SUPRAPHONLINE INFO – news 01

Supraphon před krátkým časem zahájil provoz svého on-line shopu s digitalizovanou hudbou a tak jeho pravidelným zprávám přibyl další zpravodaj, který má za úkol upozorňovat na některé zajímavé tituly.

Supraphon otevřel 24. listopadu 2011 svůj digitální obchod s nahrávkami ze svého archivu i s novinkami. Najdete ho na internetové adrese Supraphonline.cz. Poskytuje možnost legálního stáhnutí zhruba 40 tisíc skladeb a více než dvou a půl tisíce alb z oblasti rocku, popu, mluveného slova a vážné hudby. Supraphonline.cz nabízí kromě klasického formátu MP3 veškeré nahrávky v komprimačním formátu FLAC, jenž poskytuje kvalitu záznamu srovnatelnou s kvalitou na CD nosičích. Ceny se pohybují ve třech kategoriích. Jednotlivé písničky stojí 15, 20 a 25 Kč, alba pak 69, 99 a 129 Kč. V kvalitnějším formátu FLAC jsou o zhruba 20-30 % dražší. Platit za zakoupenou hudbu lze mobilním telefonem, platebními kartami nebo prostřednictvím systému PayU, bankovním převodem, tedy SuperCASH, předplaceným kreditem a dokonce i poštovní poukázkou. Celý server je v češtině a ke všem nabízeným písním i albům přináší podrobné informace. Supraphon vychází vstříc lidem, kteří mají zájem o českou hudbu. Ke svým posluchačům se také konečně mohou dostat i nahrávky, které z různých příčin nevyšly či již nejsou fyzickém nosiči. Sortiment se bude samozřejmě neustále doplňovat.

 

Uvítací dárek pro návštěvníky Supraphonline

Každý, kdo nyní navštíví Supraphonline.cz si může do 24. 12. 2011 ZDARMA stáhnout promo sampler, který je vlastně takovou ochutnávkou z pestrého katalogu Supraphonu. Vyzkoušejte si, jak je jednoduché vybrat si to pravé v naší online prodejně.

SUPRAPHONLINE promo SAMPLER:

Karel Gott, Blues pro tebe (2011)

Olympic, Nebezpečná postava (1968)

Lucie Bílá, Být dítětem svítícím – Greensleeves (2010)

Jiří Schelinger, Co je mezi námi (1975)

Tonya Graves, 39 Reasons (2011)

Václav Neckář, Můj taxis (2005)

Spirituál kvintet, Stará archa / Kocábka (1978)

Václav Hudeček, F. Mendelssohn-Bartholdy / Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 (1974)

 

Václav Neckář – legenda v Supraphonline

Václav Neckář patří mezi opravdové stálice české populární hudby. V letošním roce si připomíná již čtyřicet let společného vystupování se svým bratrem Janem a kapelou Bacily. Václavovi radost ze zpívání nevzala ani vážná nemoc, kterou prodělal před pár lety. Teď mohou mít radost i jeho věrní posluchači, protože mu vyšlo bilanční 3CD Život s téměř šedesátkou nejkrásnějších písniček, velkému ohlasu se těší jeho interpretace písničky Půlnoční z filmu Alois Nebel, a právě teď je v online obchodu Supraphonline dostupná i celá jeho diskografie.

 

Jana Petrů – návrat zapomenutých hvězd v Supraphonline

Fanoušci zpěvačky Petry Janů vědí, že se ve skutečnosti jmenuje Jana Petrů. Musela si změnit jméno, protože už jedna zpěvačka Jana Petrů na scéně české populární hudby působila. Petra Janů patří ke stálicím, ale na Janu Petrů si dnes zavzpomínají už jen pamětníci. Přitom její hlas zná každý, kdo viděl film Starci na chmelu. Duet s Karlem Gottem Den je krásný z prvního českého muzikálu byl zároveň i jejím největším hitem. Jana Petrů začala svoji kariéru v roce 1962 jako zpěvačka velkého tanečního orchestru PKOJF, pod vedením Kamila Lochmana. Zpívala široký repertoár od swingu po rock’n’roll. Hostovala u orchestru Karla Vlacha, příležitostně i s orchestrem Ferdinanda Havlíka a orchestrem Karla Duby. Velký úspěch slavila v duetech s Josefem Zímou, Karlem Hálou a Milanem Chladilem. Na začátku 70. let definitivně odešla z hudební scény. 6. Května 1990 tragicky zemřela při požáru ve svém bytě. Díky Supraphonline se nyní můžete s jejími nahrávkami seznámit, řada z nich nikdy nevyšla na CD.

 

Hard Rockin‘ Heart Věry Špinarové… – Když české hvězdy nezpívají česky

Od šedesátých let se začala realizovat anglicky nazpívaná alba některých zpěváků spolupracujících se Supraphonem. Pod exportní značkou Artia vznikaly nahrávky českých interpretů, kteří své největší hity a nejúspěšnější alba přezpívávali v angličtině. Artia vyvážela tyto nahrávky do zemí tehdejšího východního bloku. Jedním z prvních exportních LP bylo: Karel Gott – The Golden Voice Of Prague vydané v roce 1966. V následujících letech pro Artii nazpívali v angličtině svá alba například Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Olympic, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Karel Zich, Petra Janů, Věra Špinarová, Katapult, Iveta Bartošová, Country Beat Jiřího Brabce, ale třeba i Luboš Pospíšil. Všechny tyto sběratelské rarity si nyní můžete pořídit na Supraphonline. Postupně budeme tato alba představovat. Začínáme u prosincové jubilantky Věry Špinarové. Zpěvačka, která svým famózním hlasem a rockovým cítěním patří ke stálicím české populární hudby již čtyři desítky let, nahrála anglicky zpívané LP už v roce 1979. Jak jde Věře Špinarové angličtina se můžete přesvědčit na albu Hard Rockin‘ Heart.

 

Nahrávky Hany Hegerové poprvé digitálně

Všechna slavná řadová alba, ale i oblíbené samplery Hany Hegerové jsou nyní poprvé k dispozici v digitální podobě na Supraphonline.cz! Můžete si celkem stáhnout patnáct alb, která od roku 1966 až do roku 2010 vyšla na značkách Supraphon nebo Panton.

 

Překvapení – anglicky zpívá Gery Scott

Díky úspěchům počátkem padesátých let se orchestru Gustava Broma podařilo prolomit železnou oponu alespoň tím, že mohl odjet do sousední NDR na Lipský veletrh. Ve zdí tenkrát ještě neobestavěném západním Berlíně se Gustav Brom setkal se sympatickou Angličankou Gery Scott a nahrál s ní na jaře 1957 první desku pro tamní Amigu. Krátce nato pak přijela Gery Scott i do Československa na sérii koncertů. V letech 1957 až 1960 se Orchestru Gustava Broma a Orchestru Dalibora Brázdy podařilo s Gery Scott uskutečnit řadu nahrávek pro Český rozhlas a Supraphon. Supraphon tehdy vydal dvě alba, to první z dnešního hlediska, pod úsměvným názvem: Anglicky zpívá Gery Scottová. Ovšem jak skvělé nahrávky jazzových standardů to jsou, se můžete přesvědčit nyní v Supraphonline.

 

Rarity  – po 21 letech si můžete poslechnout nevydané LP Standy Hložka

Na podzim roku 1989 připravoval k vydání své album Stanislav Hložek. S Orchestrem Karla Vágnera nahrál čtrnáct písniček, které chtěl zařadit na LP s názvem Život je rváč. Mezi autory hudby najdete jeho zpívající kolegy: Michala Davida, Karla Černocha, Ladislava Křížka, ale také Vítězslava Hádla a Karla Vágnera. Mezi textaři byli například Michal Horáček a Hana Zagorová. Vzhledem k bouřlivým událostem Sametové revoluce, kdy byly důležitější podstatnější věci než populární hudba, se vydání neuskutečnilo. Poprvé původní album najdete v Supraphonline.

 

Ohlédnutí – SBB

Jedno ze svých mnoha alb nahrála pro Supraphon v roce 1977 polská rocková legenda – skupina SBB, která zdařile mixovala několik hudebních stylů: blues-rock, jazz-rock nebo progresivní rock. V recenzi Petra Dorůžky z časopisu Melodie z roku 1978 se o albu píše: „…každá strana obsahuje po jedné devatenáctiminutové skladbě, ale není tu ani slovo o tom, že by mělo jít o rockovou operu či suitu. Posluchač je do jejich světa vtažen myšlenkovou upřímností. Vše (včetně Skrzekova zpěvu) se v něm odehrává s klidem a nadhledem…" V podobné rovině jsou poslední nahrávky Pink Floyd, i když jejich hudba vychází ze zcela jiných kořenů. O platnosti dobové recenze se můžete přesvědčit v Supraphonline.

 

Objevené skvosty – Lidský hlas

Díky Supraphonline se mohou milovníci mluveného slova dostat k opravdovým skvostům. Jedním z doopravdy legendárních představení Divadla Viola bylo i monodrama Jeana Cocteaua LIDSKÝ HLAS ve skvělém hereckém podání Jaroslavy Adamové. Studiová nahrávka je z roku 1974. Na CD nikdy nevyšla a teprve nyní je k dispozici v digitální podobě pro všechny zájemce.

 

Jubileum – Dagmar Pecková

Operní hvězda Dagmar Pecková letos slaví kulaté životní jubileum a k této příležitosti se rozhodla Česká televize o ní natočit dokument Letenka do ráje, který odvysílá na ČT2 v sobotu 17. 12. V Supraphonline si můžete koupit všechny nahrávky, které Dagmar Pecková realizovala od roku 1994 pro Supraphon.

 

Album měsíce – Gabriela Beňačková & Musica Bohemica – Koledy

Pro chvíle adventního rozjímání je tu tip na nahrávku operní hvězdy Gabriely Beňačkové. S Musicou Bohemicou a pod vedením Jaroslava Krčka nahrála v roce 1990 album českých a moravských koled. Beňačková obdařila nahrávku hlubokým citovým prožitkem. Dobové recenze uvádějí, že jde o jedno z nejpozoruhodnějších vánočních alb. Nahrávka není již několik let na CD dostupná a tak nyní díky Supraphonline máte šanci ji opět slyšet.