Aha! – Chaplin

V pátek 4. dubna 2008 nám deník Aha! předloží film Chaplin za 41,- Kč. Tentokrát nepůjde o žádnou lacinou grotesku, ale o životopisný film o tomto komikovi.

Charles Spencer Chaplin patří k nejmilovanějším legendám světové kinematografie. Ztvárnit osudy tohoto geniálního komika na filmovém plátně bylo pro slavného režiséra Richarda Attenborougha těžkým oříškem. 88 let života tuláka s buřinkou poskytlo nepřeberné množství materiálu, který by vystačil na dlouhý televizní seriál. Chudé dětství v londýnském East Endu, první úspěchy v kabaretu, rychlá kariéra v němém filmu, život filmové superhvězdy. Ale také problémy s manželkami, mladými dívkami a se zákonem, neslavný odchod z Ameriky, dlouhodobý exil ve Švýcarsku a opětovný triumfální návrat do Hollywoodu. I to patří k Chaplinovi. Stejně jako sešmajdané boty, hůlka v ruce a nezbytná buřinka na hlavě krále komiků, dodnes rozesmávajícího milióny vděčných diváků.

Film zachycuje Chaplina od raného dětství, včetně proslulého prvního vystoupení na veřejnosti, kdy jako pětiletý chlapec zastoupil na jevišti svou nemocnou matku, až po triumfální znovuuvedení Kida ve Spojených státech a udělení Oscara® za celoživotní dílo v roce 1972. Celé vyprávění rámuje rozhovor starého umělce s fiktivním nakladatelem jeho pamětí v Chaplinově sídle ve Vevey.

Ústřední postavu ztělesnil Robert Downey Jr., v dalších rolích se představí celá plejáda hvězd – např. Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Kevin Kline a také dcera slavného komika Geraldina Chaplin, která ztělesnila svou vlastní babičku.

Žánr: Drama
Země původu: Francie / Itálie / Velká Británie / USA
Rok vzniku: 1992
Délka: 144 min.
Původní název: Chaplin
Světová premiéra: 25. prosince 1992
Premiéra v kinech ČR: 19. března 1993 s titulky
Režie: Richard Attenborough
Scénář: David Robinson (kniha „Chaplin – jeho život a dílo“), Charles Chaplin (kniha „Moje Autobiografie“), Diana Hawkins, William Boyd, Bryan Forbes, William Goldman
Produkce: Richard Attenborough, Terence A. Clegg, Diana Hawkins, Mario Kassar
Hudba: John Barry, José Padilla, Horst Wessel
Kamera: Sven Nykvist
Hrají: Robert Downey Jr. (Charlie Chaplin), Geraldine Chaplinová (Hannah Chaplinová), Paul Rhys (Sydney Chaplin), John Thaw (Fred Karno), Moira Kellyová (Hetty Kellyová / Oona O’Neill Chaplinová), Anthony Hopkins (George Hayden), Dan Aykroyd (Mack Sennett), Marisa Tomeiová (Mabel Normanová), Penelope Ann Millerová (Edna Purvianceová), Kevin Kline (Douglas Fairbanks), Maria Pitilloová (Mary Pickfordová), Milla Jovovichová (Mildred Natriová), Kevin Dunn (J. Edgar Hoover), Deborah Mooreová (Lita Greyová), Diane Laneová (Paulette Goddardová), Nancy Travisová (Joan Barryová), James Woods (Lawyer Scott), Hugh Downer (Charlie v 5 letech), Nicholas Gatt (Sydney v 9 letech), Bill Paterson (manažer)

Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: 16:9
Bonus: Film o filmu (cca 8 minut), Chaplin:Deník z natáčení (cca 20 minut), Biografie herců a tvůrců, Fotogalerie, Trailery, Pohled režiséra (cca 6 minut)