Bontonfilm – Královna Alžběta: Zlatý věk

Pokládáte si někdy otázku „a jak to bylo dál?". Pokud vás to napadlo u filmu Královna Alžběta, pak jste se právě dočkali – Bontonfilm poslal ve středu 6. června 2012 do trafik pokračování s názvem Královna Alžběta: Zlatý věk za 149,- Kč v balení Kostýmní edice. Žena. Bojovnice. Královna.

Postavila se nejmocnější armádě světa. Unikla pokusu o atentát. Kvůli vyššímu zájmu obětovala svou lásku a nechala popravit svou příbuznou. Jmenovala se Alžběta a především díky ní se Británie může chlubit přívlastkem Velká. Historické drama Královna Alžběta: Zlatý věk je pokračováním devět let starého snímku Královna Alžběta, nominovaného na sedm Oscarů, který jako první upozornil na nesporný talent herečky Cate Blanchett.

Zatímco první díl pojednával o nástupu mladičké Alžběty na anglický trůn, Zlatý věk líčí vrcholné období její vlády v druhé polovině šestnáctého století. Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporovaní skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná "Panenská" královna měla nutně řešit.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Škoda, že všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh (Clive Owen), s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie.

Úspěch Zlatého věku velkou měrou závisel na představitelce hlavní role. Nejenže na sebe musela Cate Blanchett navlékat spoustu neforemných kostýmů (včetně těžkého brnění), ale navíc v nich musela předvést celou škálu poloh, pyšnou suverénní vládkyní počínaje a zhrzenou pomstychtivou slaboškou konče. Paradoxní je, že se Cate zpočátku nechtěla k roli, která nastartovala její kariéru, vůbec vracet.

"Nechtěla jsem podruhé vstoupit do téže řeky, jenže mezitím jsem se toho naučila o herectví dost na to, abych pochopila, že hrát tutéž postavu nemusí nutně znamenat hrát ji stejně," říká herečka. I když film stojí na hereckých výkonech (a může se pochlubit dvěma držiteli Oscara a dvěma herci na tuto cenu nominovanými), nelze opomenout ani vizuální stránku, která vrcholí ohromující námořní bitvou se španělskou Armadou.

Na imdb.com i na csfd.cz 68 procent: Proti předchozímu filmu trochu moc popcornu a cukrkandlu, přesto jde stále o vcelku slušný velkofilm (i když rezignoval na historickou věrnost a dramatičnost).

Zadní strana předchozího vydání

Žánr: Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Země původu: Velká Británie / Francie / Německo

Rok vzniku: 2007

Délka: 110 minut (1:50:05)

Původní název: Elizabeth: The Golden Age

Světová premiéra: 9. září 2007 – Kanada (Toronto International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 22. listopadu 2007

Režie: Shekhar Kapur

Scénář: William Nicholson, Michael Hirst

Produkce: Tim Bevan, Jonathan Cavendish, Liza Chasin, Eric Fellner, Debra Hayward, Michael Hirst, Mary Richards

Hudba: Craig Armstrong, A. R. Rahman

Kamera: Remi Adefarasin

Střih: Jill Bilcock

Kostýmy: Alexandra Byrne

Společnost: Universal Pictures / Studio Canal / Working Title Films

Natáčeno: Baddesley Clinton, Warwickshire, Velká Británie / Brean Down, Weston-super-Mare, Somerset, Velká Británie / Burghley House, Stamford, Lincolnshire, Velká Británie / Burnham-on-Sea, Somerset, Velká Británie / Dorney Court, Dorney, Buckinghamshire, Velká Británie / Doune Castle, Doune, Stirling, Skotsko, Velká Británie / Eilean Donan Castle, Kyle of Lochalsh, Highland, Skotsko, Velká Británie / Ely Cathedral, Ely, Cambridgeshire, Velká Británie / Hatfield House, Hatfield, Hertfordshire, Velká Británie / Leeds Castle, Kent, Velká Británie / Petworth House, Petworth, West Sussex, Velká Británie / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / St. Bartholomew’s Hospital, Londýn, Velká Británie / St. John’s College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, Velká Británie / Wells Cathedral, Wells, Somerset, Velká Británie / Westminster Cathedral, Westminster, Londýn, Velká Británie / Winchester Cathedral, Winchester, Hampshire, Velká Británie /  

Hrají: Jordi Mollà (král Filip II Španělský), Aimee King (Infantka), Cate Blanchett (královna Alžběta I), Laurence Fox (Sir Christopher Hatton), John Shrapnel (Lord Howard), Geoffrey Rush (Sir Francis Walsingham), Susan Lynch (Annette), Elise McCave (pradlena), Samantha Morton (Marie Stuartovna, královna Skotska), Abbie Cornish (Elizabeth „Bess" Throckmortonová), Penelope McGhie (Margaret), Rhys Ifans (Robert Reston), Eddie Redmayne (Thomas Babington), Stuart McLoughlin (Savage), Clive Owen (Sir Walter Raleigh), Adrian Scarborough (Calley), Rober Styles (palácový dveřník), William Houston (Don Guerau De Spes), Coral Beed (první dvorní dáma), Rosalind Halstead (druhá dvorní dáma), Steven Loton (Manteo), Martin Baron (Wanchese), David Armand (Walsinghamský agent), Steven Robertson (Francis Throckmorton), Jeremy Barker (Ramsay), George Innes (Burton), Adam Godley (William Walsingham), Kirstin Coulter Smith (Mary Walsinghamová), Kelly Hunter (Ursula Walsinghamová), Christian Brassington (arcivévoda Charles), Robert Cambrinus (hrabě Georg von Helfenstein), Tom Hollander (Sir Amyas Paulet), Sam Spruell (mučitel), Tim Preece (starý Throckmorton), Vidal Sancho (španělský ministr), David Threlfall (Dr. John Dee), Benjamin May (taneční mistr), a další

Lokalizace disku

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, polsky

 

Zvukové stopy 

 

Titulky: česky, anglicky, řecky, rumunsky, polsky, bulharsky

 

Titulky 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

 

I když převlékací papírový obal o nich mlčí, všechny na vnitřním obalu uvedené bonusy jsou na disku přítomné a jsou i vybaveny českými titulky. 

 

Bonus: Vynechané scény (Deleted Scenes – 8:56), Z natáčení (The Reign Continues: Making Elizabeth: The Golden Age – 11:35), V alžbětinském světě (Inside Elizateh’s World- Brought to you by Volkswagen – 7:25), Tvorba loďstva (Commanding The Winds: Creating The Armada – 12:05), Film o filmu: Věže, dvory a katedrály (Towers, Courts and Cathedrals – 10:45), Komentář režiséra (Feature Commentary with Director Shekhar Kapur)

Bonusy, část první

Bonusy, část druhá

Vynechané scény

Z natáčení

V alžbětinském světě

Tvorba loďstva

Věže, dvory a katedrály