Terran – Woyzeck

Na pultech trafik se dnes (v pátek 20. června 2008) objevila nová edice vydavatele TERRAN, která si klade ambiciózní cíl vydat devět filmů režiséra Wernera Herzoga. První z nich se jmenuje Woyzeck. Cena 41,– Kč.

Divadelní drama zoufalého a nešťastného vojáka, kterému ubližuje jeho okolí natolik, že jen velmi obtížně si dokáže zachovat zdravý rozum a lidskou důstojnost, napsal okolo roku 1830 mladý německý autor Georg Büchner podle skutečného příběhu Johanna Christiana Woyzecka, který v Německu roku 1821 ze žárlivosti ubodal svou ženu a následovně byl odsouzen a popraven. Hra byla poprvé uvedena na jeviště až 75 let po jeho smrti, v roce 1913 v Mnichově, upravena K. E. Franzosem. Od té doby byla uvedena ve stovkách inscenací po celém světě.

Po jejím uvedením se námětu chopil skladatel Alban Berg a napsal světoznámou operu Wozzeck, kterou uvedl roku 1924 v berlínské Státní opeře. Nikoli neprávem se říká, že Wozzeck znamenal průlom v operním světě.

Film Wernera Herzoga byl natočen roku 1979 v hlavní roli se skvělým Klausem Kinským a znamenal skutečnou událost evropské i světové kinematografie. Pro českého diváka určitě není bez zajímavosti, že film se většinou natáčel v jihomoravské Telči a jejím okolí.

Země původu: NSR
Rok vzniku: 1979
Žánr: drama
Originální název: Woyzeck
Námět: Georg Büchner
Režie: Werner Herzog
Hrají: Klaus Kinski, Eva Mattes, Herbert Fux, Irm Hermann , Willy Semmelrogge
Scénář: Werner Herzog
Kamera: Jörg Schmidt-Reitwein
Střih: Beate Mainka-Jellinghaus

V českém znění: Anna Suchánková, Martin Stránský, Ivan Jiřík, Miloš Hlavica, Jiří Práger, Jaroslav Kaňkovský, Kateřina Petrová a Zdena Petrová.

Údaje o DVD:
Zvuk: český 2.0
Obraz: barevný, PAL, 16:9. 1,78:1
Bonus: trailer
Typ disku: DVD 5
Délka: 77 minut

Nevhodné pro mládež do 15 let. Vydává Terran, Na Neklance 14, 150 00 Praha 5.