Vapet – Hasiči

Vapet v pondělí 30. dubna 2012 pokračuje v mapování italské komediální produkce dalším kouskem s Paolem Villaggiem Hasiči v pošetce za 75,- Kč.

Stejně jako vojáci, dostávají i hasiči v Itálii povolávací rozkaz na manévry. Při italském pořádku, kromě mnoha jiných, dostane rozkaz i Paolo (Paolo Villaggio), který ovšem u hasičů nikdy nesloužil. Po příchodu do kasáren jsou naši povolanci okamžitě vrženi do akce. Italský občan chce být o všem informován, a tak sleduje každou akci hasičů televizní přenosový vůz s šíleným komentátorem na střeše. Jelikož však naši chrabří hasiči drželi stříkačku naposledy před 25 lety, hašení požárů podle toho vypadá.

Dojde dokonce k takové situaci, že omylem srovnají se zemí dům svého velitele. Zásah požárního sboru má ale majetek a lidské životy zachraňovat, nikoliv škody ještě zvětšovat. Proto před velitelem stojí nelehký úkol vytvořit z povolaných záložáků elitní jednotku, což při sestavě povolanců nebude vůbec lehké.

A verze z jiných zdrojů:

Ve chvíli, kdy se Paolo Casarotti chystá vyrazit s manželkou na dovolenou, dostihne ho povolávací rozkaz na cvičení, které si má odbýt v římském hasičském sboru. Marně se pokouší v kasárnách najít velitele Paciniho, aby situaci objasnil a odebral se znovu na vysněnou dovolenou. Místo toho narazí na číšníka Nicolu Ruoppola, bývalého hasiče nadšeného možností nastoupit znovu u sboru, který se pokouší maskovat pokročilý věk účesem Elvise. A tak než se Paolo naděje, skončí společně s ním u 17. družstva, kterému velí neschopný Armando Bigotti, a jehož dalšími členy se stává syn z bohaté rodiny Alberto Spina, kterému se přes všechny pokusy a protekci nepodařilo vyhnout službě, řidič Daniele Traversi, který nikdy nedokáře dorazit k výjezdu včas.

A jakoby to samo o sobě nestačilo k dokonalému zmatku, který komplikuje výjezd družstva k požáru, komplikují situaci také reportér Max Pirovano se svým kameramanem, kteří pro televizi hodlají natočit reportáž o zásahu hasičů. Není divu, že družstvo se v akci příliš neosvědčí a tak skončí v kasárnách, aby tu prodělalo tvrdý výcvik. Ten nemotorným záložákům působí značné potíže a mění se v jednu katastrofu za druhou.

O nic lépe se ovšem jednotlivým hasičům nedaří ani ve chvílích volna, kdy na ně doléhají problémy osobního života. Ruoppolo se například přes snahu kamarádů udržet vše v tajnosti dozví o tom, že ho podvádí manželka, svobodný otec Traversi má potíže se sociální pracovnicí Cristinou, kterou miluje, a se svým dvouletým synem Toninem, kterého se pokusí ukrýt v kasárnách, což ovšem řády zakazují, takže hrozí další katastrofa. Tu největší však nakonec způsobí Ruoppolo a protože veliteli konečně dojde trpělivost, je hasič vyhozen a musí se vrátit zpět ke své profesi číšníka. Když však v restauraci vypukne požár, neváhá Ruoppolo ani okamžik, a zavolá na pomoc staré kamarády, kteří tak dostávají dlouho očekávanou blýsknout se odvahou i nabytými hasičskými dovednostmi.

Na imdb.com 49 procent, na csfd.cz stejně: Strašný, dva ucházející vtipy za celý film. Typická italská přehnaná komedie.

Zadní strana

Žánr: Komedie

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 1985

Délka: 89 minut

Původní název: I Pompieri

Režie: Neri Parenti

Scénář: Franco Marotta, Neri Parenti, Laura Toscano

Produkce: Bruno Altissimi, Claudio Saraceni

Hudba: Bruno Zambrini

Kamera: Emilio Loffredo

Střih: Sergio Montanari

Kostýmy: Mario Ambrosino

Obsazení: Nancy Nayor Battino

Společnost: C. G. Silver Film / Maura International Films

Hrají: Paolo Villaggio (Paolo Casarotti), Lino Banfi (Nicola Ruoppolo), Massimo Boldi (Max Pirovano), Christian De Sica (Alberto Spina), Andrea Roncato (Armando Bigotti), Ricky Tognazzi (Daniele Traversi), Gigi Sammarchi (velitel Pacini), Paola Onofri (Cristina), Claudio Boldi (kameraman), Paola Tiziana Cruciani, Moana Pozzi (Nicolova manželka), Fiammetta Baralla, Stefano Antonucci, Ennio Antonelli (signor Gentilini), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: