Amercom – Velké bitvy historie 57 – Japonsko 1945

A máme tu konec. Konec edice i konec 2. světové války. Plány vydavatelství Amercom sice zůstaly nenaplněny, série Velké bitvy historie na původně slibovaných 70 dílů nedosáhla, ale buďme rádi, že nezůstalo u pár kousků, kterými vydavatel vyhrožoval po počátečních chabých prodejích. Ve čtvrtek 29. března 2012 by mělo poslední ve fólii společně zatavené DVD a kniha s pořadovým číslem 57 a názvem Japonsko 1945 za 105,- Kč.

V původní polské sérii Wielkie Bitwy II Wojny Światowej se jedná o číslo 48, plný název v originále zní Japonia 1945 Operacja "Downfall", Hiroszima, Nagasaki.

Jedná se o sérii knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie (u nás smíchané dvě v Polsku samostatně vycházející řady), která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Potisk polského DVD 

Kniha "Japonsko 1945" popisuje závěrečné fáze druhé světové války v Pacifiku, kdy Spojenci hledali, jak co možná nejrychleji a s co nejnižšími náklady donutit Japonsko ke kapitulaci. Autor Clayton Chun detailně popisuje plánovanou invazi na japonské ostrovy. Díky podrobné analýze se čtenář dozví, proč k ní nakonec nedošlo. Velká část této publikace se věnuje prvnímu bojovému použití jaderných zbraní, které nakonec srazilo Japonsko na kolena. Kniha je doplněna řadou map a kreseb, mimo jiné i podrobným znázorněním letových cest B-29 na Hirošimu a Nagasaki.

Balení polského DVD

Zadní strana polského DVD 

Polská verze obsahuje DVD Bitevní pole – Porážka Japonska. Film představuje strategickou situaci v Tichomoří od poloviny roku 1943, kdy Spojenecká vojska začala přebírat válečnou iniciativu, až po konec války v Pacifiku. Důraz je kladen na akce, spojené se svržením atomových bomb. A aby ta hořkost z konce byla úplná – jde o dokument, který už byl přílohou předchozího cyklu Encyklopedie II. světové války jako číslo 18 – Porážka Japonska.

Porážka Japonska

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Text k filmu je zcela totožný s předchozím vydáním, zbývá tedy oficiání verze informací o knize:

Clayton Chun v tomto svazku Velkých bitev historie analyzuje závěrečnou fázi druhé světové války a především pk spojeneckou debatu o tom, jak nejrychleji přinutit Japonsko ke kapitulaci. De detailu popisuje přípravu operace Downfall, tj. plánované invaze na mateřské japonské ostrovy, a vysvětluje, proč nakonec nidky nedošlo k její realizaci. Následně se zabývá hrůznou alternativou obojživelné operace – jaderným útokem na Hirošimu a poté i Nagasaki. Jeho kniha poskytuje jedinečný vhled do jedné ze zásadních událostí světových dějin.

Kniha Japonsko 1945 – Od operace Downfall k Hirošimě a Nagasaki (Japan 1945 – From Operation Downfall to Hiroshima and Nagasaki) je z roku 2008, autorem je Clayton K. S. Chun, ilustrace John White, překlad Mgr. Jiří Hutečka, Ph. D.

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 49 minut (48:30)

Původní název: Battlefield: Defeat of Japan

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Nastavení zvuku a titulků 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný