Jiří Menzel – Obsluhoval jsem anglického krále

Jiří Menzel 17. května 2005 v česko-polsko-slovenském pavilonu v Cannes představil svůj projekt Obsluhoval jsem anglického krále.
  
 

Jiří Menzel se do Cannes vrátil po mnoha letech, aby v pavilonu organizovaném Českým filmovým centrem společně s představiteli společnosti AQS a Bioscop Tomášem Hoffmanem a Petrem Zemplinerem představili další Hrabalovu adaptaci, tentokrát slavný román Obsluhoval jsem anglického krále. Sklenku šampaňského s nim přišlo vypít více než 40 festivalových hostů a filmařů z celého světa..

„Zaplať Pánbůh za to, že se ta česká kinematografie dokázala sjednotit na nějaké reprezentaci, nevím jak je to všechno daleko, to je otázka. Ale ta revoluce, která smetla ty ústřední orgány, to udělala strašně zbytečně, protože teď se to znovu buduje, většinou soukromě a myslím, že to poškodilo český film, hlavně ve vztazích. Já jsem nevěděl, že tady ten pavilon je, ale jsem rád, že to konečně aspoň trošku existuje.“ říká Jiří Menzel. Prezentace české kinematografie na festivalu v Cannes je podpořena z prostředků Ministerstva kultury České republiky.

Zdroj: Czech Film Comission