Filmhouse – Jana Eyrová

 

Podle informace na zadní straně obalu DVD s filmem Přejezd Kassandra by měl dne 25. června 2008 vyjít v edici Filmové návraty další film Jana Eyrová. Cena 49,– Kč. Jde o poslední titul od Filmhouse před letními prázdninami.  

 

 

Příběh osiřelé Jane Eryrové začíná ve třicátých letech 19. století, kdy se dívka dostává z rodiny své zlé tety, kde po smrti rodičů žila, do internátní školy v Lowoodu. Příliš si však nepomohla. Ve škole musí dívka snášet všemožné ústrky od vychovatelů, zejména od staré slečny Scatcherdové. Přestože jsou ostatní dívky nabádány k tomu, aby se Jane stranily, sblíží se Jane s Helen, která spí na vedlejší posteli. Vinou nedbalosti vedení ústavu však Helen po čase podlehne těžké nemoci. Dospělá Jane se stane učitelkou a po dvou letech působení v Lowoodu opustí nenáviděnou školu, aby nastoupila na nové místo vychovatelky v Thornfield Hallu, kde se má starat o malého sirotka Adélu Varensovou. 

 

 

 

Při seznamování s domem, zaslechne Jane podivný smích, který správcová domu připisuje služebné Grace. O několik měsíců později se Jane stane svědkem nehody, kdy kůň, který uklouzl na ledu, shodí svého jezdce. Jane mu pomůže na nohy a večer se dozví, že to je majitel panství, Edward Rochester, který přijíždí jen občas. Muž Jane pochválí za kvalitní péči o Adélu a netají se uznáním, když vidí obrazy, které žena maluje ve volných chvílích. V noci opět slyší podivný smích a pak si všimne požáru v Rochesterově pokoji. Vzbudí opilého muže, který oheň uhasí a požádá Jane, aby o smíchu nikomu neříkala. Druhý den odjede muž na návštěvu k lordu Ingremovi s jehož dcerou Blanche se má zasnoubit. Podle Adély si ho však chce Blanche vzít pouze pro peníze. Jane si uvědomí, že se do Rochestera zamilovala. Vzápětí se stane svědkem dalších podivných událostí, když se v domě objeví údajný Rochesterův přítel Richard Mason. Ten je v noci za podivných okolností zraněn do ramene a Rochester, který mu vyčítá neohlášený příjezd, se ho snaží co nejrychleji dostat z domu pryč.

 

 

 

Když Jane dostane dopis se zprávou o špatném zdravotním stavu své tety, vezme si volno a odjede ji navštívit. Musí však Rochesterovi slíbit, že se vrátí. Zdá se že muž v ní našel stejné zalíbení jako ona v něm. Když se po měsíci vrátí, má Rochester před svatbou, ale vyzná lásku Jane s tím, že se s Blanche nemilují. Požádá ji dokonce o ruku a ona, přes varování správcové, nabídku přijme. Svatební obřad však přeruší úředník, který prozradí, že Rochester je již ženatý. Rochester se rozhodne představit svou ženu Berthu. Žena je šílená a Rochester ji nikdy nemiloval. Ke sňatku s ní byl přinucen a poprvé svou ženu viděl až při svatebním obřadu, před patnácti lety. Jane se rozhodne Rochestera opustit i přes city, které k němu chová. V noci však záchvat Bertina šílenství dramaticky poznamená osud Rochestera a nepřímo i Jane.

 

Žánr: Romantický / Drama

Země původu: Francie, Itálie, Anglie

Rok vzniku 1996

Originální název: Jane Eyre

Délka: 112 minut

Režie: Franco Zeffirelli

Námět: Charlotte Brontë

Scénář: Hugh Whitemore, Franco Zeffirelli

Produkce: Joyce Herlihy

Hudba: Claudio Capponi, Alessio Vlad

Kamera: David Watkin

Střih: Richard Marden

Obsazení: Noel Davis

Kostýmy: Jenny Beavan

Masky: Judy Mitchell 

Hrají: Anna Paquin, Nic Knight, Fiona Shaw, John Wood, Geraldine Chaplin, Charlotte Gainsbourg, Joan Plowright, Billie Whitelaw, William Hurt, Chris Larkin, Elle Macpherson, Julian Fellowes, Samuel West, Maria Schneider

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD: 

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky  

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný