Amercom – Velké bitvy historie (55. díl) – Berlín 1945

S tím, jak se vydavatelství Amercom blíží ke konci oznámených titulů série Velké bitvy historie, blížíme se i ke konci 2. světové války, ve čtvrtek 1. března 2012 by mělo vyjít další ve fólii společně zatavené DVD a kniha s pořadovým číslem 55 a názvem Berlín 1945 za 105,- Kč. Buďme rádi za každý díl, který nakonec vyšel…

V původní polské sérii Wielkie Bitwy II Wojny Światowej se jedná o číslo 47, plný název zní Berlin 1945 – Koniec Tysiącletniej Rzeszy, což by mělo být Berlín 1945 – Konec tisícileté Říše.

Jedná se o sérii knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie (u nás smíchané dvě v Polsku samostatně vycházející řady), která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Polské DVD 

V polovině dubna 1945 byl konec „tisícileté říše" otázkou jen několika dní. Rudá armáda se nacházela asi 80 km na východ od Berlína a vojáci se chystali dobýt hlavní město Německa. Petr Antill v knize popisuje události v průběhu berlínské operace a rozebírá akce obou stran – jak sovětský útok, tak zoufalou německou obranu. Pomocí mnoho map a ilustrací kniha pečlivě dokumentuje agónii nacistického Německa a konec druhé světové války v Evropě.

Ztracené důkaty - Bitva o Berlín

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

DVD obsahuje dokument Ztracené důkazy – Bitva o Berlín.

 

V polovině dubna 1945 se stalo již otázkou pouhých dní, kdy se Velkoněmecká říše defiinitivně zhroutí. Rudá armáda stála necelých 100 km východně od Berlína a její jednotky se připravovaly na dobývání německého hlavního města. Tento film popisuje průběh berlínské operace a v souvislostech představuje agonii třetí říše a konec druhé světové války v Evropě.

 

Kniha Berlín 1945 – Konec tisícileté říše (Berlin 1945 – End of the Thousand Year Reich) je z roku 2005, autor Peter Antill, až barvotiskové ilustrace má na svědomí Peter Dennis, překlad PhDr. Jiří Fidler, Ph. D. A už nás čekají jen poslední dva kousky – skok do Teutoburského lesa a konec války v Tichomoří (Japonsko 1945) – a pak máme po žížalkách…

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 45 minut (44:40)

Původní název: The Lost Evidence: Battle of Berlin

Menu DVD

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný