Bontonfilm – Méďa

Společnost Bontonfilm v úterý 19. února 2013 posílá do trafik za 299,- Kč komedii Méďa. Prvmí hraný film tvůrce seriálu Griffinovi.

John byl jako malý velmi opuštěný, i proto pronesl to pošetilé přání, aby jeho plyšový vánoční dárek začal mluvit. Stal se zázrak a mluvící medvěd se stal mediální hvězdou a miláčkem davů. Jak roky ubíhaly, chlupatému Tedovi zůstal jediný fanoušek – John. Ti dva si náramně notují v pohledu na život (maximální pohoda), na holky (divošky mají přednost), na práci (jen když není zbytí) a John i díky tomu velkoryse přehlíží, že okolí se na jeho soužití s méďou dívá čím dál rozpačitěji. Sežrat mu to dává především jeho holka Lori, která je sice nadmíru tolerantní, ale i u ní platí přísloví o chození se džbánem pro vodu. Takže když se ucho utrhne, dostává John nekompromisní ultimátum. Buď Lori, nebo plyšák. A tak se John ocitá na zásadní životní křižovatce, ze které vede jen jedna cesta. Nebo to tak aspoň vypadá.

 

Plyšový medvěd může být skvělý společník, když je vám pět. Když je vám pětatřicet, je to spíš diagnóza. Jenže když ten plyšák mluví, chlastá jako duha, užívá lehké drogy a ještě lehčí holky, může se z něj vyklubat hlavní hrdina jedné z nejoriginálnějších komedií, jaká za posledních pár let vznikla. Není divu, vždyť režijní a scenáristické prsty má v Méďovi Seth MacFarlane, tvůrce veleúspěšného seriálu Griffinovi a komediální eso současné Ameriky.

Seth MacFarlane nosil nápad na film o oživlém medvědovi v hlavě delší dobu, ale jednak ho vyčerpávala práce na několika televizních sitkomech současně, a pak čekal, až filmové technologie pokročí natolik, že bude méďa vypadat jako živý. „Seth od začátku tlačil na to, aby se scénář pohyboval na hraně přístupnosti. I proto se z ústředního hrdiny vyklube variace na magnet na průšvihy, věčný puberťák, který si odmítá připustit, že dospěl," říká spoluscenárista Alec Sulkin. Mimochodem ten spolupracoval s MacFarlanem na seriálu Griffinovi, díky čemuž vytvořili něco jako komediální tandem, který chrlí fóry kulometným tempem. I proto není Méďa jen o jednom vtipu, tedy oživlém plyšákovi, ale na komediální strunu v něm brnkají i slavný superhrdina Flash Gordon, křehká jazzová zpěvačka Norah Jones, nebo vzteklý Číňan s ještě vzteklejší husou. Ostatně zábavnost scénáře prý byl hlavní argument, proč Mark Wahlberg přijal hlavní roli. „Tohle nemůže zklamat. Je tam tolik fórů, že Seth musel při psaní scénáře něco brát," tvrdí herec.

Na imdb.com 72 procent, na csfd.cz 74: Překvapivá a divoká kombinace pohádky s huličsky přisprostlým filmem, plná nejrůznějších narážek a odkazů.

Zadní strana 

Žánr: Komedie / Fantasy

Země původu: USA

Rok vzniku: 2012

Délka: 102 minut

Původní název: Ted

Světová premiéra: 29. června 2012 – Kanada / USA

Kinopremiéra v ČR: 2. srpna 2012

Režie: Seth MacFarlane

Námět: Seth MacFarlane

Scénář: Seth MacFarlane, Alec Sulkin, Wellesley Wild

Produkce: Jason Clark, John Jacobs, Mark Kamine, Seth MacFarlane, Joseph J. Micucci, Jon Mone, Scott Stuber

Hudba: Walter Murphy

Kamera: Michael Barrett

Střih: Jeff Freeman

Kostýmy: Debra McGuire

Společnost: Universal Pictures / Media Rights Capital / Fuzzy Door Productions / Bluegrass Films / Smart Entertainment

Natáčeno: Fenway Park – 4 Yawkey Way, Boston, Massachusetts, USA / Chandler Street, South End, Boston, Massachusetts, USA / Norwood, Massachusetts, USA / Esplanade, Boston, Massachusetts, USA / Chelsea, Massachusetts, USA / 46 Atlantic Avenue, Swampscott, Massachusetts, USA / Boston, Massachusetts, USA / Venu – 100 Warrenton Street, Boston, Massachusetts, USA

Hrají: Mark Wahlberg (John Bennett), Mila Kunis (Lori Collinsová), Seth MacFarlane (Tedův hlas), Joel McHale (Rex), Giovanni Ribisi (Donny), Patrick Warburton (Guy), Matt Walsh (Thomas), Jessica Barth (Tami-Lynn), Aedin Mincks (Robert), Bill Smitrovich (Frank), Patrick Stewart (vypravěč), Norah Jones (sama sebe), Sam J. Jones (sám sebe), Tom Skerritt (sám sebe), Bretton Manley (mladý John), Ralph Garman (Johnův otec), Alex Borstein (Alexova máma), John Viener (Alix), Laura Vandervoort (Tanya), Robert Wu (Asiat ‚Ming‘), Ginger Gonzaga (Gina), Jessica Stroup (Tracy), Melissa Ordway (Michelle), Kristina Ellery (Heavenly), Katelyn Lorren (Cherene), Chanty Sok (Angelique), a další

Údaje o DVD

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, německy, turecky

Titulky: česky, anglicky, německy, řecky, hebrejsky, islandsky, portugalsky, rumunsky, turecky, estonsky

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný