Blue Sky Film – Seriózní muž

Někdo informace má, někdo ne. Webové stránky společnosti Blue Sky Film ještě den před středou 16. listopadu 2011 tvrdili, že v plánu je film bratří Coenových Seriózní muž za 149,- Kč. Zóna ovšem tentýž den zveřejňuje info, že vydavatel hlásí odklad o 14 dní (nemám tušení, kterým kanálem informace přišla). Případný slogan filmu praví "Někdy se zkrátka nic nedaří". Jestli vyjde něco jiného, asi nikdo neví… Tento disk se nakonec na pulty propracoval ve středu 30. listopadu 2011.

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá, a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem.

 

Na imdb.com 71 procent, na csfd.cz 69 procent: Jako obvykle ujeté, výjimečné, neukončené. Skvěle vystižená dobová atmosféra a absurdní figurky.

Žánr: Drama (podle vydavatele komedie)

Země původu: USA / Velká Británie / Francie

Rok vzniku: 2009

Délka: 102 minut

Původní název: A Serious Man

Světová premiéra: 12. září 2009 – Kanada (Toronto International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 19. srpna 2010

Režie: Ethan Coen, Joel Coen

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen

Produkce: Tim Bevan, Ethan Coen, Joel Coen, Eric Fellner, Robert Graf

Hudba: Carter Burwell

Kamera: Roger Deakins

Střih: Ethan Coen & Joel Coen aka Roderick Jaynes

Kostýmy: Mary Zophres

Společnost: Focus Features / Studio Canal / Relativity Media / Mike Zoss Productions / Working Title Films

Natáčeno: Bloomington, Minnesota, USA / Coopers Super Valu – 633 7th Street West, St. Paul, Minnesota, USA / Česká republika / Groveland Avenue & LaSalle Avenue South, Minneapolis, Minnesota, USA / Minneapolis, Minnesota, USA / Normandale Community College, Bloomington, Minnesota, USA / Richfield, Minnesota, USA / Rockford, Minnesota, USA / Roseville, Minnesota, USA / Shingle Creek Elementary School, Minneapolis, Minnesota, USA / St. Louis Park, Minnesota, USA / St. Olaf College, Northfield, Minnesota, USA

Hrají: Michael Stuhlbarg (profesor Lawrence ‚Larry‘ Gopnik), Richard Kind (strýc Arthur), Fred Melamed (Sy Ableman), Sari Lennick (Judith Gopniková), Aaron Wolff (Danny Gopnik), Jessica McManus (Sarah Gopniková), Peter Breitmayer (pan Brandt), Brent Braunschweig (Mitch Brandt), David Kang (Clive Park), Benjy Portnoe (Dannyho kamarád), Jack Swiler (kluk v autobuse), Andrew S. Lentz (nadávající kluk v autobuse), Jon Kaminski Jr. (Mike Fagle), Ari Hoptman (Arlen Finkle), Alan Mandell (rabín Marshak), Amy Landecker (paní Samskyová), George Wyner (rabín Nachtner), Michael Tezla (Dr. Sussman), Katherine Borowitz (kamarád na pikniku), Steve Park (Cliveův otec), Allen Lewis Rickman (Velvel – manžel), Yelena Shmulenson (Dora – manželka), Fyvush Finkel (Treitle Groshkover – Dybbuk), Ronald Schulz (židovský učitel), Raye Birk (Dr. Shapiro), Jane Hammill (Larryho sekretářka), Claudia Wilkens (Marshakova sekretářka), Simon Helberg (rabín Scott), Adam Arkin (rozvodový právník), Jim Cada (policista), Michael Lerner (Solomon Schlutz), Charles Brin (ředitel hebrejské školy), Michael Engel (Torah Blesser), Tyson Bidner (Magbiah), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: