Bontonfilm – Perfect Days – I ženy mají své dny

Reputaci nedělní várky Bontonfilmu zachraňuje 11. března 2012 alespoň částečně domácí komedie Perfect Days – I ženy mají své dny, ovšem stát má hnedle 199,- Kč.

Nechápu, jak mi za rok může být pětačtyřicet, když pořád ještě nevím, čím chci být, až vyrostu!

Celý příběh začíná čtyřiačtyřicátými narozeninami Eriky, která sice nedostane největší kytici, jakou si dovede představit, zato ale pěkné přáníčko od své bývalé švagrové, trapný vzkaz v rozhlasovém pořadu od bývalého manžela, krém na vrásky od homosexuálního kamaráda Richarda a dárkový striptýz od své nevyzpytatelné matky. Přáníčko si doma vystaví, při vzkazu se – ač sama sebe proklíná – dojatě rozpláče a dárkového striptéra jí okamžitě přebere Richard. Takhle vypadá úspěšný život Eriky Oskarové, hvězdy televizního pořadu "Před a po". Přitom Erika má skoro všechno – vlastní pořad, vyhlášený kadeřnický salón, velký byt s terasou a svobodu, ale s každým přibývajícím rokem víc a víc touží po tom jediném, co nemá – a to je dítě. Erika tedy nastolí plán "Dítě" a pustí se do něj se stejnou vervou, se kterou budovala jak svůj podnik, tak své vlastní já. Jenže některé věci se nalinkovat nedají, například mladičký barman Adam.

S tímhle příběhem má Alice Nellis dlouhodobou zkušenost, komedii podle předlohy skotské dramatičky Lizy Lochhead režírovala v roce 2003 v Divadle Na zábradlí. Na jeho repertoáru se udržela neuvěřitelných sedm let a ještě neuvěřitelnější je, že každé představení bylo vyprodané. „I když jsem točila hru, kterou jsem už leta znala, spousta věcí mě dokázala překvapit a spousta nápadů – hereckých, výtvarných nebo třeba i hudebních přinesla do filmu něco, co jsem si u své psacího stolu vymyslet nemohla," říká režisérka. Ta se oproti divadelnímu zpracování rozhodla pro kompletní změnu hereckého obsazení, v němž zbyla jen Zuzana Bydžovská. Ta v divadelní verzi hrála roli, kterou ve filmu převzala právě Ivana Chýlková. "Máme vynikající a zároveň neokoukanou herečku. Ivana je výborná herečka a krásná žena, která má nadhled a humor, který je pro tu postavu potřeba, ten nejde zahrát, tu ironii je potřeba v sobě prostě mít," dodává Nellis.

Recenze až tak moc nejásají, divácká obec na csfd.cz dává 67 procent: Nellis nějak kvalitativně upadá a ten product-placement je strašlivě okatý.

Žánr: Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2011

Délka: 108 minut

Kinopremiéra v ČR: 3. listopadu 2011

Režie: Alice Nellis

Pomocná režie: Vladimír Škultéty

Námět: Liz Lochhead (divadelní hra Perfect Days)

Scénář: Alice Nellis

Produkce: Adam Polák, Rudolf Biermann

Hudba: Jan Ponocný

Kamera: Matěj Cibulka

Druhá kamera: Ferdinand Mazúrek

Střih: Filip Issa

Zvuk: Michal Holubec

Kostýmy: Katarína Hollá, Erika MaxMara

Masky: Jana Radilová

Architekt: Milan Býček

Odborný poradce: Oskar Bušek

Hrají: Ivana Chýlková (Erika), Zuzana Bydžovská (Alice), Zuzana Kronerová (matka), Vojtěch Kotek (Adam), Jan Vondráček (Josef), Ondřej Sokol (Richard), Bob Klepl (Viktor), Martha Issová (Nikol), Marie Spurná, Igor Chmela (přítel z Paříže), Jiří Zeman (Lumír), Rebeka Lízlerová (Terezka), Doubravka Svobodová, Vladimír Škultéty, Linda Nývltová (zrzka), Jiří Pomeje (hlas rozhlasového moderátora), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: