Magic Box – Spláchnutej

Téměř každé ráno mi pocit z dobře předem připravené práce zkazí některý z vydavatelů neohlášeným titulem. Aktuálně je to MagicBox, který v ediční řadě DreamWorks nahrazuje dovydanou dětskou řadu Kačerů ve čtvrtek 1. prosince 2011 hned dvojicí titulů pro mládež i rodiče. První je za 199,- Kč animák Spláchnutej. Někdo skončí tam dole.

Hrdinou kritikou oceňovaného animovaného filmu je zhýčkaný myšák z vyšších kruhů Roddy St.James. Roddy má pocit, že je mistr světa, ale jen do chvíle, než ho spláchne nečekaný vodní příval. Myšák se náhle ocitá v podzemním světě plném žabích ninjů, krysích žoldáků a muzikálních slimáků. Mimořádně nápaditá komedie Spláchnutej se nese na vlně humoru, který pobaví děti i dospělé.

Příběh Spláchnutýho se odehrává v ulicích britské metropole a překvapivě také pod nimi. Jeho hrdinou je rozmazlený myšák z lepší společnosti Roddy St. James, který si užívá status domácího mazlíčka. Když se v luxusní rezidenci jeho páníčků objeví kanálová krysa jménem Sid a dostane chuť na jeho místo, připraví Roddy ďábelský plán na vetřelcovo vyhoštění, jehož hlavní částí je spláchnutí Sida záchodovou mísou zpátky do kanálu. Jenže kdo jinému jámu kopá… V podzemí Roddy ke svému překvapení objeví obrovské město, v němž se seznámí s Ritou, mimořádně chytrou myší, která se vyzná ve zdejší tlačenici. Protože se chce Roddy především bezpečně dostat zpátky domů, bez její pomoci se neobejde – zvlášť když se nechtěně připlete do cesty zdejšímu krutovládci von Ropušákovi, jenž k smrti nenávidí všechny hlodavce. Ten má navíc armádu všehoschopných poskoků, ochotných Roddyho s Ritou pronásledovat na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod ní. V londýnských kanálech bude proto pořádně horko, mnohem víc, než by si oba naši hrdinové přáli.

 

Když Shrek potkal Wallace s Gromitem, respektive když spojila své síly slavná animační studia – DreamWorks a Aardman, vznikla svěží animovaná komedie Spláchnutej, stojící na precizní americké počítačové animaci a okouzlujícím britském humoru, který je opravdu pro každého.

Akční animovaná komedie Spláchnutej se může pochlubit pro DreamWorks typickou dokonalou animací, která do nejmenšího detailu převedla lidský svět do jeho kanálové verze, a to včetně ušmudlané variace na slavnou věž Big Ben a typických londýnských dvoupodlažních autobusů. Za vizuální stránkou nezůstává pozadu ani příběh, který je napěchován nadgeneračním humorem.

Režie se ujali David Bowers a Sam Fell, kteří se podíleli na nejúspěšnějších animovaných filmech poslední doby (Slepičí úlet, Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka nebo Příběh žraloka). O ambicích projektu vypovídá i obsazení, které film v originále má – Hugh Jackman, Kate Winslet, Ian McKellen, Jean Reno. Reprezentativní obsazení se sešlo i v české verzi, když hlasy hollywoodských kolegů nahradily hlasy dabingových hvězd Pavla Soukupa, Bohdana Tůmy, Terezy Bebarové nebo Zbyška Pantůčka.

Na imdb.com 69, na csfd.cz 73 procent: Sice to není plastelína, ale na krysy, žáby a slimáky se příjemně kouká a kdo si dá pozor, postřehne spoustu odkazů nejen na filmy obou studií.

Zadní strana předchozího vydání 

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Země původu: USA / Velká Británie

Rok vzniku: 2006

Délka: 81 minut

Původní název: Flushed Away

Světová premiéra: 22. října 2006 – USA (Hollywood Film Festival) / Japonsko (Tokyo International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 30. listopadu 2006

Režie: David Bowers, Sam Fell

Scénář: Sam Fell, Peter Lord, Dick Clement, Ian La Frenais, Christopher Lloyd, Joe Keenan, William Davies, David Bowers, Robert Nelson Jacobs, Simon Nye, Paul Fisher, Tim Sullivan

Produkce: Maryann Garger, Cecil Kramer, Peter Lord, Steve Pegram, David Sproxton

Hudba: Harry Gregson-Williams

Kamera: Brad Blackbourn, Frank Passingham

Střih: Eric Dapkewicz, John Venzon

Společnost: DreamWorks Animation / Aardman Animations Features

Hlasy v původním znění: Hugh Jackman (Roddy), Kate Winslet (Rita), Ian McKellen (Ropušák), Jean Reno (Žabák), Bill Nighy (Whitey), Andy Serkis (Spike), Shane Richie (Sid), Kathy Burke (Ritina matka), David Suchet (Ritin otec), Miriam Margolyes (Ritina babička), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, chorvatsky, slovensky, 2.0 anglicky audiokomentář

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, chorvatsky, rumunsky, slovensky, slovinsky, srbsky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: Slimáci zpívají

 • Herecké obsazení
 • Hudba k filmu
 • Slimák krok za krokem
 • Roddy krok za krokem
 • Jukebox: oblíbené melodie z filmu
 • Den ve slimáčí kůži
 • Videojukebox studia DreamWorks Animation
 • Shrek třetí: Trailer
 • Wallace & Gromit: Trailer
 • Mezi námi zvířaty: Trailer
 • Interaktivní hry:

– Potrubní bludiště

– Slimáčí zpěváci

– Zachraňte slimáky

DVD-ROM:

– Materiály k tisku

– Internetové odkazy

– Virtuální slimák

– Slimáčí melodie

– Slimáčí závody

– Slimáci: materiály k tisku