Hollywood Classic Entertainment – Sherlock 2 – Slepý bankéř

Hollywood Classic Entertainment je na podklady čím dál skoupější, nicméně podle původních plánů by mohl v barevné mutaci již známého obalu dorazit Sherlock 2 – Slepý bankéř za 99,- Kč na pulty ve čtvrtek 17. května 2012.

Kdo by neznal Sherlocka Holmese, geniálního detektiva vzešlého z pera Sira Arthura Conana Doyla. Mistr dedukce v tvídovém saku a kostkované lovecké čepici se spolu se svým věrným přítelem doktorem Watsonem stal pevnou součástí západního kulturního dědictví a románovou i filmovou legendou. Britská BBC ale vstoupila na tenký led a přenesla dobrodružství slavného detektiva do jednadvacátého století. První zprávy o připravované aktualizaci jeho příběhů byly považovány bezmála za svatokrádež, ale riskantní krok se vyplatil.

Tři samostatné devadesátiminutové filmy první série se na ostrovech staly diváckým hitem a superlativy nešetřila ani kritika. Právem. Sherlock přináší další z důkazů, že televize dnes mnohdy točí lepší filmy než velká filmová studia. Obavy strážců holmesovské tradice ze znesvěcení odkazu velkého detektiva se navíc ukázaly jako liché. Navzdory současným reáliím cyklus zůstává Doylově literární předloze v tom podstatném věrný. Tvůrci projektu, Steven Moffat a Mark Gatiss, napsali dokonale promyšlenou poctu oblíbenému spisovateli, která ctí základního ducha jeho díla a zároveň je jeho moderní interpretací. Čerpali motivy ze známých klasických příběhů z viktoriánské doby, které invenčně adaptovali na podmínky současného globalizovaného světa. Doylův hrdina při pátrání využívá tehdejších nejnovějších vědeckých poznatků a udivuje encyklopedickými znalostmi.

Současný Sherlock žije ve světě, kde jsou všechny informace přístupné během několika sekund v telefonu s internetem. Neustále esemeskuje, má vlastní internetovou stránku a místo neodmyslitelné lulky používá nikotinové náplasti. Živí se jako detektivní poradce, na kterého se policie obrací vždy, když je s rozumem v koncích (což je téměř neustále). Jeho základním životním pocitem je nuda, ze které ho dokáže vysvobodit jen co možná nejspletitější záhada. Ideálního představitele titulního hrdiny tvůrci nalezli v dosud prakticky neznámém Benedictu Cumberbatchovi, který podává fantastický výkon. Za jeho ledově chladnýma očima přímo vidíme, jak mu šrotují mozkové závity. Tento novodobý dandy chodí dokonale oblečen a na všechny strany trousí sarkastické bonmoty. Jediným člověkem, který dokáže snést jeho olbřímí ego, je doktor John Watson, vojenský lékař, jenž se právě vrátil z bojů v Afghánistánu. Přátelství s charismatickým dobrodruhem Holmesem mu kromě jiného zajišťuje chybějící adrenalin. I zde měli tvůrci mimořádně šťastnou ruku při výběru hereckého představitele. Martin Freeman, u nás patrně nejznámější ze seriálu Kancl, má již na skeptické hrdiny bezmála patent a mezi oběma spolubydlícími to patřičně jiskří. Sečteno a podtrženo: klíč k úspěchu fenoménu jménem Sherlock představují výborní herci, fungující chemie mezi postavami a skvělý scénář mixující suchý britský humor s napětím a rozkoší z řešení předkládaných záhad. Jak prosté.

Sherlock Holmes. Podle vlastních slov vysoce výkonný sociopat. Výstřední génius žijící na londýnské Baker Street číslo popisné 221B řeší nejpodivnější kriminální případy, počítačového programátora pozná podle kravaty a když se nudí, střílí svým devítimilimetrovým Browningem proti zdi. Víceméně žije pouze svou prací „detektivního konzultanta“, což je obor, který pro sebe Holmes sám vymyslel.

2. Slepý bankéř

Na Sherlocka se obrátí známý ze studií s žádostí o pomoc. V jedné z velkých londýnských bank došlo k vloupání, aniž by bezpečnostní systém cokoliv zaznamenal. Pachatel nic neodnesl, ale zanechal po sobě záhadný nápis na zdi. Sherlock na základě indicií na místě činu vydedukuje, že nápis byl ve skutečnosti šifrovaným vzkazem, určeným jednomu ze špičkových zaměstnanců banky. Toho však objeví zastřeleného v jeho zamčeném bytě. Policie by případ ráda uzavřela jako sebevraždu, Sherlock Holmes je ale opačného mínění. A jako vždy má pravdu.

Zadní strana

Žánr: Krimi / Drama / Mysteriozní

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2010

Délka: 88 minut

Světová premiéra: 25. července 2010 – Velká Británie

Původní název: Sherlock

Režie: Paul McGuigan

Námět: Arthur Conan Doyle

Scénář: Mark Gatiss, Steven Moffat, Steve Thompson

Produkce: Mark Gatiss, Steven Moffat, Beryl Vertue, Sue Vertue, Rebecca Eaton, Bethan Jones, Kathy Nettleship, Charlotte Ashby

Hudba: David Arnold, Michael Price

Kamera: Steve Lawes, Fabian Wagner

Střih: Charlie Phillips

Kostýmy: Sarah Arthur

Společnost: Hartswood Films / BBC Wales / Masterpiece Theatre

Natáčeno: North Gower Street, Londýn, Velká Británie

Hrají: Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Martin Freeman (Dr. John Watson), Una Stubbs (paní Hudsonová), Rupert Graves (detektiv inspektor Lestrade), Loo Brealey (Molly Hooperová), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Andrew Scott (Jim Moriarty), Vinette Robinson (seržant Sally Donovan), Tanya Moodie (Ella), Jonathan Aris (Anderson), Zoe Telford (Sarah), David Nellist (Mike Stamford), Philip Davis (Jeff), Lara Pulver (Irene Adlerová), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (podle imdb.com 1,78:1)

Bonus: