Škampovo kvarteto a Iva Bittová zhudebnili Moravu!

Nespoutaná energie lidové hudby je velkou tvůrčí inspirací nového alba Ivy Bittové a Škampova kvarteta. V pátek 30. 3. 2012 Škampovo kvarteto vydává u Supraphonu své desáté album. Novou nahrávkou se vrací k úspěšné spolupráci s Ivou Bittovou, se kterou v minulosti uskutečnilo již dvě CD. Autorem většiny skladeb je bývalý primárius kvarteta Pavel Fischer.

Na novém projektu žánrově odvážné kvarteto přizvalo Ivu Bittovou nejen k autorské, ale i studiové spolupráci. Pod většinou skladeb je však podepsaný Pavel Fischer, bývalý primárius kvarteta, kterého jeho moravské hudební kořeny a léta se „Škampovci“ dovedly k pozoruhodným skladatelským počinům. S jeho skladbami inspirovanými především moravským, ale i skotským, balkánským a romským folklórem sklízí kvarteto nadšené ohlasy na světových pódiích. „Artificiální forma“ tady nic neubrala plnosti emocí, radosti, bolesti i stesku tak čistě obsažených v lidové hudbě.

Škampovo kvarteto, jež si vydobylo místo mezi nejlepšími světovými komorními soubory, ani fenomenální muzikantku Ivu Bittovou netřeba představovat. Obě jména pojí několik objevných projektů (mj. osobitě pojatá Janáčkova Moravská lidová poesie v písni, Supraphon SU 3794-2). Na novém projektu žánrově odvážné kvarteto přizvalo Ivu k autorské i studiové spolupráci. Pod většinou skladeb je však podepsaný Pavel Fischer, bývalý primárius kvarteta, kterého jeho moravské hudební kořeny a léta se „Škampovci“ dovedly k pozoruhodným skladatelským počinům. S jeho skladbami inspirovanými především moravským, ale i skotským, balkánským a romským folklórem sklízí kvarteto nadšené ohlasy na světových pódiích. „Artificiální forma“ tady nic neubrala plnosti emocí, radosti, bolesti i stesku tak čistě obsažených v lidové hudbě. Společný jmenovatel – zemitá a strhující energie muzikantů. 

Pavel Fischer – Smyčcové kvartety č. 1 „Morava“, č. 2 „Mountain Thyme“, č. 3 „Mad Piper“, písně Brodil Janko vodu, Jedú chlapci, jedúIva Bittová – Hopáhop tálitá (smyčcový kvartet)Škampovo kvarteto (Helena Jiříkovská, Daniela Součková – housle, Radim Sedmidubský – viola, Lukáš Polák – violoncello), Iva Bittová, Pavel Fischer (zpěv)

Album obsahuje vedle skladeb Pavla Fischera také skladbu Hopáhop tálitá Ivy Bittové, která původně vznikla na objednávku proslulého Kronos Quartetu. „Recitační či deklamační pasáže vyžadovaly zcela jiný způsob vyjádření – osobního obnažení. To byl také zřejmě důvod, proč nebyla skladba nakonec Kronos Quartetem nahrána a tak se jí zhostilo Škampovo kvarteto,“ upřesňuje Pavel Fischer.

 

 

 

Na několik otázek k realizaci nahrávky odpověděla houslistka Škampova kvarteta Daniela Součková.

 

Iva Bittová a Pavel Fischer jsou svérázné tvůrčí osobnosti, jaká s nimi byla spolupráce?

 

Spolupráce Škampova kvarteta s Ivou Bittovou byla výborná, setkali jsme se již při projektu Janáčkových písní. Skladby Pavla Fischera nám jsou velice blízké, jeho první smyčcový kvartet „Morava“ jsme měli možnost již několikrát zahrát na koncertech u nás i v zahraničí. Pozitivní reakce publika nás jen utvrdily v přesvědčení, že natočení CD s takovou tematikou stojí za to. Samotné natáčení probíhalo hladce i díky milému a profesionálnímu přístupu hudebního režiséra Jiřího Gemrota a zvukového mistra Jana Lžičaře.

 

Skladby Pavla Fischera jsou emocionálně velmi nabité a silně inspirovány folklórem. Někdy bylo těžké udržet ve hře tu správnou energii, zejména po několikahodinové natáčecí práci. Největším potěšením bylo společné hledání těch správných folklórních grifů a frázování. Tam nás přímo ve studiu inspirovali Iva s Pavlem, spolupráce s nimi byla skvělá.

 

Co aktuálního Škampovo kvarteto připravuje?

 

V nejbližší době nás čekají výjezdy do Anglie, v srpnu koncertujeme a vyučujeme na letním hudebním festivalu Lake District, v září zahajujeme novou sezonu ve Wigmore Hall s programem W. A. Mozarta a F. Schuberta. Na podzim jsme byli přizváni Igorem Františákem k účinkování na Svatováclavském hudebním festivalu a čeká nás také koncertní turné do Portugalska a Holandska.

 

Album Morava bude mít křest 6. 5. 2012 v rámci festivalu Musica v Holešově. Můžete upřesnit, na co se návštěvníci tohoto koncertu mohou těšit?

 

Posluchači uslyší koncertní premiéru nejnovějších skladeb Pavla Fischera z nového CD, zahrajeme i výběr Janáčkových písní z předchozí spolupráce s Ivou Bittovou. Rádi bychom uvedli jeden ze smyčcových kvartetů Leoše Janáčka a přemluvili Ivu Bittovou, aby zahrála jednu ze svých improvizací. Program ještě ladíme, ale určitě je na co se těšit.  

ŠKAMPOVO KVARTETO:

Helena Jiříkovská – housle; Daniela Součková – housle; Radim Sedmidubský – viola; Lukáš Polák – violoncello

 

Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů legendárního Smetanova kvarteta, a velice rychle zdomácnělo na našich a zahraničních pódiích. K tomu jim pomohly i studijní pobyty na Scuola di Musica di Fiesole u Pierro Farulliho z Quartetto Italiano, u pianisty Malcolma Fragera, u členů Amadeus Quartet, Waltera Levina z Quartet LaSalle, a další.

 

Po obdržení několika cen na mezinárodních soutěžích komorní hudby získali první cenu v prestižní světové soutěži Charlese Hennena v holandském Heerlenu. V roce 1992 kvarteto získalo zvláštní cenu Českého komorního spolku, o rok později následovalo velmi úspěšné vystoupení v londýnské Wigmore Hall, za něž obdrželo cenu Královské filharmonické společnosti Best Debut 1993. V říjnu následujícího roku se pak soubor stal vůbec prvním rezidenčním kvartetem v historii Wigmore Hall, kde v letech 1994-1998 odehrál desítky koncertů.

 

Kvarteto vystupuje v Evropě, Japonsku, Severní a Jižní Americe, Mexiku a Austrálii. Se svým publikem se setkává na pódiích prestižních hudebních festivalů v Melbourne, Aspenu, Berlíně, Gstaadu, Edinburghu, Istanbulu, Paříži aj. Pravidelně vystupuje ve významných světových hudebních centrech, jakými jsou např. londýnská Wigmore Hall, Concertgebow Amsterdam, pařížské divadlo Chatelet, vídeňský Musikverein, Lincoln Centre a Carnegie Hall v New Yorku, či Suntory Hall v Tokiu, jakož i ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Pravidelně přijímá pozvání na mezinárodní festivaly komorní hudby, z poledních let jmenujme festivaly v holandském Orlandu, norském Stavangeru, německém Schleswig-Holstein a Schwetzingen. Se Škampovým kvartetem pravidelně spolupracují významní umělci – Josef Suk, Dagmar Pecková, Jiří Bárta, Janine Jansen, Kathryn Stott, Michael Collins, Ronald van Spaendonck, Nikolaj Děmiděnko, Itamar Golan, Melvyn Tan aj.

 

Na řadě alb hudebního vydavatelství Supraphon hraje Škampovo kvarteto skladby Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Smetany, Dvořáka, Brahmse, Suka a Ravela. Spolupráce kvarteta s českou cross-over umělkyní a skladatelkou Ivou Bittovou na jejím albu „Iva Bittová Classic“ je mistrovským spojením názvuků romské, moravské lidové hudby a jazzu. Jejich další CD s oběma Janáčkovými kvartety získalo “Cenu Harmonie za nejlepší nahrávku roku 2001” v kategorii komorní hudby. Totéž ocenění si odnesli o dva roky později za CD s moderní interpretací obou kvartetů Bedřicha Smetany. Jejich „BBC Lunchtime Concert“ s Melvynem Tanem byl vybrán jako první CD v sérii nahrávek „Live from Wigmore Hall“ pro vydavatelství „BBC World Label“. V červnu 2007 vydalo Škampovo kvarteto další nahrávku pro značku Supraphon, obsahující Dvořákův klavírní kvintet op.81 s Kathryn Stott a kontrabasový kvintet op.77 s Laurene Durantel. V říjnu téhož roku vyšla jejich další živá nahrávka v sérii „Life from Wigmore Hall“ s kvartety Mozarta, Smetany a Šostakoviče.

 

Škampovo kvarteto věnovalo vždy mimořádnou pozornost Janáčkově hudbě. Vznikl tak první originální projekt koncertů v letech 2001-2002 „Janáček a jeho moravské kořeny“. Oba smyčcové kvartety v něm znějí spolu s moravskou lidovou hudbou ve vlastní úpravě s průvodním slovem. Další projekt vznikl u příležitosti roku české hudby 2004, kdy Škampovci prohloubili svoji spolupráci s Ivou Bittovou. Pro Supraphon natočili Janáčkovu sbírku „Lidová poezie v písních“ v kvartetní transkripci Vladimíra Godára a vlastním originálním aranžmá. Tento program byl úspěšně proveden na festivalu České sny 2004 v tuzemsku i zahraničí. Z významných počinů Škampova kvarteta zmiňme i jejich pedagogické aktivity. Vedle mistrovských kurzů pro Wigmore Hall, Concertgebow Amsterdam či University of Mexico City a jiné instituce či hudební festivaly je to zejména spolupráce s londýnskou Royal Academy of Music, kde jsou od září 2001 jmenováni hostujícími profesory v oboru komorní hudby na katedře smyčců.

 

www.skampaquartet.cz

 

IVA BITTOVÁ

Prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře /role Dony Elviry W.A.Mozart/. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální. Sama o svých skladbách říká, že vznikají z podnětu všedního života.

 

Výběr z oceněných prací:

 

film

1978 – soutěžní film Růžové sny na Mezinárodním filmovém festivalu v Teheránu, role Jolanky; (ocenění filmu za nejlepší filmový scénář)

1979 – soutěžní film Balada pro banditu na filmovém festivalu v Hradci Králové, role Eržiky – oceněna za nejlepší ženský herecký výkon

2004 – nominace na Academy Award (Oscar) v kategorii nejlepší zahraniční film pro film Želary – role Žena

2006 – ocenění za nejlepší hudební dokument pro dílo BBC Holocaust: Austerlitz- In memoriam 2005, New York

2006 – hlavní role Julie ve filmu Tajnosti (Little girl blue)

 

film Tajnosti ocenění:

Český Lev 2008 Praha CZ /mezi několika nomanacemi i nominace za ženský herecký výkon, ocenění film roku a cena kritiků/

Finale 2008 Plzeň CZ /film roku/

Slnko v sieti 2008 Bratislava SK /ženský herecký výkon/

Inernational film festival Syracuse NY USA 2008 /ženský herecký výkon, režie, střih/ hudba

 

několik vítězných nahrávek v anketách hudebních nakladatelství

 

1989 – Deska roku nakladatelství Panton – Bittová–Fajt

čtyři ocenění České hudební akademie v kategorii Deska roku

několik ocenění České hudební akademie v kategorii Zpěvačka roku

2006 – vítězství v anketě Brno TOP100 v kategorii Osobnost roku

koncertní vystoupení u příležitosti ceremoniálů předávání státních vyznamenání ČR a Řádu Bílého lva na Pražském hradě v době působení prezidenta Václava Havla

 

hudba – spolupráce (výběr)

 

Antonín Fajt, Barbara Maria Willi, Bill Frisell, BOAC All Stars, Bobby McFerrin, Calder Quartet, David Dorůžka, David Krakauer, David Moss, DJ Javas, Don Byron, Dorothea Kellerová, Emil Viklický, Ethel Quartet, František Emmert, Fred Frith, George Mraz, Hamit Drake, Ida Kelarová, Ivo Viktorin, Jaromír Honzák, Jiří Bulis, Jiří Stivín, Košická filharmonie, Lelky – girl chorus, Lisa Moore, Marc Ribot, Marek Eben, Marek Štryncl, Miloš Štědroň, Miloš Valent, Netherlands Blazers Ensemble and Kumštýři z ochoty, Pavel Fajt, Phil Milton, Pierre Favre, Richard Müller, Solamente Naturali, Susumu Yokota, Škampa Quartet, Tom Cora, Vladimír Godar, Vladimír Václavek

 

významná koncertní místa

 

Praha Rudolfinum- Dvořákova síň

Brussel – Le Botanique

Amsterodam – Concertgebouw

Barcelona – Muzeum J. Miro

Tokio – Radio FM Hall

London – Wigmore Hall

New York – Carnegie Hall

Paris – Le Cigale

Dolomites (Itálie) – koncert ve výšce 2 tis. mnm

Moravský Kras – jeskyně Kateřina 

 

www.bittova.com