnit oficiální text:

Během jedné z nejriskantnějších kampaní v Tichomoří udeřili Američané na ostrov, který bránilo na 19 000 Japonců. Mariňáci a pěchota museli srazit na kolena nepřítele, aby získali takticky důležité letiště a přístav. Z ofenzivy se stala bitva o čest, neboť se bitva týkala území patřícího dříve USA. Ostrov měl získat čestné místo v historii, psané krví amerických vojáků. Tento dokument nám díky dlouho ztraceným dobovým fotografiím přináší neobvyklý pohled na 21 dní bojů. Bojů o Guam.

 

Ostrov Guam se stal prvním spojeneckým územím dobytým Japonci roku 1941 během jejich překvapivého útoku. Dne 10. prosince se na Guamu vylodilo 5 000 japonských vojáků. Ostrov přitom hájilo méně než 500 vojáků z řad Američanů a Guamců, takže o výsledku nebylo možné pochybovat. Američané se však 21. července 1944 vrátili a vylodili se na dvou místech, vzdálených od sebe necelých 12 kilometrů. Během jediného týdne se obě předmostí spojila.

 

Pouze bitva o Iwodžimu a Okinawu stály Američany více mužů než vylodění na ostrovech Guam a Saipan, Gordon L. Rottman v této publikaci podrobně rozebírá tvrdé šestadvacetidenní boje o tento klíčový tichomořský ostrov.

 

Kniha Guam 1941 a 1944 – Prohra a vítězné znovudobytí (Guam 1941 & 1944: Loss and Reconquest) autora Gordona L. Rottmana s ilustracemi Howarda Gerrarda je z roku 2004. Překlad Marian Kratochvíl, obvyklých 96 stran je plných písmenek, ilustrací, fotografií a situačních map až na poslední stranu.

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 45 minut (45:02)

Původní název: The Lost Evidence: Guam

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný